שתף קטע נבחר
אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  תקיפה ישראלית, הבלגה סורית ומסר לטורקיה
  התקיפה הישראלית בסוריה, על פי מקורות זרים, נועדה להוכיח את עליונות ישראל באזור וליצור הרתעה משמעותית נגד איראן ונציגיה השיעים ובטווח הארוך נגד אויבים פוטנציאלים אם אסד ייפול, בהם ארגון א-נוסרה המקושר לאל-קאעידה. והיא גם שולחת מסר לארדואן - גם טורקיה יכולה לתקוף בסוריה

  ההפצצה הישראלית שעל פי מקורות זרים אירעה בימים האחרונים על אדמת סוריה היא המשך לסדרת מבצעים שיוזם חיל האוויר הישראלי בשנים האחרונות. המטרה הכללית של המבצעים הקודמים, כגון השמדת הכור בדיר א-זור (גם על פי מקורות זרים), המטס מעל ארמון הנשיאות של בשאר אסד ואחרים, היא להוכיח את עליונות ישראל באזור וליצור הרתעה משמעותית.

   

  דילמת המורדים: לשמוח על תקיפה ישראלית?

   

  עוד חדשות בעולם :

  הפיליפינים: 5 מטפסים נהרגו בהתפרצות הר געש

  ארה"ב: נמצאו שלוש צעירות שנעלמו לפני עשור

  סין: הרכב לא פוּנה, הקבלן הרס המבנה מסביבו

  בריטניה תפצה את קורבנות המאו מאו מקניה?

   

  ההרתעה בהפצצה הנוכחית היא נגד איראן ונציגיה השיעים, שהולכים ותופסים מקום מרכזי בזירה הסורית ככל שנחלש צבא המשטר. יש להניח כי ההרתעה הישראלית נועדה גם לטווח הארוך, נגד אויבים פוטנציאלים במידה שמשטר אסד ייפול: ארגון א-נוסרה המקושר לאל-קאעידה ואלמנטים איסלאמיים בארגון המורדים המזוין "צבא סוריה החופשי", שמתכננים בשלב הבא להמשיך את מאבקם לכיוון רמת הגולן.

   

  אזור בדמשק שעל פי הדיווחים הופצץ על ידי חיל האוויר הישראלי    (צילום: רויטרס)

  אזור בדמשק שעל פי הדיווחים הופצץ על ידי חיל האוויר הישראלי    (צילום: רויטרס)

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

  כדאי להקשיב טוב לתגובות הציניות למתקפה הישראלית, שמלמדות כי במקרה הסורי: האויב של האויב שלי, גם הוא האויב שלי!

   

  תגובות רשמיות

  עמראן א-זועבי, שר ההסברה הסורי: "ההתקפה של ישראל פותחת דלת רחבה מול כל האופציות... ההפצצה חושפת ללא ספק את הקשר בין הטרור של ה'תכפיריה' (איסלאמיסטים שנלחמים במוסלמים שיעים ועלווים) והאויב הציוני".

  לואיי מקדאד, דובר "צבא סוריה החופשי": "'צבא סוריה החופשי' מותקף בו זמנית על ידי הצבא הסורי והצבא הישראלי. נשאלת השאלה: מדוע הטילים של המשטר נמצאים בבירה דמשק ולא במקומם הטבעי, על גבול רמת הגולן?".

   

  תגובות עממיות

  טוקבקיסט בערוץ "אל-מנאר" השיעי בלבנון: "תתביישו לכם! ערבים בוגדים! משתפי פעולה! הנה חברתכם הטובה ישראל באה לעזור לכם להרוס ולפרק את סוריה, שאללה יסלח לכם, נסיכי הפטרו-דולרים! (הכוונה לסעודיה ונסיכויות המפרץ)".

  פעיל אופוזיציה לועג על תגובת המשטר בעמוד הפייסבוק של "צבא סוריה החופשי": "'נגיב במקום ובזמן המתאים', אומר המשטר של אסד, הנה לפניכם, סורים יקרים, ה'מֻקאוּמָה' - חזית המאבק של המשטר הסורי נגד ישראל".

  פעיל נוסף מלגלג על תגובת המשטר באתר של האופוזיציה: "מצטערים, אין ביכולתנו כעת להגן על סוריה משום שאנו עסוקים בחיסול אזרחיה, כשנתפנה נתקיף בחזרה". באותו אתר כתב אדם אחר: "הטילים שהשמידה ישראל והיו מיועדים לחיזבאללה, הם אותו הנשק שהמשטר הרעיב אותנו על מנת לרכוש אותו. בשם ההגנה מפני האויב הציוני הם אסרו, רצחו ועינו את אזרחי סוריה במשך כל השנים".

  תגובה נוספת של מתנגד משטר אסד: "סין, איראן חיזבאללה ורוסיה חזקים נגד העם הסורי ומשתתקים נוכח ישראל".

   

  היו אמורים להגיע לחיזבאללה? טילי פאתח 110 (צילום: AP) (צילום: AP)
  היו אמורים להגיע לחיזבאללה? טילי פאתח 110 (צילום: AP)

   

  תגובות אלה הן דוגמאות שמאפיינות את תחושותיהם של הפעילים בשטח, בעד ונגד המשטר. הקו המשותף למשטר הסורי ולתומכיו הוא הטענה כי המורדים וישראל משתפים פעולה. כך גם בצד השני, המורדים טוענים כי ישראל מסייעת למשטר והפציצה את הטילים שיועדו לחיזבאללה כדי שלא ייפלו לידי המורדים או לידי ארגון ג'בהת א-נוסרה האיסלאמיסטי. בנוסף, רבים ממתנגדי המשטר הסורי טוענים כי היעדר התגובה להפצצות ישראל צריך לעודד אותם, כי הוא מראה עד כמה נחלש הצבא הסורי ואיבד לחלוטין את הרתעתו.

   

  מה הופצץ?

  העמימות הישראלית יצרה בלבול לא קטן בצד הסורי: לפי דברי המשטר הסורי, ישראל הפציצה מרכז למחקר צבאי בג'מראיה (בפעם השנייה השנה). לפי מקורות המורדים, ישראל הפציצה את מטה הדיביזיה הרביעית ומחסני תחמושת של צבא המשטר. לעומתם, גורם בכיר בישראל טען כי ישראל פועלת כל הזמן למנוע העברת טילים ארוכי טווח או "שוברי שוויון" מסוריה לחיזבאללה בלבנון.

   

  מהי עוצמת ההתקפה?

  כל הצדדים מסכימים כי להפצצה הישראלית הייתה עוצמה אדירה. לפי ערוץ "אל-מנאר" של חיזבאללה, 24 מטוסים חצו את שמי לבנון לעבר סוריה וחדרו לעומק של 20 קילומטרים והפציצו כ-42 יעדים. חלק מהמטוסים השמיד טילי נ"מ על מנת לאפשר לשאר המטוסים להשלים את המבצע. הצי האמריקני בים התיכון סיפק להם מודיעין על מיקומם. לפי דיווחי האופוזיציה, ההפגזות הביאו להריגתם ולפציעתם של מאות חיילים סורים, בהם עשרות קצינים.

   

  מדוע דווקא עכשיו?

  הדעות חלוקות באשר לעיתוי ההפצצה. לפי המשטר הסורי, ישראל מסייעת למורדים שמצויים כביכול במצוקה בעת הזו ומנסה לגרוע מ"הישגי" צבא המשטר. לפי ערוץ "אל-מנאר", המתקפה מוכיחה כי המורדים מסתייעים בישראל וכי "המזימה" נחשפה כאשר המורדים הסורים נמצאים במצוקה. אגב, לפי אתרי האופוזיציה ה"הישגים" שבהם מתגאה המשטר הסורי אינם אלא טבח אכזרי באוכלוסייה של הערים בניאס ואל-קוסיר ליד חומס.

   

  אסד ממרק ומשמר את הכיתוב על הקיר: "זכות התגובה". קריקטורה סורית ()
  אסד ממרק ומשמר את הכיתוב על הקיר: "זכות התגובה". קריקטורה סורית

   

  חלק ממנהיגי האופוזיציה ב"פנים" רואים בעיתוי הנוכחי יוזמה אמריקנית. הם נשענים על הערכות מומחים מרשת "אל-ג'זירה" הקטארית, שטוענים כי המתקפה הישראלית מהווה אקורד פתיחה להתערבות חיצונית משמעותית בהנהגת ארצות הברית. לעומתם, מונדר מאחוס, אחד מדוברי האופוזיציה מה"חוץ" וחבר ב"הקואליציה הלאומית" היושב בפריז, הביע דעה אחרת. לדעתו, ישראל דווקא מונעת כל התערבות חיצונית כדי להבטיח את המשך ההרס של סוריה.

   

  שחיקה במעמדו של בשאר אסד

  ההפצצות מוכיחות כי המשטר הסורי אינו מסוגל להגיב. איומיהם של דוברי המשטר רופסים וקולו של הנשיא לא נשמע כלל. אזרחי סוריה מבינים כי השליטה על מהלך העניינים כבר לא בידיו של הנשיא, אלא בידי חיזבאללה ואיראן מצד אחד, ובידי המורדים הסונים בתמיכת סעודיה, טורקיה וקטאר מצד אחר.

   

  בזמן שכולם עסוקים בכתישה הדדית יכולה ישראל לפעול בקלות יחסית. ההתקפה הישראלית בדמשק יכולה להתפרש בקרב הצבא הטורקי כהוכחה כי גם הוא יכול להתערב בצפון סוריה מדי פעם ללא חשש מתגובה, אם יזהה איום על ארצו.

  מצב זה עלול לדחוק את אסד לפינה ולאלץ אותו להגיב. הוא לא יוכל להמשיך להבליג, אם ההתקפות הישראליות יהיו תכופות מדי.

   

  אין ספק כי שתי ההפצצות של חיל האוויר בסוריה, על פי מקורות זרים כמובן, שאירעו לאחרונה וגם בראשית השנה, מהוות התפתחות חדשה ומסוכנת אחרי שישראל נמנעה מלהתערב במהלכן של המהפכות הערביות. אך המסר שלהן חשוב: ישראל לא יכולה להרשות לעצמה שנשק כימי או טילים ארוכי טווח ייפלו לידי טרוריסטים, יהיו אשר יהיו התוצאות.

   

  ד"ר ירון פרידמן, פרשן ynet לענייני העולם הערבי, בוגר אוניברסיטת סורבון בפריז, מלמד ערבית ומרצה על האיסלאם במחלקה ללימודים הומניסטיים בטכניון, בבית הגפן ובמכללת הגליל. ספרו "העלווים - היסטוריה, דת וזהות" יצא לאור באנגלית בהוצאת בריל-ליידן בשנת 2010

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  השליטה כבר לא נמצאת בידיו. אסד
  צילום: רויטרס
  יכול לתקוף בסוריה בלי לחשוש מתגובה. ארדואן
  צילום: רויטרס
  צילום: רויטרס
  משתלטים על סוריה. פעיל "א-נוסרה" האיסלאמיסטי
  צילום: רויטרס
  מומלצים