שתף קטע נבחר
אתם שיתפתם
  זירת הקניות

  אימה בדמשק: "פחדנו, התחבאנו בחדר מדרגות"

  התושבים במרכז דמשק נשארו בבתיהם הבוקר ומחסומי כוחות הביטחון תוגברו. "השמיים היו אדומים כל הלילה. לא ישנו שנייה אחת", סיפר אחד מהם. הם תפסו מחסה במרתפים והביטו אל ההר העולה בלהבות. הטלוויזיה של חיזבאללה: הפציצו מתקן גידול עופות

  רחובות מרכז דמשק היו כמעט ריקים מהולכי רגל ומתנועה הבוקר (יום א') לאחר מה שתושבים תיארו כלילה מעורר אימה. רק חנויות בודדות נפתחו. נראה שהמחסומים שמגינים על מתחם הממשלה מתקיפות המורדים תוגברו, לנוכח התקיפה הישראלית השנייה במתחם צבא סוריה.

   

  עדכונים נוספים בעמוד הפייסבוק של ynet

   

  עוד על התקיפה בסוריה:

  סוללות כיפת ברזל בצפון; נתניהו מכנס את הקבינט

  ישראל וארה"ב תיאמו את חיסול מאגרי הטילים

  "פאתח 110": מדויק, קטלני ומגיע עד תל אביב

   

  "הלילה הפך ליום", סיכם זאת אחד מהם, "השמיים היו אדומים כל הלילה. לא ישנו שנייה אחת. הפיצוצים התחילו לאחר חצות ונמשכו כל הלילה", אמר לרויטרס תושב המה, שכונה הנמצאת כקילומטר מג'מראיה.

   

  האם זה אחד האתרים שהותקפו? הריסות, עשן ועופות מתים    (צילום: רויטרס)

  האם זה אחד האתרים שהותקפו? הריסות, עשן ועופות מתים    (צילום: רויטרס)

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

  ההפצצה בסוריה בסרטוני התושבים    (צילום: רויטרס)

  ההפצצה בסוריה בסרטוני התושבים    (צילום: רויטרס)

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

  "היו פיצוצים מכל צדי הבית שלי", הוסיף ואמר כי התושבים הסתתרו במרתפים במהלך הלילה. התושבים המתגוררים ליד בסיס ג'מראיה שהופצץ דיווחו על הפצצות שנמשכו כמה שעות ונשמעו ממוקדים שונים הסמוכים לדמשק. אחד מהם דיווח על דליקה ליד קוּרה אל-אסד, פרבר שבו גרים אנשי ממשל בכירים. במרכז דמשק, אנשים אמרו כי חשבו בתחילה שמדובר ברעידת אדמה.

   

  "בערך בשלוש לפנות בוקר, פיצוץ חזק מאוד העיר אותנו. כל המבנה רעד", סיפר לסוכנות הידיעות הצרפתית תושב שכונת דומה שבעיר, בן 60. "אחרי זה הייתה סדרת פיצוצים שנמשכה חצי שעה ומנעה מאיתנו לישון", המשיך וסיפר בקול רועד.

   

  "מעולם לא חוויתי אימה כזו", אמרה אישה שעמדה לידו, סלווה, בת 50. "שמענו פיצוצים חזקים מאוד והרגשנו כאילו הבית שלנו הוא המופצץ. ראינו את הלהבות בהר. הצטופפנו בחדר המדרגות של הבניין".

   

  "מתקן לגידול עופות"

  רשת אל-מנאר של חיזבאללה שידרה תמונות ראשונות לטענתה מאזורי ההפצצה. הכתב אמר כי אחד מהמקומות שהותקפו הוא מחסן תחמושת ונשק. הוא הצביע עליו ואמר כי אותו מתקן שייך לשדה התעופה החקלאי בעיירה דימאס המסונפת לאזור קודסייה שבפרברי דמשק. הוא הסביר כי התחמושת עדיין מתפוצצת מעת לעת.

   

  בכתבה נאמר כי בתקיפה הופצץ אתר נוסף מול המתקן הצבאי בג'מראיה. לפי אל-מנאר מדובר באתר לגידול עופות ששייך למחלקת הייצור של צבא סוריה. מסביבו יש בין היתר מתקנים לייצור בטון ותה. על פי אל-מנאר, בתקיפה נהרגו ונפצעו כמה אזרחים וחיילים, ואף חיות.

   

  אל-מנאר: היעד שהותקף על-ידי ישראל    (צילום: רויטרס)

  אל-מנאר: היעד שהותקף על-ידי ישראל    (צילום: רויטרס)

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

  הכתב ראיין את אחד מאנשי הצבא במקום שהסביר כי התקיפה בוצעה באזור שבו מיוצר האוכל המוקצה לחיילים הסורים. הוא טען כי ראה במו עיניו את הטיל ששוגר מהמטוס ואף הצביע על המקום שבו הוא נפל. איש צבא נוסף אמר בשיחה עם הכתב כי מדובר ב"אזור אזרחי ב-99 אחוזים", שבו גם מתקנים לאספקת מים ותה.

   

  לבסוף סיכם הכתב כי המורדים ניסו לנצל את התקיפה של ישראל ולתקוף את המחסומים הצבאיים בדמשק בניסיון לחדור לעיר, אבל הצבא הסורי הכשיל אותם. בניסיון לשדר עסקים כרגיל הוא אמר: "בבוקר כבר כל הכבישים היו פתוחים והתנועה הייתה שגרתית".

   

  "אבק בכל מקום"

  העיתונאי הסורי עבדאללה מווזיני סיפר לאתר Russia Today על הלילה: "כל הבתים רעדו. היה אבק בכל מקום. כולם התעוררו, אנשים רצו למטה במדרגות כדי להגיע למקום בטוח יותר. עכשיו אנחנו מקבלים עוד מידע. בכל מקום בעיר אפשר היה לשמוע את הפיצוצים. האנשים מפוחדים".

   

  טילי פאתח 110 איראניים (צילום: AP) (צילום: AP)
  טילי פאתח 110 איראניים(צילום: AP)

  שמי הלילה בדמשק, כפי שצולמו על ידי תושבים ()
  שמי הלילה בדמשק, כפי שצולמו על ידי תושבים

  אסד בהופעה פומבית באוניברסיטה, אתמול (צילום: AP) (צילום: AP)
  אסד בהופעה פומבית באוניברסיטה, אתמול(צילום: AP)

   

  גם כלי התקשורת בישראל ובעולם ממשיכים לאסוף פרטים על ההפצצה, יעדיה ותוצאותיה. גורם ישראלי רשמי אמר לסוכנות הידיעות הצרפתית כי ישראל תקפה הלילה בסוריה בפרברי דמשק משלוח נשק איראני שיועד לחיזבאללה. לפי הגורם הישראלי, "ישראל תקפה ליד נמל התעופה של דמשק ומטרת התקיפה הייתה טילים איראניים". בפתח ישיבת הממשלה השבועית, ראש הממשלה בנימין נתניהו בחר לא להזכיר את הנושא כלל.

   

  כתב רשת סקיי בערבית דיווח כי ההנהגה הצבאית והפוליטית בסוריה התכנסה לדיון כדי לבחון את התגובה על התקיפה הישראלית. סוכנות הידיעות הרשמית סאנ"א דיווחה כי היו נפגעים הלילה, אך לא נמסר כמה ומה מצבם.

   

  הראשונה לדווח על התקיפה הלילה הייתה הטלוויזיה הממלכתית הסורית שמסרה כי פיצוצים עזים זעזעו שורת מוקדים באזור דמשק. סוריה האשימה את ישראל בהפצצת "מכון מחקר צבאי" בעיר. גורמי ביון במערב אישרו כי יעד התקיפה היה טילים

  איראניים מסוג "פאתח 110" שיועדו לחיזבאללה. זהו כנראה אותו משלוח אשר הופצץ גם ביום ו'. לפי הדיווח הסורי, הפיצוץ העז היה במכון מחקר צבאי בשם "ג'מראיה", שאותו הפציצה ישראל כבר בינואר האחרון.

   

  גורם צבאי איראני הכחיש בשיחה עם הערוץ הלבנוני אל-מיאדין, המזוהה עם חיזבאללה, את הדיווחים שלפיהם בלב התקיפה עמדו אמצעי לחימה איראניים. שר ההגנה האיראני, אחמד וחידי, אמר כי "ההתקפה הישראלית נגד סוריה בוצעה אחרי שהתקבל אור ירוק אמריקני. היא מעידה על הקשר ביניהם לבין הטרוריסטים שכירי החרב בסוריה".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: רויטרס
  שמי דמשק, הלילה. "הלילה הפך ליום"
  צילום: רויטרס
  צילום: נועם מושקוביץ
  נתניהו בישיבת הממשלה. לא אמר מילה על סוריה
  צילום: נועם מושקוביץ
  מומלצים