שתף קטע נבחר

נתפס על חם פלסטיני משכם שצד חוחיות בת"א

בעקבות מידע שהגיע ל-ynet על חשד לציד ציפורים מוגנות בשכונת מונטיפיורי בת"א, הוזעקו בזמן אמת אנשי רשות הטבע והגנים למקום ועיכבו לחקירה פלסטיני שהציב רשתות ללכידת חוחיות. בכליו נמצאו כלובים עם שלוש חוחיות פיתיון. החשוד נעצר ע"י משטרת דן והתגלה כשוהה בלתי חוקי משכם

ציד ציפורים מוגנות באור יום בתל-אביב.  תושבים בשכונת מונטיפיורי בתל-אביב דיווחו ל-ynet כי בשטח פתוח ובו חורשת עצים קטנה, הממוקמת בין מוסכים ובנייני מגורים, נצפה בימים האחרונים אדם שהציב רשתות ללכידת ציפורים.

 

לאחר בדיקת ynet עם נועם וייס, האחראי על פיתוח מרכז הצפרות בתל-אביב ואיש החברה להגנת הטבע, הסתבר כי לא מתקיימות פעולות מורשות לטיבוע ציפורים למטרות מחקר ולכן עלה חשד כי מדובר בציד בלתי חוקי של ציפורים למטרות סחר.

 

לדברי תושבים, בחורשה הקטנה נצפו ציפורי שיר רבות, ביניהן חוחיות. המידע הועבר לפני יומיים לאון ולנסי, ממונה אכיפה במחוז מרכז ברשות הטבע והגנים. זמן קצר לאחר הדיווח, יצא ולנסי לאזור יחד עם שלי נהרי, פקחית ברשות הטבע והגנים.

 

כלוב בו הוחזקה חוחית פיתיון. נתפסה בטבע (צילום: שלי נהרי, רשות הטבע והגנים) (צילום: שלי נהרי, רשות הטבע והגנים)
כלוב בו הוחזקה חוחית פיתיון. נתפסה בטבע(צילום: שלי נהרי, רשות הטבע והגנים)

 

רשתות מוכנות ללכידת ציפורים

כשהגיעו השניים לאזור, הם מצאו את החשוד שהתאים לתיאור הראשוני שהתקבל ב-ynet. "הגעתי לשם כשאני לבוש בבגדים אזרחיים ולא במדי הרשות", מספר ולנסי. "אחרי סיור קצר מצאתי רשתות לכידה פרושות לרווחה על האדמה, כלי עבודה ושני כלובים עם שלוש חוחיות".

 

ולנסי הזדהה כעובד הרשות ועיכב את החשוד לתשאול במקום. "הגענו אליו לפני שהוא הספיק לפרוש את הרשתות כדי ללכוד ציפורים", הוא מסביר. "בכלוב הוא החזיק שלוש חוחיות פתיון. שתי נקבות וזכר שככל הנראה נתפסו בטבע. בעזרתן הוא משתמש כדי למשוך חוחיות נוספות למקום, לאחר שהן שומעות את קריאות המצוקה של חברותיהן". החוחיות נלקחו לטיפול בבית החולים לחיות בר וצפויות לשוב לטבע בקרוב. 

 

הרשתות פרושות לרווחה בשטח. תחקור ראשוני של החשוד בציד (צילום: שלי נהרי, רשות הטבע והגנים) (צילום: שלי נהרי, רשות הטבע והגנים)
הרשתות פרושות לרווחה בשטח. תחקור ראשוני של החשוד בציד(צילום: שלי נהרי, רשות הטבע והגנים)

 

סחר בחוחיות בניגוד לחוק

החוחית נחשבת לאחת מציפורי השיר הפופולריות בקרב מגדלים וציידים. הביקושים הגדולים בשווקים והדרישה לציפור השיר הצבעונית שניחנה בשירה עליזה וקולנית, גורמת לירידה במספרה בעשורים האחרונים בעקבות ציד וסחר.

 

הציד מתבצע בדרך כלל באמצעות רשתות מיוחדות ללכידת ציפורים. הציידים נוהגים לפתות את החוחיות באמצעות פיתיון חי וקולות המצוקה שלה מושכת את בנות מינה אל המלכודת ומשם קצרה הדרך אל השווקים.

 

ולנסי מציין כי קשירת החוחיות כדי שלא יימלטו, גורמת להן למועקה רבה ואף לפציעות. מחירה של חוחית בשווקים מוערך בכ-200 שקלים. בדרך כלל נוהגים ללכוד חוחיות בטבע ולזווג אותן עם קנריות וירקונים במטרה ליצור ציפור כלאיים.

 

חוחית פיתיון. משמשת למשוך חוחיות לרשת (צילום: שלי נהרי, רשות הטבע והגנים) (צילום: שלי נהרי, רשות הטבע והגנים)
חוחית פיתיון. משמשת למשוך חוחיות לרשת(צילום: שלי נהרי, רשות הטבע והגנים)

200 שקל לחוחית מהטבע.  (צילום: שלי נהרי, רשות הטבע והגנים) (צילום: שלי נהרי, רשות הטבע והגנים)
200 שקל לחוחית מהטבע. (צילום: שלי נהרי, רשות הטבע והגנים)

 

החשוד בציד הכחיש מעורבתו בציד חוחיות וטען כי רכש את הציפורים בשווקים בשכם. למקום הוזעקו שוטרי הסיור מתחנת דן בתל-אביב שלקחו את החשוד לחקירה בתחנה. אז התברר כי מדובר בפלסטיני כבן 40, שוהה בלתי חוקי שהסתנן לישראל. החשוד בציד נעצר למשך יומיים והיום (ד') אמורים להשיבו בחזרה לשכם.

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: שלי נהרי, רשות הטבע והגנים
צילום: שלי נהרי, רשות הטבע והגנים
צילום: שלי נהרי, רשות הטבע והגנים
צילום: שלי נהרי, רשות הטבע והגנים
צילום: חררדו קוללאו
צילום: חררדו קוללאו
צילום: עמוס שטיין
צילום: עמוס שטיין
צילום: צחי פינקלשטיין
צילום: צחי פינקלשטיין
מומלצים