שתף קטע נבחר

פשרת בנט ונשות הכותל: כן לטלית, לא לתורה

הקץ לסכסוך ארוך השנים? בפגישה שהתקיימה בין השר נפתלי בנט וסגנו בן-דהאן למתפללות - הוצעה להן פשרה ולפיה "נשות הכותל" יוותרו על דרישתן לקרוא בספר תורה ברחבה, ובתמורה יותר להן להתעטף בטלית. המבחן: בשישי הקרוב

האם לראשונה יושג הסכם בין נשות הכותל לרשויות החוק? ל-ynet נודע כי בפגישה שהתקיימה הבוקר בין השר לשירותי דת נפתלי בנט, וסגנו אלי בן-דהאן, לנציגות של קבוצת המתפללות - הוצג להן מתווה לפשרה בין הצדדים לפיו הנשים יוותרו על דרישתן לקרוא בספר תורה ברחבת הכותל המערבי, ובתמורה יותר להן להתעטף בטליתות - דבר שנאסר עליהן עד היום. כעת ממתין השר לתשובתן.

 

<< עוד חדשות, כתבות ותוכן - בעמוד הפייסבוק של ynet >>

<< הכל על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. כנסו  >>

 

 

בעקבות המצב החוקי החדש שנוצר בחודש שעבר, כאשר שופט בית המשפט המחוזי בירושלים, משה סובל, העניק באופן תקדימי פרשנות מקֵלה לפסיקת בג"ץ בעניינן של נשות הכותל, ולמעשה התיר להן לקיים את מנהגן באתר הקדוש, ולאחר שאתמול הודיעו היועמ"ש ושר הדתות כי יחדדו את תקנות המקומות הקדושים באופן שיחמיר עם קבוצת נשות הכותל, ויותיר את המצב כפי שהיה בעבר - נועדו הצדדים בלשכת השר בירושלים.

 

מחווה תמורת מחווה

במהלך הפגישה שהייתה הראשונה בין שר דתות לקבוצת הנשים, הציע להן בנט לשקול מחווה מצדן לקראת התפילה החודשית שיקיימו ביום שישי הקרוב, על מנת למנוע את הוויכוחים באתר הקדוש. קבוצת המתפללות הודיעה כי בשלב ראשון, על מנת לבחון את ההסדר, היא נסוגה מהדרישה לקרוא בספר תורה בעזרת הנשים, בתפילה בסוף שבוע זה, אף שעל פי הפרשנות החדשה לחוק הן רשאיות לעשות כן. מבחינת כל הצדדים - היועמ"ש, המשטרה, נשות הכותל והשר בנט - בזה תיבחן הפשרה. 

 

היה והמתפלות אכן יסכימו באופן סופי ורשמי למהלך - מתחייבים בנט ובן-דהאן, מצדם, כי לא יחמירו את תקנות המקומות הקדושים נגדן, אלא יתאימו אותן לאותה הפשרה.

 

ההסכם בין הצדדים נועד לתת מענה לתקופת הביניים שעד לאישורו וליישומו של "מתווה שרנסקי" לחלוקה מחודשת, שוויונית, של רחבת הכותל המערבי, כפי שנחשף כאן - שבה תומך בנט.

 

הבנות בין הצדדים יטרפדו, למעשה, את האפשרות האחרונה של היועץ המשפטי ממשלה, יהודה וינשטיין, 

ושל גורמי אכיפת החוק לפעול נגד נשות הכותל. שינוי תקנות המקומות הקדושים על ידי השר הם המוצא האחרון, זאת לאחר שהיועץ החליט שלא לערער לבית המשפט העליון על החלטת המחוזי, מחשש כי יפסיד גם בארכאה זו.

 

רמז פומבי ראשון לפשרה בין הצדדים ניתן הבוקר, בישיבת הוועדה לקידום מעמד האישה בכנסת, כאשר יו"ר ארגון נשות הכותל, ענת הופמן, סיפרה ליו"ר הוועדה, ח"כ עליזה לביא (יש עתיד), על הפגישה עם בנט, ושיבחה אותו על ההידברות איתה ועם חברותיה. היא אף גילתה כי לבקשתו הן הסכימו לראשונה לוותר על הקריאה בתורה בכותל ביום שישי הקרוב, אף שהדבר קשה להן במיוחד שכן זהו ראש חודש סיוון, ימים ספורים לפני חג מתן תורה.

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אלכס קולומויסקי
מוכן שלא להחמיר את התקנות. בנט
צילום: אלכס קולומויסקי
צילום: אוהד צויגנברג
קיבלו את הפשרה. נשות הכותל
צילום: אוהד צויגנברג
מומלצים