שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  כל הדרכים: איך להיפטר מהכינים במהירות הבזק
  תכשירים עם הדברה או בלי, מסרקים מפלסטיק או ממתכת או אולי נפט זה הפתרון לבעיה הכי מגרדת של הקיץ? כל השיטות להיפטר מהכינים - המטרד שגורם למבוגרים וילדים לסבל. מדריך

  האביב והקיץ מביאים הרבה דברים טובים לחיינו. הכינים, ש"קופצות" לבקר בראשנו דווקא בעונות הללו - בהחלט לא נכללים בדברים הללו. קובי כהן, רוקח סופר-פארם מסביר כי כינים אמנם קיימות במשך כל השנה, אבל ללא ספק האביב והקיץ נחשבות "העונות החמות" גם אצלן.

   

   

  כינים קיימות משחר ההיסטוריה  והן כוללות כ-400  מינים. הדבקה בכינים היא אחת הבעיות השכיחות ביותר בעולם. הוא מסביר: הופעת כינים מכונה ברפואה כינמת (בלועזית פדיקולוזיס Pediculosis) ומקובל לעשות הבדלה בין שלושה סוגים של כינים:

  • כיני ראש (פדיקולוזיס הומאנוס קאפיטיס)
  • כיני ערווה/ מין (פטירוס פוביס)
  • וכיני גוף (פדיקולוזיס הומאנוס קורפוס).  

   

  עוד כתבות בעמוד פארם נט

   

  "כיני הראש חיות בשיער הראש בלבד ולא בשאר איזורי הגוף, מאחר שהתנאים האופטימליים עבורם נמצאים בקרקפת הראש ובעיקר בקרקפת אצל ילדים. כיני ראש הינן חרקים קטנים בעלי שש רגליים, נטולי כנפיים ואורכן כ-2 מ"מ.

   

  "הכינים משתנות בצבען מאפור לחום בהיר והן יכולות לחיות עד כחודש ימים בקרקפת ניזונות מהדם שהן מוצצות מהקרקפת. כל כינה יכולה להטיל כ-6-8 ביצים ליום. כל ביצה נצמדת היטב לשערה וממנה בוקעת כינה לאחר כ-7 עד 10 ימים. השלב הצעיר של הכינה, זה הבוקע מהביצה, נקרא נימפה, הוא דומה לבוגרים, מלבד שינויים גופניים קטנים כמו אברי מין לא מפותחים", הוא מסביר.

   

  קופצות או לא קופצות?

  בניגוד לאמונה הרווחת, כיני שיער אינן יכולות לקפוץ מראש לראש אלא עוברות מראש לראש בעיקר על ידי מגע בין ראש נגוע לראש נקי, וכן בשל יכולתן לחיות מחוץ לראש עד ליומיים. כינים יכולות לעבור מראש לראש על ידי מגע עם כובעים, שמיכות וכריות של אדם הנגוע בכינים.

    

  איך מאבחנים שיש כינים?

  הסימן הראשון שנראה באופן חיצוני הוא הגירוד הבלתי פוסק. יש מקומות "אופייניים" שמגרדים שצריכים להדליק אור אדום בנוגע לנוכחותם של כינים בראש: במרכז הקרקפת ומאחורי האוזניים.

   

  אבל האבחון הסופי נעשה פשוט באמצעות מבחן הראייה - רואים את הכינים מטיילות להן על השיער - מראה הרבה פחות ממלבב. סימן נוסף להימצאות הכינים, לפני שהן יוצאות החוצה הוא הביצים הדבוקות לשיער. הביצים, לבנות ואובליות בצורתן, צמודות לשיער ולא ניתן להוריד אותן מהשיער אלא באמצעות מסרק או בתלישה. 

   

  טיפול משולב

  הטיפול בכינמת הראש מורכב משני חלקים:

  1. שימוש בתכשיר לטיפול בכינים.

  2. סירוק השיער ושמירה על היגיינה

   

  לדדברי כהן, חשוב מאוד לשלב בין שני חלקי הטיפול ולכן גם לאחר שימוש בתכשיר לטיפול בכינים מומלץ ואף חובה להשתמש במסרק כינים ייעודי.

   

  "אחת הבעיות השכיחות בטיפול בכינים היא הופעת כינים עמידות לטיפול, ומרבים המקרים שבהם הורים קונים יותר מתכשיר אחד על מנת לטפל בבעיה לאחר שתכשיר מסוים לא הועיל. לכן אחת ההמלצות היא להחליף בין התכשירים ולא להשתמש כל הזמן באותו תכשיר", אומר כהן.

   

  גירוד בלתי נסבל במרכז הקרקפת (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
  גירוד בלתי נסבל במרכז הקרקפת(צילום: shutterstock)

   

  תכשירים המכילים חומרי הדברה

  כהן מפרט: "התכשירים הללו מהווים את הטיפול הקלאסי בתופעת הכינים. בעבר היו הרבה תכשירים כאלו בשוק אולם מידת הפופולריות שלהן ירדה בעיקר בשל דיווחים על תופעות לוואי וסכנה לילדים כתוצאה משימוש בכימיקלים. למרות זאת, לתכשירים אלו יעילות רבה בהשמדת הכינים. תכשירים אלו קיימים בצורה של שמפו, תמיסה או תרסיס".

   

  סוגי התכשירים: פריודרם, פארא פלוס ונוק החדש, הם מכילים permetrin או malathion או שילוב של שניהם.

   

  אופן הטיפול: הטיפול בדרך כלל נעשה על ידי השארת החומר על השיער למשך עשר דקות. בסיום זמן ההמתנה, שוטפים את השיער ומסרקים במסרק כינים. להשלמת הטיפול יש  לעשות טיפול נוסף לאחר 7-10 ימים.

   

  תופעות הלוואי הן בעיקר גרד או תחושת בעירה במקום הטיפול. כמו כן, עלול להופיע גירוי בעיניים. במקרים מסוימים עלולה להתפתח פריחה באיזור הטיפול. יש להימנע משימוש בתרסיסים בילדים הסובלים מאסתמה.

   

  תכשירים שאינם מכילים חומרי הדברה

  מדובר בתכשירים שחלקם טבעיים וחלקם סינתטיים.

   

  סוגי תכשירים: הדרין ONCE (מעבדות רפא) לייף N כינים, קמומילו מכסח כינים, רידלייס, כינקייר (מורז), ריזאלטס, צ'יק צ'אק (טבע), סרקל אקטיב (ד"ר פישר) ופינלה.

   

  תכשירים אלו מבוססים על תמציות צמחים או על מרכיבים סינתטיים אחרים שאינם חומרי הדברה. תכשירים אלו קיימים בפורמולות של תמיסות, שמפו ותרסיסים.

   

  סוגי תכשירים: התכשירים המכילים מרכיבים סינתטיים ניתן למנות את הדרין, לייף N כינים, קמומילו, רידלייס וריזאלטס כתכשירים שכולם מכילים חומרים מבוססי סיליקון.

   

  מנגנון הפעולה: חומרים אלו גורמים לכינה ולביצי הכינים להתייבש ובכך מסייעים להשמיד גם את הכינים וגם את הביצים. יתרונן של התמיסות הוא מיעוט תופעות לוואי בהשוואה לחומרי הדברה, וכמובן הימנעות משימוש מחומרי הדברה על ראש הילד.

   

  אופן הטיפול: ההמלצות משתנות מתכשיר לתכשיר, ובדרך כלל מקובל להשאיר את התמיסה בין 10 דקות ועד חצי שעה (תלוי בסוג התכשיר) אולם ניתן להשאיר את התכשיר על הראש גם מעבר לחצי שעה (ובחלק מהתכשירים אף לילה שלם) על מנת להבטיח יעילות טובה יותר.

   

  גם כאן מומלץ לבצע טיפול נוסף לאחר כשבעה עד עשרה ימים על מנת להבטיח שלא צצו או בקעו כינים חדשות.

   

  תכשירים טבעיים

  תכשירים שמכילים חומרים טבעיים כמו למשל, כינקייר, צ'יק צ'אק, סרקל אקטיב ופינלה. הם מכילים תמציות של צמחים כגון רוזמרין, פוליגונום, עץ התה, ילנג ילנג, גרניום ושמנים נוספים.

   

  כהן מסביר כי התכשירים הללו פועלים על ידי הרחקת הכינים באמצעות הריח החזק של תמציות הצמחים ובשל נוכחות של חומרים אנטיספטיים (מחטאים) צמחיים בפורמולות האלו. באמצעות השילוב של שני המרכיבים הללו ביחד  מתקבלת פעולה המסייעת לשמירה על היגיינת הראש.

   

  יתרונם של התכשירים הטבעיים הוא בכך שניתן להשתמש בהם בתדירות גבוהה יותר (וחלקם אפילו בשימוש יומיומי) מאשר כל 7-10 ימים.

   

  מה המסרק הכי מתאים להעלמת הכינים וביצי הכינים? (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
  מה המסרק הכי מתאים להעלמת הכינים וביצי הכינים?(צילום: shutterstock)

   

  מסרקים מיוחדים: אי אפשר להימנע

  הסירוק מהווה את החלק השני החשוב בטיפול בכינים. מטרות הסירוק הן שמירה כללית על היגיינה, יישור השיער, יהוצאת הכינים מחוץ לשיער והוצאת ביצי הכינים מהשיער, שמהוות את המטרד העיקרי. בעיקר בשל הסיבה שהן נדבקות לשיער ונצמדות אליו בחוזקה.

   

  המסרקים הקלאסיים

  קיימים בשוק מסרקים מפלסטיק אולם בשנים האחרונות הופיעו גם מסרקים ממתכת.

  מסרק ASSY 2000 הוא אחד המסרקים השכיחים בשימוש. זהו מסרק העשוי ממתכת ויתרונותיו הם מבנה ספירלי של שיני המסרק המאפשר סילוק יעיל יותר של ביצים וכמו כן שינים ארוכות המתאימות לשיער ארוך וקצר.

   

  ללייף יש מסרק כינים קצר ומסרק כינים ארוך. המסרקים עשויים ממתכת.

   

  מסרק לוסי הוא מסרק מפלסטיק בעל פטנט עולמי. הוא בעל פעולה כפולה, נוח ויעיל לסירוק.

   

  מסרקים חשמליים

  מסרקים חשמליים פועלים על סוללות. בשוק יש מספר דוגמאות כגון מסרק אלקטרוני של מדיק ספא ומסרק אופטיקומב. אופטיקומב מכיל גם מדבקות שגורמות לכינים להדבק עליהן. המסרקים החשמליים מקילים על הסירוק בהשוואה למסרק הרגיל ואף יכולים להיות יעילים יותר.

   

  הנחיות כלליות לסירוק במסרק הייעודי

  לסרק שיער אחרי חפיפה: על השיער להיות רטוב, אחרי חפיפה. ניתן להשתמש במרכך שיער במהלך החפיפה על מנת להקל על הסירוק. קיימים גם תכשירים כגון סרקל של ד"ר פישר, שמפופו של חברת טבע ומרכך כינקייר של חברת מורז שנועדו להקל על הסירוק.

   

  להשתמש לפני הסירוק במברשת שיער: בשיער ארוך יש להשתמש קודם במברשת שיער כדי ליישר את השיער עד כמה שניתן. יש לוודא ששיני המסרק הייעודי מגיעים קרוב לקרקפת ומשם להתחיל לסרק.

   

  לסרק מעל הכיור: לאחר כל סירוק בודד יש לנער את המסרק בכיור או לשטוף אותו במים על מנת להוציא את הביצים שנתקעו בין שיני המסרק. יש לעבור על כל האיזורים בראש על מנת להבטיח סירוק יעיל ונכון. בסיום הסירוק של כל הראש מומלץ לשטוף את המסרק היטב במים ולנגבו עד לשימוש הבא.

   

  תדירות הטיפול: יש לחזור על פעולת הסירוק במסרק מדי יום בתקופת ההדבקה בכינים.

   

  איך ניתן למנוע חזרת הכינים?

  תכשירים טבעיים: שמפו ומרכך סרקל, שמפו ומרכך כינקייר, שמן רוזמרין, ספריי כי-מט ושמפופו של חברת טבע.

   

  תרופות סבתא: מריחה של חומץ, שמן זית, מיץ לימון ואפילו נפט.  

   

  לנסות להימנע ממגע צפוף בין ראשים, בעיקר בקרב ילדים ובבריכה ובים.

   

  אבל האם תרופות הסבתא עובדות? העובדה שהשתמשו בהן במשך עשרות שנים, לא מהווה הוכחה של ממש, אבל רבות מהן פועלות על בסיס של מנגנון של חנק שלא מאפשר לכינה לחיות ולהתפתח. כך שאולי היום הן פחות מקובלות, אבל במלחמה כמו במלחמה, כל האמצעים כשרים.

      

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  אפשר לראות את הכינים מהלכות להן על הראש
  צילום: shutterstock
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים