שתף קטע נבחר

כ-12,000 מפגינים ברחבי הארץ: "לפיד, אני בוער"

פחות משנתיים מאז ששטף את ישראל, חזר לרחוב המאבק במדיניות הכלכלית של ממשלת נתניהו. "ביבי ולפיד הם לא גזירה משמיים", קראו בתל אביב. ברמת גן מחו מאות מול ביתו של סילבן שלום נגד הכוונה לייצא גז, אחר כך חסמו לזמן קצר את אחת הירידות לאיילון. שלושה נעצרו

כ-12 אלף מפגינים יצאו למחות אמש (שבת) בתל-אביב ובעוד חמישה מוקדים במחאה על הגזירות הכלכליות שעליהן הכריז שר האוצר יאיר לפיד. אמש בשעה 21:00 יצאו כ-10,000 מוחים מכיכר הבימה בתל אביב ובמקביל יצאו לדרך הפגנות בהשתתפות קטנה יותר גם בירושלים, חיפה, מודיעין, ראשון לציון ואשדוד.

 

עדכונים נוספים בעמוד הפייסבוק של ynet

 

ברמת גן הפגינו כמה מאות בני אדם מול ביתו של שר האנרגיה והמים סילבן שלום במחאה על הכוונה לייצא גז טבעי. אחר כך חסמו לזמן קצר את צומת עלית ולטענת המשטרה החלו להתפרע. הם המשיכו משם וחסמו גם את אחת הירידות לנתיבי איילון. השוטרים מנעו מהם לרדת לכביש המהיר ומשם המשיכו המפגינים לצעוד לכיוון מערב וניסו לחסום את התנועה. כוח משטרה עצר שלושה מהמפגינים.

 

"הגענו להפגין נגד מחטף יצוא הגז", אמרה אחת המפגינות. "שלום אמר שברגע שביבי יחזור מסין יאשרו את מסקנות ועדת צמח לפיהן יאפשרו למכור 50 אחוז מהגז לחו"ל, ואנחנו דורשים שיהיה דיון ציבורי בנושא". מפגין אחר הוסיף כי "ישראל נשלטת בידי טייקונים. הממשלה הולכת להעביר החלטה שתוצאותיה 600 מיליארד שקל שיועברו לידיים זרות. זה קורה רק בגלל יחסי הון שלטון".

 

מפגינים בכיכר הבימה (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
מפגינים בכיכר הבימה(צילום: מוטי קמחי)

 

מפגינים חוסמים את צומת אבן גבירול ומרמורק (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
מפגינים חוסמים את צומת אבן גבירול ומרמורק(צילום: מוטי קמחי)

 

המפגינים בתל אביב מחו על הגזירות וצעקו בגנות שר האוצר וראש הממשלה. "איפה הכסף? אצל הטייקונים טמבל", קרא אחד השלטים ואחרים הכריזו: "תסתכלו לנו מחר בעיניים", "ביבי ולפיד הם לא גזירה משמיים", "מע"מ עולה, חשמל עולה, קצבאות ילדים יורד, סל התרופות יורד, החזירות נשארת". מספר שוטרים בהפגנה בתל אביב תיעדו את המפגינים במצלמות וידאו וסטילס. לאחר חצות החלו כמה מהמפגינים לחסום את צומת הרחובות אבן גבירול ומרמורק. המשטרה במקום פועלת לפנותם.

  

בירושלים צעדו כ-200 מפגינים מגן הסוס לכיוון בית ראש הממשלה. הם נשאו שלטים שעליהם נכתב "העם רוצה צדק חברתי" וקראו "הון, שלטון, עולם תחתון". עינת ועוז הגיעו יחד להפגין ואמרו כי "אי אפשר לשבת בבית יותר. אנחנו אנשים עובדים אבל זו הפגנה של מעמד הביניים. לפיד הוכיח שבגד באנשים שהצביעו עבורו. אנו רוצים שידעו שיש לזה מחיר. נגמר להגיד 'אין מה לעשות'. לא רוצים לשמוע יותר, אפשר לקצץ במקומות אחרים, אי אפשר לערפל יותר את הציבור".

 

חסמו לזמן קצר את הירידה לאיילון (צילו: בני דויטש) (צילו: בני דויטש)
חסמו לזמן קצר את הירידה לאיילון(צילו: בני דויטש)

המשטרה עצרה שלושה (צילו: בני דויטש) (צילו: בני דויטש)
המשטרה עצרה שלושה(צילו: בני דויטש)

 

המפגינים עברו מביתו של השר שלום לכבישים  (צילו: בני דויטש) (צילו: בני דויטש)
המפגינים עברו מביתו של השר שלום לכבישים (צילו: בני דויטש)

 

בהפגנה במרכז חורב בחיפה השתתפו יותר מ-200 בני אדם, שגם חסמו באופן חלקי את הצומת. המפגינים נשאו שלטים וקראו קריאות בעיקר בגנותו של שר האוצר. "יאיר, הכסף לא אצלי", "לפיד, תכה בעגל הזהב", נכתב בחלק מהשלטים, וגם "עובדים ולא עבדים" ו"לפיד, אני בוער".

 

אחד המפגינים, הפעיל החברתי עופר ברקן: "הבחירות בינואר היו השקר הגדול שהיה בישראל בשנים האחרונות. מי שציפה לשינוי קיבל אגרוף בפרצוף. אנחנו קוראים לממשלה לקחת את הכסף מהטייקונים ומהגז הטבעי, להשאיר את הגז בארץ ולרדת מהגב של האזרחים. הים הוא אותו ים והממשלה היא אותה ממשלה, אבל האכזריות כלפי האזרחים הפכה לקיצונית יותר".

   

מארגני ההפגנות התייחסו לראיונות שהעניק לפיד בסוף השבוע: "אם היינו עוצמים את העיניים מול מסך הטלוויזיה, אפשר היה לחשוב שזה ביבי מדבר - ולא לפיד: אותם פתרונות ישנים, אותן הפחדות לא מבוססות. ב-2013 נתניהו ולפיד נמצאים בבעיה: אם בעבר ריקי כהן הייתה יושבת בבית ומתבאסת על התקציב, היום היא כבר יודעת מה יש בו, מה היה יכול להיות בו - ויוצאת לרחוב לשנות את זה". 

 

המחאה בירושלים (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
המחאה בירושלים(צילום: גיל יוחנן)

מחאה בבירה (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
מחאה בבירה(צילום: גיל יוחנן)

  

"זו האחריות שלנו"

דפני ליף, ממארגני המחאה, אמרה ל-ynet: "כולנו מרגישים את המציאות הכלכלית בכיס וכבר יצאנו לרחובות בדיוק בגלל זה לפני שנה וחצי. מפלגת יש עתיד ומפלגת הבית היהודי לא היו גורפות קולות ללא המחאה החברתית. זו האחריות שלנו לצאת לרחוב ולעשות כל מה שאנו יכולים על מנת שיפסיקו להיכנס לעומק הכיס שלנו ויתחילו לחייב מס חברות נורמלי, ולא מס מגוחך".

 

אלון-לי גרין, אף הוא ממארגני ההפגנה, הוסיף כי "סטודנטים, משפחות צעירות, אנשים שמתקשים לסגור את החודש לא רואים בתקציב הזה שום בשורה, שום סיבה לתקווה. יצאנו אז להפגין כדי להציל את המדינה שלנו, ועכשיו מתברר לנו ששר האוצר החדש הוא שידור חוזר, קצת יותר פוטוגני, של ראש הממשלה הקודם והמדיניות שלו".

 

מפגינים בתל אביב, אמש (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
מפגינים בתל אביב, אמש(צילום: מוטי קמחי)

 (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
(צילום: מוטי קמחי)

 

הצעת התקציב, שצפויה לעלות לדיון בממשלה ביום שני הקרוב, כוללת קיצוץ בפעילות הממשלה בשווי של 6.5 מיליארד שקל ב-2013 ו-18 מיליארד שקל ב-2014. בתחום העלאות המסים, כוללת הצעת התקציב שורה של צעדים לכל אורכה ורוחבה של מערכת המיסוי. כבר בתחילת החודש הבא יעלה המע"מ ב-1% ויעמוד על 18%, ובתחילת השנה הבאה תיכנס לתוקפה העלאה של שיעור מס הכנסה ב-1.5% בכל מדרגות השכר.

 

בנוסף, יועלו המכסים על שורה של מוצרי יוקרה וגם על מוצרים פחות יוקרתיים, כמו טבק לגלגול שעליו יחול מס קנייה בשיעור של 800 שקלים לק"ג. מס החברות יעלה באחוז לרמה של 26%. עוד הוחלט על ביטולם של מגוון הטבות ופטורים ממס. הפטור ממע"מ על שירותי תיירות יבוטל, הפטור ממס על הפרשה לפנסיה יבוטל אף הוא ובמקומו תינתן הטבה חלקית של 35% משיעור המס. כמו כן, תבוטל נקודת הזיכוי לבעלי תואר אקדמי ועקרות בית יחויבו בתשלום ביטוח לאומי ודמי בריאות.

 

Read this article in English


פורסם לראשונה 11/05/2013 19:58

 

בהכנת הידיעה השתתפו גלעד מורג, שחר חי, אחיה ראב"ד, נועם (דבול) דביר ובועז פיילר
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילו: בני דויטש
מחאה נגד שר האוצר
צילו: בני דויטש
מומלצים