שתף קטע נבחר

"טילים מאיראן הותקפו בנמל התעופה של דמשק"

"ניו יורק טיימס" שופך אור על תקיפת חיל האוויר בסוריה: משלוח של טילי קרקע-קרקע מדגם "פאתח 110" שהגיעו מאיראן הותקף בנמל התעופה הבינלאומי של דמשק. גורם אמריקני: המחסן שהותקף היה בשליטה של חיזבאללה וכוח קודס האיראני. צפו בסרטון: המורדים טוענים שזו התקיפה בדמשק

גורמים אמריקנים רשמיים אומרים כי היעד של מטוסי חיל האוויר, שלפי הדיווחים תקפו בסוריה, היה משלוח טילי קרקע-קרקע מתקדמים מתוצרת איראן שיועדו לחיזבאללה. הטילים, מדגם "פאתח 110", אוחסנו בנמל התעופה הבינלאומי בדמשק ושם הותקפו, לדברי מקור אמריקני רשמי שצוטט אתמול (שבת) ב"ניו יורק טיימס".

 

"ישראל תקפה בסוריה" - כל הדיווחים:

"המטוסים תקפו 3 פעמים בסוריה, משטח לבנון"

גורם ישראלי ל-AP: היעד - טילים לחיזבאללה

התקיפה בסוריה, המסר לאיראן / רון בן ישי

מלבנון לסוריה: "שגר ושכח" בשירות חיל האוויר

עוד חדשות ועדכונים בפייסבוק של ynet

 

גם גורמים סורים אישרו את דבר התקיפה ואמרו שמשלוח הנשק אוחסן זמנית בנמל התעופה בבירה, אחרי שהגיע מאיראן והמתין להעברתו הלאה לידי חיזבאללה בלבנון, אך הותקף בלילה שבין יום חמישי לשישי. בעיתון הדגישו כי המטוסים לא טסו מעל שדה התעופה הסורי אלא תקפו את היעד באמצעות טילי אוויר-קרקע שנורו מהמרחב האווירי של לבנון השכנה.

 

מטוס חיל האוויר, מפת התקיפה וטיל פאתח 110 ()
מטוס חיל האוויר, מפת התקיפה וטיל פאתח 110

מפה של שדה התעופה בדמשק שהותקף, לפי הדיווחים (צילום: Google maps) (צילום: Google maps)
מפה של שדה התעופה בדמשק שהותקף, לפי הדיווחים(צילום: Google maps)

 

ביום שישי בצהריים, שעות לאחר תקיפת חיל האוויר, הודיעה סוכנות הידיעות הרשמית של סוריה "סאנ"א" שהמורדים תקפו ברקטות את נמל התעופה הבינלאומי - כנראה בניסיון לחפות על התקיפה הישראלית. בדיווח צוין כי אחת הרקטות פגעה במיכל דלק והשנייה פגעה בכלי טיס מסחרי שעמד בשדה התעופה וגרמה לו נזק רב. בסוכנות ציינו כי תנועת המטוסים נמשכה כסדרה. בהמשך פרסמו המורדים סרטון שבו נראות להבות ותמרות עשן מעל שדה התעופה הסורי, שלטענתם צולם בליל יום חמישי. לא ברור אם מדובר בתיעוד מהימן.

 

כמה גורמים אמריקנים ערערו אתמול על הסברה כי המשלוח יועד לחיזבאללה, שכן גם הכוחות של הנשיא בשאר אסד עשו באחרונה שימוש בטילים מסוג זה במאבקם במורדים, ולפי הערכות, הארסנל של הצבא הולך ומידלדל. עם זאת, הגורם שהתראיין לעיתון האמריקני הדגיש כי המחסן שנפגע בתקיפה הישראלית היה בשליטת חיזבאללה וחיילים מכוח קודס האיראני - מה שמחזק את ההערכות כי הטילים תוכננו להגיע לארגון הלבנוני השיעי.

  

המטוסים הישראליים לא טסו מעל שדה התעופה (צילום: EPA) (צילום: EPA)
המטוסים הישראליים לא טסו מעל שדה התעופה(צילום: EPA)

 

גורם ישראלי בכיר אמר אמש כי "עמדתה של ישראל הייתה ברורה לאורך כל הדרך: לא נאפשר העברת נשק לארגוני טרור. מבלי להתייחס למה שקרה או לא קרה בסוף השבוע - אין כאן שינוי דרמטי במדיניות. ישראל לא שינתה את עמדתה, ובסוגיה הזו הכול מאוד ברור", הוא הדגיש.

 

מוקדם יותר אישר גורם ישראלי לסוכנות הידיעות AP כי המשלוח שהשמיד חיל האוויר בשישי לפנות בוקר הכיל טילים מתקדמים שיועדו לחיזבאללה. הוא ציין כי מדובר בטילי קרקע-קרקע לטווח ארוך והבהיר כי לא מדובר בנשק כימי, אך בכזה שעלול לשנות את "כללי המשחק". לא נמסר מידע על האזור המדויק בסוריה שבו התרחשה התקיפה.

 

"כישלון המורדים דחף את האויב הציוני"

בסוריה סירבו לאשר את הדיווחים על פעולה ישראלית ועוזר שר ההסברה הסורי, חלפ אל-מפתאח, הסתפק בהפניית אצבע מאשימה כלפי כלי התקשורת המערביים והישראליים. לטענתו, "הידיעות האלה הן תוצר של מלחמה פסיכולוגית ותקשורתית, או שהן חלק מניסיון למשש את הדופק של ההנהגה הסורית ביחס לתוקפנות ישראלית או תוקפנות חיצונית נגד סוריה".

 

השר, שהתראיין אתמול אחר הצהריים מדמשק לערוץ האיראני הממסדי "אל-עאלם", הוסיף כי הניצחונות שנחל צבא סוריה במאבקו במורדים והעמידה האיתנה של העם הסורי, הכשילו את המזימות של

אויביו - ובייחוד את אלו של ישראל, שרוצה להתיש את הצבא הסורי ולהוציא אותו מהמשוואה האסטרטגית באזור.

 

לדברי אל-מיפתאח, "ייתכן שהכישלון של הקבוצות החמושות ושל המלחמה המתנהלת נגד סוריה דחפו את האויב הציוני לחשוב על פעולה צבאית חיצונית". הוא גם טען כי "חיזבאללה אינו זקוק לאמצעי לחימה סוריים", אלא שלארגון השיעי "יש כוח הרתעה שמספיק כדי לבלום כל תוקפנות נגד לבנון וייתכן שגם בכיוון האחר".

 

פרשננו לענייני ביטחון, רון בן ישי, מסר כי הטיל "פאתח 110" פותחה באיראן ונכלל בארסנל של טהרן משנת 2001. לטענת האיראנים, הדגם האחרון של הטיל, שנוסה בהצלחה באוגוסט 2010, הינו בעל טווח של 300 ק"מ ומסוגל לשאת ראש קרב המכיל חצי טון חומר נפץ. ב-2007 דווח בעיתונות הערבית והישראלית כי מספר מצומצם של טילים כאלו נמסר לחיזבאללה, אולם לא צוין באיזה דגם מדובר. גם בסוריה מייצרים "העתק" של

הטיל הזה, המכונה "M600", והוא נחשב לטיל שמאיים במיוחד על העורף הישראלי.

 

ייתכן מאוד שהמשלוח שהותקף בסוריה כלל טילים מהדגם המדויק ביותר, שמסוגל לפגוע בדיוק של עד 100 מטרים ואולי אף פחות, במטרות בתל אביב ואפילו דרומית לה, אם הוא נורה משטח בקעת הלבנון. מדובר ברקטה ש"מתקנת מסלול" באמצעות כנפונים המצויים בחרטומה, והעובדה שהיא משתמשת בדלק מוצק מאפשרת להכינהּ לשיגור במקום מסתור ולא לחשוף אותה עד לרגע שלפני הירי.

 

Read this article in English 


פורסם לראשונה 04/05/2013 21:39

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אש בנמל התעופה של דמשק
טיל מדגם פאתח 110
מומלצים