שתף קטע נבחר

צילום: גיל יוחנן

הקרב הפוליטי בדרך: נתניהו רומז שיבטל גזירות

לפיד ספג את האש, רה"מ יגזור את הקופון? בשיחות סגורות אמר נתניהו כי הוא מגבה את שר האוצר, אך לא זו תהיה רשימת הקיצוצים הסופית. השר אורבך: "לא נשאיר את הקשישים לבד מול האוצר". נזקקים בבית תמחוי: "הגזירות - כמו סכינים"

שר האוצר שלו הציג את רשימת הגזירות הארוכה, ראש הממשלה רומז בשיחות סגורות כי זו לא תהיה הרשימה הסופית. הקרב הפוליטי בין שתי ראשי המפלגות הגדולות - שחברו לקואליציה - צפוי עוד להתלהט, על רקע המאבק על תקציב המדינה. ראש הממשלה בנימין נתניהו, שמבקר בסין, גיבה את שר האוצר יאיר לפיד, שספג את האש לאחר פרסום הקיצוצים הצפויים - אבל בשיחות סגורות רמז כי יבטל חלק מהגזירות.

 

 

באותן שיחות אמר נתניהו כי לא מן הנמנע שזו לא תהיה רשימת הקיצוצים הסופית שתאושר. נתניהו טרם התייחס במילותיו לגזירות 2013, אבל מקורבו, סגן השר במשרד ראש הממשלה אופיר אקוניס, הבהיר מה הכיוון. "משרד האוצר מוכיח שוב שהוא נדיב בהטלת גזירות על הציבור", כתב אקוניס בדף הפייסבוק שלו, "אבל לא כל מה שפורסם היום יאושר, והדרך לתקציב אחראי עוד ארוכה".

 

מלשכת ראש הממשלה נמסר כי נתניהו לא אמר שיבטל גזירות. בלשכתו סירבו להתייחס לדברים שנתניהו אמר בסוגיה בשיחות סגורות בסין.

 

השר לאזרחים ותיקים אורי אורבך הוא השר הראשון שמתנגד לתקציב. בצהריים (יום ג') אמר אורבך: "אנחנו לא נשאיר את הקשישים לבד אל מול הגזירות האכזריות של פקידי האוצר" והודיע כי יבקש לכנס בדחיפות את סיעת הבית היהודי כדי להתנגד לתקציב המוצע.

 

 

האופוזיציה תקפה במילים הרבה יותר חריפות את ראש הממשלה ושר האוצר. "אין לי דרך אחרת לתאר את ערימת הגזירות הזו אלא כאכזריות לשמה, בגידה בציבור, ובעיקר שגיאה כלכלית קשה וחמורה שתביא את המשק למיתון", אמרה יו"ר האופוזיציה שלי יחימוביץ' (העבודה). במסיבת עיתונאים בכנסת ציינה יחימוביץ' כי "זו מדיניות קטלנית של נתניהו שנגדה יצא בעבר שר האוצר לפיד בכל הכוח. כל מה שמתיימר להיות פוליטיקה חדשה הוא קופי של נתניהו, אבל הצורה יותר ברוטאלית, יותר אכזרית, יותר חסרת בושה".

 

ח"כ איתן כבל מהעבודה השווה בין לפיד למלך המצרי מההגדה: "פרעה גזר רק על הבכורים, יאיר החליט לגזור על כולם - העלאת מס ההכנסה לציבור העובדים, העלאת המע"מ ל-18%, קיצוץ בקצבאות הילדים, הטלת מס על עקרות

בית, פגיעה בשכר העובדים במגזר הציבורי. אתמול בלילה הוסרו סופית המסכות. זו לא פוליטיקה חדשה, זו פוליטיקה ישנה במירעה. לפיד הקמפיינר הבטיח להיות ש"ס של מעמד הביניים, לפיד שר האוצר הוא התליין של מעמד הביניים".

  

גם חבר סיעתו, ח"כ איציק שמולי, תקף במליאת הכנסת את תוכניתו הכלכלית של שר האוצר: "לפיד של 2013 הוא בסך הכול מודל משוכלל וממותק יותר של נתניהו מ-2003. מוזר שמי ששאל 'איפה הכסף' וסימן קווים אדומים למדיניות הממשלה הקודמת הפך מהר מדי להיות קבלן הביצוע שלה וחזר אלינו עם אותה התכנית ממש".

 

"הגזירות החדשות - כמו סכינים"

גם הנזקקים בבית התמחוי כרמי העיר במרכז ירושלים יושפעו מהגזירות. סועדים קשישים ששוחחו עם ynet סיפרו על כעס גדול בעקבות פרסום התוכנית הכלכלית. "לקחו לנו כבר את הכול", אמר יהודה, בן 77, "עכשיו מתכוונים גם לייקר מע"מ וחשמל, אנחנו לא נעמוד בזה". אברהם, בן 73, אמר: "אנשים שמגיעים לכאן מגיעים כי אין להם ברירה, אחרי הגזירות האלו אתה תראה כאן רבים נוספים".

 

"שר האוצר נוגע בשכבות החלשות, אנשים שכבר עכשיו אין להם מה לאכול, ועכשיו המצב עוד יידרדר. אנחנו אנשים שאין לנו איך להתחיל בכלל את החודש, שלא לדבר על איך לגמור אותו. חלק מהגזירות החדשות הן כמו סכינים", קבל מתי איטח, בן 44, שמתקיים מקצבת הבטחת הכנסה. "הקיצוצים החדשים יפגעו בדיוק באנשים כמוני, היו צריכים לקחת מאנשים שיש להם. אני לא יכול לעשות עכשיו השתלת שיניים", הוסיף והצביע על השיניים החסרות בפיו.

 

שר האוצר לפיד. "הקיצוץ הנוסף יהרוס אותנו" (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
שר האוצר לפיד. "הקיצוץ הנוסף יהרוס אותנו"(צילום: גיל יוחנן)

 

לבית התמחוי הגיע גם יצחק, אב לחמישה ילדים שלדבריו מתקיים מקצבה של הביטוח הלאומי וחושש מהקיצוץ בקצבאות הילדים. "אנחנו מקבלים קצבאות ילדים אבל גם עכשיו חיים בעוני, הקיצוץ הנוסף יהרוס אותנו. אנשים מגיעים לכאן כי אין להם מה לאכול, אין להם כסף לקנות מנה פלאפל אפילו. קיצוצים נוספים יביאו לכאן אנשים רבים אחרים".

 

"הגזירות החדשות מבית מדרשו של משרד האוצר הן גזרה שהציבור לא יוכל לעמוד בה", טוענת יו"ר איגוד העובדים הסוציאליים, צפרא דוויק. היא סבורה שמשרד האוצר "אטום למצוקות בשטח, מטיל גזירות על מעמד הביניים והופך אותו לעני. על השכבות המוחלשות הוא גוזר גזירות שלא יאפשרו להן להתקיים כלל".

 

לדברי דוויק, העלאת המע"מ ומס ההכנסה, הקיצוץ בקצבאות הילדים, הצמצום בטיפולי שיניים לילדים וחיוב עקרות בית לשלם ביטוח לאומי ומס בריאות יפגעו ישירות באוכלוסיות המוחלשות ובכיסן של שכבות רחבות בציבור העובד ומתקיים בקושי. "גזירות המסתכמות בתוספת הוצאה חודשית של 500 שקל הן כסף קטן לשכבות הגבוהות, אבל לאוכלוסיות המוחלשות הן שאלה של קיום", סיכמה דוויק.

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אבי אוחיון, לע"מ
נתניהו בסין
צילום: אבי אוחיון, לע"מ
מומלצים