שתף קטע נבחר

"הכלכלה השחורה באירופה שווה 2.1 טריליון אירו"

דו"ח ויזה אירופה מעריך כי הכלכלה השחורה מהווה 18.5% מהפעילות הכלכלית של אירופה והיא נעה בין 8%-10% מהתמ"ג בשוויץ, אוסטריה, הולנד ובריטניה, ועד לכמעט 30% מהתמ"ג בבולגריה, קרואטיה, ליטא ואסטוניה

"בשנת 2013, הכלכלה השחורה באירופה מוערכת בשווי של 2.1 טריליון אירו, המהווים כ-18.5% מהפעילות הכלכלית של אירופה", כך טוענים בויזה אירופה, במסגרת הדו"ח השנתי שפורסם היום (ד').

 

 

על פי הדו"ח, היקפה של הכלכלה השחורה באירופה, נע בין 8% ל-10% מהתמ"ג בשוויץ, אוסטריה, הולנד ובריטניה, ועד לכמעט 30 אחוז מהתמ"ג בבולגריה, קרואטיה, ליטא ואסטוניה.

 

אמנם הנתונים הללו הם הנמוכים ביותר בעשור האחרון, אך לדברי מחברי הדו"ח, התופעה המתבססת על כסף מזומן ברחבי אירופה ומוּנעת בעיקר מעבודות שאינן מוצהרות או מדווחות – עדיין מבוססת היטב.

 

עבודה בלתי מדווחת מהווה כשני שלישים מהכלכלה השחורה באירופה, ואילו השליש הנוסף הוא תוצאה של מכירות שאינן מדווחות. "התמקדות זהירה בשתי נקודות אלו, באמצעות מגוון צעדים שנקטו הממשלות, מסייעת לעודד שינוי, ואמצעי תשלום אלקטרוניים צוינו לשבח בשל יעילותם בהתמודדות עם הכלכלה השחורה" נכתב.

 

לדברי סטיב פרי, המנהל המסחרי של ויזה אירופה, זמנים של משבר, עלייה באבטלה, הכנסות נמוכות וחששות מהעתיד, נוטים למשוך אנשים נוספים ל'פעילויות שחורות'.

 

בעוד שלפני שנת 2009, המאבק בכלכלה שחורה נשא פרי בכל רחבי אירופה. כיום, התגובות השונות ממערב, דרום ומזרח אירופה מעידות כי הממשלות נתקלו בדרגות שונות של הצלחה. "מה שמשותף לכולן הוא שהכלכלה השחורה היא עדיין תופעה המתבססת על כסף מזומן ברחבי אירופה, ומוּנעת מעבודות שאינן מוצהרות או מדווחות", אומר פרי.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AFP
שטרות אירו. מדווחים?
צילום: AFP
מומלצים