שתף קטע נבחר

ים השיבולים והמסלולים: הצעות לטיולים בשבועות

חג שבועות סובב סביב כ"כ הרבה נושאים ואפשרויות טיול, אז קיבצנו עבורכם את המיטב סביב החג: מטיולי מים בצפון, דרך דרכי נוף בשדות חיטה ועד סיורי מחלבות בדרום. ביכורים וסיורים

חג השבועות נקשר עם כל כך הרבה נושאים שאפשר להתבלבל. הוא גם חג הקציר וגם חג מתן תורה. הוא חג המים וחג הגבינות, ובכלל הוא אחד משלושת הרגלים ומכונה גם חג הביכורים והחקלאות.

 

הדימיון משתולל. אלומות שיבולים קופצות ראש לתוך בריכת מים, ומשם עולות לרגל לירושלים ויורדות עם לוחות הברית, הישר לתהלוכת הביכורים בקיבוץ. הרבה תכנים, הרבה אפשרויות למסלולי טיול.

 

עוד טיולים לשבועות בערוץ התיירות:

 

שיבולים נראו בארץ

עם תום הפסח, החלה ספירת העומר, שהיא למעשה התחלת תקופת קציר שעורים וחיטים.

ומאז, בשבעת השבועות שעוברים עד חג השבועות, שטחים נרחבים בארץ ישראל עוברים שינוי משדות שיבולים לשדות קצורים שבהם השיבולים ארוזות בערימות מרובעות.

 

כשבית המקדש היה קיים היו עולים כבר בפסח עם כמה עומרים, שהם אלומות שיבולים קשורות, לבית המקדש כדי למסור שם את החלק המגיע לכוהנים. בל נשכח את מגילת רות, שחגיגות הקציר ואווירת הגורן מלוות את הסצינות המרכזיות בה.

 

שיבולים לפני הקציר, עדיין ירוקות וצעירות (צילום: יעל צור אתר מפה) (צילום: יעל צור אתר מפה)
שיבולים לפני הקציר, עדיין ירוקות וצעירות(צילום: יעל צור אתר מפה)

 

שדות מבעד לשמשת המכונית

אם נחזור לשנות האלפיים, זמן הקציר נופל בדיוק על תקופת החמסינים. חמסין בערבית הוא המספר חמישים, שמיצג את חמישים הימים, שהם אותם שבעה שבועות בין פסח לשבועות, בהם פוקדים אותנו השרבים של האביב.

 

לכן, את שדות החיטה היפים כדאי לראות דרך החלון, כשאתם נמצאים במזגן של הרכב.

בדרך נוף רמות יששכר אפשר להשקיף מלמעלה על עמק חרוד שבו שפע של שדות חיטה קצורים וגידולים אחרים. אפשר לרדת לכינרת מכפר תבור אל בקעת יבנאל, בכביש 767, וליהנות מהאלומות בדרך לצומת אלומות.

 

לא רחוק, כביש הגישה לגן לאומי ארבל, העובר ליד מושב כפר חיטים, יספק את מנת החיטים של רמת ארבל והבקעה שלמטה. בדרכים החקלאיות, שעבירות לרכב שטח, באזור רוחמה בדרום, יש שדות אינסוף.

 

בדרך מגדרה לבאר שבע, על כביש 40, נמצאים השדות הדרומיים ביותר, כי מדרום לבאר שבע, בשטחי הנגב שמקבלים מתחת ל-200 מ"מ גשם בשנה, לא ניתן לגדל חיטה ושעורה. בחציית השפלה מצפון-מזרח לדרום-מערב, משער הגיא לקריית גת באמצעות כבישים 38 ו-35, נמתחים שדות מלא העין.

 

כורעות מעומס גרעינים כי רב. שיבולים צהובות (צילום: אילן צור) (צילום: אילן צור)
כורעות מעומס גרעינים כי רב. שיבולים צהובות(צילום: אילן צור)

 

עולים לירושלים

שבועות הוא אחד משלושת הרגלים. אם אתם נוהגים על פי המסורת, או שרק חיפשתם תירוץ לעלות לירושלים, אז זו ההזדמנות שלכם. סיור אל הרובע היהודי בעיר העתיקה הוא הסיור הקלאסי ביותר.

ביקור ברובע ההרודיאני (סגור בחג עצמו) הוא הצצה מיוחדת במינה אל חיי אצולת הכוהנים בימי בית שני, שם אפשר לחוש ממש את אורח החיים קרוב קרוב לבית המקדש, בימים שהיה קיים.

 

עיר דוד מציעה שילוב של אלמנט המים ואלמנט ירושלים, וגם מזכירה שבחג מציינים המאמינים גם את יום הולדתו ויום מותו של דוד המלך. בניקבת חזקיהו, המלאה במים עד המותניים, הולכים חצי קילומטר. ניתן לחזור חזרה למעלה בנתיב יבש, חדש יחסית, במנהרה מוצלת לחלוטין.

 

המנהרה שימשה בתקופה הרומית כתעלת ניקוז של רחוב רומי רחב שעלה מבריכת השילוח ועד למרגלות הר הבית. מפלט נוסף מהחום תמצאו באמת המים החשמונאית, אמנם אמה יבשה אך קרירה, שנמצאת מתחת לאדמה בארמון הנציב, קרוב לטיילת ולתצפית המפורסמות.

 

שבועות הוא 1 מ-3 הרגלים. תעלת הניקוז מתחת להר הבית (צילום: רון פלד) (צילום: רון פלד)
שבועות הוא 1 מ-3 הרגלים. תעלת הניקוז מתחת להר הבית(צילום: רון פלד)

 

טיולי לילה

בשבועות נוהגים מקובלים ואחרים להישאר ערים במשך כל הלילה לתיקון ליל שבועות. כמו כלה המתכוננת לחתונה, כך עם ישראל מתכונן לקבלת התורה, מעמד שמשוחזר כביכול מדי שנה בחג מתן תורה.

 

המעוניינים להישאר ערים כל הלילה ולהסתובב ברחובות יכולים לבחור באחד מהמסלולים העירוניים של תל אביב, חיפה או ערים אחרות וליהנות מהאווירה השונה שמתפשטת סביב בלילה. אוהבי הטבע יוכלו להדרים לנחל חוורים, חווארי מצדה או נחל פרצים לטיול לילי לאור ירח מדברי.

 

מומלץ לעשות בליל ירח מלא. נחל פרצים  (צילום: זיו ריינשטיין) (צילום: זיו ריינשטיין)
מומלץ לעשות בליל ירח מלא. נחל פרצים (צילום: זיו ריינשטיין)

 

מחלבות

אין הסבר אחד, ומשכנע, מדוע אוכלים דברי חלב בחג, אבל שבועות הוא גם חג מוצרי החלב. אין מתאים משבועות לנסוע על כביש 40, ולבקר בחוות הבודדים של הנגב.

 

חוות קורנמל וחוות נאות מחכים לכם עם גבינות עזים נהדרות וחוות אחרות, כמו חוות נחל בוקר, כרמי עבדת, וחוות אורליה, מייצרות יין ביקבים קטנים ומניבות תוצרים אחרים. בסוף היום הזה המושג "ארץ זבת חלב ודבש" מתחיל להיות מובן.

 

לא רק חלב ודבש. יין מחוות הבודדים ב"כרמי עבדת" (צילום: זיו ריינשטיין) (צילום: זיו ריינשטיין)
לא רק חלב ודבש. יין מחוות הבודדים ב"כרמי עבדת"(צילום: זיו ריינשטיין)

 

רפתות

ההייטק הגיע אל הפרות כבר ממזמן, עכשיו רק לנו נותר להגיע ולבקר אותן. המקום לראות רפתות מכל הסוגים הוא עמק חרוד. בכפר יחזקאל תמצאו רפת רובוטית שמתופעלת באופן אוטומטי ושווה להיכנס גם לחפציבה הסמוכה כדי לראות רפת ענקית.

 

רפת מעניינת תמצאו גם ביבנאל, במשק קרמר - מי ומו, בגבול עמק הירדן והגליל התחתון. בבית לחם הגלילית שבגליל התחתון תמצאו גם מושבה טמפלרית אפופת קסם וגם את מרכז המבקרים של רפת שביל פרות החלב. וגם בגולן, באבני איתן, ישנה רפת רובוטית מתוחכמת.

 

חג פשוט מוווּשלם. רפתות מכל הסוגים תמצאו בעמק חרוד (צילום: יאיר זיידנר) (צילום: יאיר זיידנר)
חג פשוט מוווּשלם. רפתות מכל הסוגים תמצאו בעמק חרוד(צילום: יאיר זיידנר)

 

חג המים

אנחנו רוצים להאמין שאתם לא מבין זורקי בלוני המים על העוברים ושבים ולכן נציע לכם לקבל את מנת המים

וההתרגשות שלכם במסלולי המים בצפון. עדיין אל תקפצו פנימה, אל מי הפשרת השלגים של מקורות הירדן.

 

התענוג הזה יהיה קר מדי בשלב זה של השנה, אבל קניוני הגולן - נחל יהודיה, נחל זוויתן, נחל משושים ונחל גילבון - הם בהחלט רעיון טוב. בעמק בית שאן אפשר לעשות מסלול שלם במימיו של נחל קיבוצים, וסביב הכינרת בשפך נחל דליות, במג'רסה, ובשפך נחל משושים, בזכי. נחל עמוד ונחל כזיב ייצגו את הגליל העליון בהקשר זה.

 

העיקר שיש מה לראות ולאן לנסוע, ומה שלא תספיקו ישאר לשבועות הבאים. חג שמח.

 

לעוד מידע על טיולים בשבועות היכנסו לאתר מפה

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: shutterstock
ים השיבולים שמסביב. צאו לטייל בשבועות!
צילום: shutterstock
מומלצים