שתף קטע נבחר

זה לצד זה: אתרים ומחלבות לחג השבועות

תכננתם לקפוץ לאחת ממחלבות הארץ בשבועות? דעו שדי קרוב מחכות לכם כמה הפתעות. לאוהבי חלב - ואטרקציות דרך אגב

1. מחלבת לוטן 

אחת המחלבות הדרומיות ביותר בישראל - אם לא הדרומית שבהן - היא מחלבת לוטן. המחלבה הצעירה הזו שוכנת בישוב האקולגי לוטן ומפיקה גבינות קשות, רכות ויוגורטים מחלב עזים.

 

השילוב בין העקרונות המבורכים של הישוב, המיקום הקשה כל כך בדרום, מאור הפנים, ובעיקר הטעם הטוב של הגבינות, בעיקר אלה הרכות והיוגורטים, עושים את כל ההבדל.

שעות פתיחה: בתיאום מראש.

טל': 054-9799030.

 

אתר קרוב לביקור: חי בר יטבתה

כל תושבי החי-בר נזכרים בתנ"ך וכולם אוכלי עשב והמטרה העיקרית של השמורה היא להחזיר מינים נכחדים אל הטבע. נכנסים לחי-בר לפי השילוט ליד

ואם בחלב עסקינן...
סיור מַחְלָבוֹת / שרית סרדס-טרוטינו
הוותיקה, המסוגננת, הריחנית, הפסטורלית והמסתורית: חמש מחלבות ששווה לבקר בהן לקראת חג הביכורים
לכתבה המלאה

סמר. בכל שעה עגולה יוצא סיור מודרך שיירה של כלי רכב מצוידים במכשירי קשר, כי במשך הסיור לא יוצאים מהרכב. החיות מקבלות את מזונן באחת עשרה, אבל כבר בעשר הן מסתדרות עדרים עדרים ליד נקודות ההאכלה שלאורך מסלול הסיור ואז אפשר להביט בהן ממש מקרוב.

 

נוסעים לאט, פותחים חלונות ומתבוננים. הנה היען, שבעונת הסתיו מחזר במרץ אחרי הנקבות וצווארו נצבע בורדו כדי למצוא חן בעיניהן, הנה הדישון וקרניו המסולסלות, והראם הלבן שקרניו הישרות והחדות נראות מן הצד כמו קרן אחת. יש כאן גם פרא, שגופו כחמור וראשו כסוס, וערודים דומים לאלה שחיו פעם אצלנו אבל נכחדו. אם מתחשק לכם לראות גם כמה טורפים, תוכלו לבקר במרכז הטורפים ליד הכניסה לחיבר וגם להאכילם בתיאום מראש.

כניסה: בתשלום.

שעות פתיחה: א 17:00-08:00 ב, ג, ד, ה 17:00-08:30 שישי, שבת 16:00-08:30.

טל': 08-6373057, 08-6376018.


חי בר יטבתה (צילום: זיו ריינשטיין)

 

2. מחלבת קורנמל

כבר 13 שנים מפריחים ענת ודניאל קורנמל את שממת הנגב עם גבינות העזים המופלאות שלהם. מי שידהר מהר מדי על כביש 40 בואך שדה בוקר יוכל לפספס בקלות את הפנייה אל המחלבה קטנה והסימפטית הזו שהיא לא רק אחת הטובות בארץ, אלא גם אחת הנחמדות שבהן. לאחרונה הוסיפו בני הזוג גם מסעדה חלבית קטנה במקום. נסו את גבינת ה'כתם' הנהדרת או ה'עדי' החדשה והקשה. אפשר לקנות כאן גם בקבוק יין מיקבי הסביבה ולערוך אתו פיקניק כהלכתו.

שעות פתיחה: ד, ה, שישי, שבת 18:00-10:00.

החנות פתוחה בימים א', ב', ג' בתיאום מראש.

טל': 052-2788051, 08-6555140.

 

אתר קרוב לביקור: פארק גולדה

פארק גולדה הוא בעצם מיני-פארק סמוך לכביש 40 היורד דרומה. ולמה גולדה? משום שבדומה לבן גוריון, גם גולדה מאיר קשרה את גורלה עם הנגב, וחיה חלק מחייה בקיבוץ רביבים הסמוך. לאורך ההיסטוריה התיישבו בני אדם לצד מקורות מים מסיבות מובנות לגמרי. באזור משאבים - או בשמו הערבי ביר עסלוג' - יש עשרות בארות של מי תהום גבוהים, שמשכו לכאן רועים, שיירות, וצבאות. מים עושים טוב גם לאתרי פיקניק, וכך קרה שצומת ביר עסלוג', הנמצא בדיוק באמצע שום מקום, הפך לאתר נופש נחמד. קצת דשא, כמה שולחנות פיקניק, בריכה גדולה באמצע, עצים שנותנים צל ואתר פיקניק נוסף יצא לדרך. הרחצה אסורה, ועד שיתפסו בחכות הדייגים המגיעים לפארק, לדגים הבלעדיות על הטבילה במים.

כניסה: חופשית.


מפריחים את הנגב עם גבינות עזים. מחלבת קורנמל (צילום: אייל טואג)

 

3. חוות נאות  

בצידו השני של כביש 40, לא הרחק ממחלבת קורנמל, שוכנת חוות נאות המציעה שילוב לא שגרתי של מחלבת גבינות עזים ומסעדת... בשרים. משפחת נחימוב מציעה לאורחיה גבינה בסגנון קממבר בשם נועם, גבינת תום קשה, גבינה בולגרית, צפתית וכמובן גם לבנה ויוגורט כמו שמקובל בתחום.

שעות פתיחה: המחלבה פתוחה מהשקיעה עד הזריחה, המסעדה פעילה בסופי שבוע וחגים. ימי ו' וערב חג 18:00-21:00, בשבת וחג -מ-12:00 עד השקיעה.

טל': 054-4218788.

 

אתר קרוב לביקור: צריף בן גוריון

ב-1953 פרש דוד בן גוריון מראשות הממשלה ובחר בשדה בוקר כמקום מגוריו. בתוך הקיבוץ עומד עד היום הצריף שבו התגורר עם רעייתו פולה עד מותם. בצריף הצנוע הזה הוא המשיך לארח ראשי מדינות, מנהיגים ואישים עד מותו ב-1973. המקום נשמר כפי שהיה באחרית ימיו והצניעות מהדהדת מחדרי השינה הנפרדים של דוד ופולה, חדר העבודה, הסלון והמטבח.

 

ליד הבית, בצריף ששימש את שומרי הראש, מוצגת תערוכה חדשנית על חייו של בן גוריון הכוללת תיעוד פרקים בחייו וערכים שדגל בהם כמו אהבת הנגב. בין המוצגים ניתן למצוא צוואה שהשאיר בן גוריון לפולה עם יציאתו ארצה בשורות הצבא הבריטי, ומכתב שבו בישרה לו פולה על הולדת בתם הבכורה. כן מוצג אקדחו האישי של בן גוריון מההגנה, ספר תנ"ך עם הערות אישיות ושלל תמונות ותרשימים. ניתן וכדאי לקחת הדרכה של מדריכי האתר שיודעים להפעיל ילדים במשחקים משימות וכתבי חידות. במתחם אפשר לבקר גם בחנות מזכרות, חנות לחפצי יד שנייה, קפה גלריה ופינות מנוחה מוצלות.

כניסה: בתשלום.

שעות פתיחה: א, ב, ג, ד, ה 16:00-08:30 שישי 14:00-08:30 שבת 16:00-10:00.

טל': 08-6560469.


לספוג קצת ציונות בנגב. הספרייה בצריף בן גוריון (צילום: יאיר זיידנר)

 

4. מחלבת הר הרוח  

דליה וחיים הימלפארב מייצרים כבר שנים את הגבינות שלהם בלב יער קדושי פולניה היפה, שליד הישוב נטף שמעל אבו גוש. המסעדה הקטנה שישבה בצריף העץ שבנו כבר איננה. בינתיים אפשר עדיין לקנות בשבתות את הגבינות שלהם הנמכרות כמו בימיה הראשונים של המחלבה - באוהל קטן וצנוע. אם תרצו תוכלו להוסיף לגבינות גם ערכת פיקניק מוכנה קטנה. אחרי שתגמרו לנפוש על ספסלי הקרן הקיימת הסמוכים, עשו סיבוב קטן בדיר השכן. רק בשקט, משפחת הימלפארב גרה ממש מעליו.

שעות פתיחה: שישי, שבת 17:00-11:00. א-ה בתיאום מראש בלבד.

טל': 02-5345660, 054-4663353.


הגבינות נמכרות באוהל קטן וצנוע. מחלבת הר הרוח (צילומים: אייל טואג)

 

אתר קרוב לביקור: הכנסייה הצלבנית באבו גוש

הכנסייה הצלבנית (המנזר הבנדיקטיני) הנמצא במרכז הכפר אבו גוש היא מהיפים שבמבנים הצלבניים ששרדו בארץ. על קירות כנסיית המנזר נראים שרידי ציורי קיר, פרסקו, מהמאה ה-12. בקריפטה של המנזר נובע מעיין קטן ובקיר המנזר קבועה אבן ועליה כתובת המזכירה את הליגיון הרומי העשירי שישב כאן.  

 

ממזרח למנזר, בגן המקיף את האתר, נראים שרידי הח'אן שהיה כאן בתקופה הערבית הקדומה.

במקום חנות לקרמיקה ולקלטות של מוזיקה כנסייתית, ובסוכות נערכים כאן קונצרטים של מוסיקה, במסגרת פסטיבל אבו גוש. יש להקפיד על לבוש צנוע בעת ביקור במקום.

כניסה: ללא תשלום, עדיף בתיאום מראש.

שעות פתיחה: ב, ג, ד, ה, שישי, שבת 11:00-08:30, 17:30-14:30.

טל': 02-5342798.

 

5. מחלבת שי זלצר  

שי זלצר, האב הרוחני של יצרני גבינות הבוטיק בארץ ואחד הראשונים שבהם, הוא טיפוס ציורי ולא צפוי למדי. המחלבה שלו שוכנת כבר למעלה משלושים שנה במורדות הסטף והיא אחת היחידות שמצדיקה לגמרי את ההגעה דווקא אליה – את הגבינות של זלצר אי אפשר להשיג כמעט בשום מקום אחר. כשהוא יוצא מהמערה הקטנה שלו עטוף כולו בלבן ואוחז בידו גוש קטן של גבינת עזים קשה, עטופה בגפת של ענבים או בעלי גפן, צוחק את הצחוק הגדול שלו, אתה יודע שעוד יש חלוצים בארץ, גם אם צריך לפתוח פק"מ בשביל תוצרי החלוציות שלהם.

שעות פתיחה: שישי 17:30-14:00 שבת 17:30-11:00.

טל': 02-5333748, 054-4403762.

 

אתר קרוב לביקור: איך לא - הסטף

בהרי ירושלים, בין צובה לאבן ספיר, יש שני מעיינות שסביבם הוקמה מערכת השקיה עתיקה ויישוב ערבי, וכיום הם חלק מפארק פופולארי המשחזר חקלאות קדומה. בשנות ה-80, כשקק"ל שיחזרה את מערכת ההשקיה היא מסרה חלקות קטנות לירושלמים, ומאז אלה ברוח האקו שיק מגדלים כאן חסה, כרוב ושאר ירקות בטעם של פעם. בסביבת המעיינות הוכשרו חניוני קק"ל מוסדרים, ואפשר לעשות פיקניק ולטייל לבד בכמה שבילים יפים העוברים במעיינות הכפר, באתרי עתיקות ובחלקות הגידול.

כניסה: חופשית.

טל': 02-5798462.

 

6. מחלבת עזים בחורש

עוד מחלבה נהדרת היא מחלבת עזים בחורש השוכנת - כמו ששמה מעיד עליה - בלב החורש הסמוך למערת הנטיפים. בני הזוג בר ואבשלום יערן מגדלים כאן את העדר שלהם, וגם "עדר" קטן של ילדים. הגבינות הרכות שלהם הן מופת של עדינות והטעם והנוף מרחיבים הלב והם תוספת נפלאה לגבינות.

שעות פתיחה: שישי, שבת 15:00-09:00. באמצע השבוע, בתיאום מראש בלבד.

טל': 02-9997811, 054-6830183.


במחלבת עזים בחורש הגבינות רכות, כמו העזים שלה

 

אתר קרוב לביקור: מערת הנטיפים

מרתק, מפתיע ומעורר את הדמיון - כך אפשר לסכם ביקור במערת הנטיפים שממזרח לבית שמש. במאי 1968 נערך פיצוץ מבוקר במחצבת הרטוב הסמוכה, שחשף את מה שהסתתר כאן שנים בבטן האדמה: מערת נטיפים מקסימה (הקרויה גם "מערת אבשלום" או "מערת שורק"), שהפכה להיות המפורסמת ביותר בארץ. הירידה אל בטן האדמה מתחילה ממגרש החניה שנמצא ממש מעל לתקרת המערה. 150 מדרגות יובילו אתכם בתוך החורש היפה אל גובה פני הכניסה למערה.

 

בכניסה נמצא אולם המתנה נוח וממוזג, ובו חנות קטנה ופינת קפה. זה המקום להתארגנות שלפני, שכן הסיור במערה נערך בקבוצות ובליווי מדריך בלבד. בפנים, אם מתבוננים היטב אפשר להבחין אפילו בבעלי חיים מאובנים. בשביל העניין ופיתוח הדמיון, אפשר למצוא לא מעט דמויות המסתתרות בין הנטיפים, ממשה בהר סיני ועד סנטה קלאוס. ויש גם את רומיאו ויוליה, נטיף וזקיף שרחוקים זה מזה מרחק כמה טיפות בלבד. החיבור בין השניים יתרחש, אם בכלל, רק כאשר יתחדש בהם הטפטוף, נחזיק להם אצבעות. מי שחושב שכבר ראה את כל הפנינים שיש למערה להציע, בטיול של בית הספר לפני שנים, ישמח לגלות שכל איזור המבואה וכן סרט ההסבר חודשו בשנה האחרונה ועודכנו לזמננו.

כניסה: בתשלום

שעות הפתיחה: א, ב, ג, ד, ה, שבת 16:00-08:00 שישי 15:00-08:00. בימי חמישי בחודשים יוני-אוגוסט המערה פתוחה עד 20:00. כניסה אחרונה עד 19:00.

טל': 02-9911117, 02-9994730.


מרתקת, מפתיעה ומעוררת דמיון. מערת הנטיפים (צילום: כלנית גרינברג)

 

7. מחלבת חלב עם הרוח

מחלבת חלב עם הרוח הוותיקה של דליה ואמנון זלדשטיין בהר השאבי היא אחד המקומות היותר זרוקים וקסומים בנוף המחלבות המקומי. אבל אל תתנו לחזות האינדיאנית-משהו של בעלי הבית להטעות אתכם. מדובר בשניים מיצרני הגבינה הטובים ביותר במקומותינו. גבינת העיזים הרכה העטופה בעלי גפן העונה לשם שברייה היא מהטובות בסוגה, וכך גם הגבינה העטופה בפחם ששמה אפילו מצחיק עוד יותר – פחימה. החלב המשמש להכנת הגבינות הוא אורגני ומגיע כמובן מהעדר של בני הזוג. ואם כל זה לא מספיק, אפשר ליהנות כאן מארוחה של ממש עם סלטים, לחם שאור ולימונדה, ובהזמנה מספקת מראש אפילו ניתן להנות מארוחה בשרית הכוללת גם בשר גדי.

שעות פתיחה: בתיאום מראש בלבד.

טל': 050-5327387.

 

אתר קרוב לביקור: יער הקופים

כל הסיפור התחיל בזוג קופים, ניצולי מעבדת ניסויים, שהתגלגלו לידיו של תושב יודפת, והוא הקים להם פינת חי קטנה ליד הבית. מיד הגיעו כל חלכאי ונדכאי הסביבה, שבורי כנף ושתוומי עין, וזכו גם הם לטיפול חם ואוהב. היום יש כאן כבר גן חיות פתוח, בשטח של 30 דונם, ובו מסתובבים קופי סנאי, קופי מקוק ארוך זנב, צבאים, אייל נקוד, אייל גמדי, יעלים, עיזים, חמורים, גמל, טווסים, שקנאים, בזים, ברברים, ברבורים, ברווזים, אווזים והמון תרנגולות ותוכים. המיוחד במקום הם תנאי המחייה הטובים של בעלי החיים.

 

קופי הסנאי מקפצים בין העצים, היעלים והצבאים מסתובבים חופשי וכך גם עופות המים וחיות הבית. ניתן להאכיל וללטף את קופי סנאי ואת חיות הבית. גם הכלובים המעטים שיש הם מרווחים. בין העצים יש פינות מנוחה ושולחנות פיקניק, פינות ליטוף ופינות האכלה. במקום מתקיימות הדרכות לקבוצות בתיאום מראש.

כניסה: בתשלום

שעות פתיחה: א, ב, ג, ד, ה, שישי 16:00-09:00 שבת 18:00-09:00 שעת הסגירה משתנה בהתאם לעונת השנה - מומלץ תמיד להתקשר.

טל': 04-9801265.

 

8. מחלבת צאן-אל  

טל אליס הספיק להשתלם בעשרות מחלבות ברחבי העולם לפני שפתח את מחלבת צאן-אל שלו בציפורי. הסיבוב הזה השתלם. אל תתנו למגוון הרחב של גבינות העזים של צאן אל להפחיד אתכם, מדובר בכמה מהגבינות הטובות ביותר בישראל וככל שהן מבוגרות ומסריחות יותר, כך הן טובות יותר במקרה של צאן-אל. נסו את גבינת הבוגרוס הקשה או את גבינת התום ובמיוחד את גבינת השוורה קנדידום.

שעות פתיחה: א, ב, ג, ד, ה, שישי 16:00-08:00.

טל': 04-6469536, 050-9020511.


אל תתנו למגוון גבינות העזים להפחיד אתכם (צילום: אייל טואג)

 

אתר קרוב: מרכז המבקרים של מקורות באתר אשכול

ספינת הדגל של מרכזי המבקרים של חברת המקורות והחדש שבהם, שניראה כמו נלקח מסרט עתידני, נמצא באתר אשכול. כאן נמצא מפעל סינון וטיהור המים היחיד מסוגו בישראל והרביעי בגודלו בעולם, הקרוי על שמו של ראש הממשלה לשעבר ומייסד מקורות, לוי אשכול. הסיור במרכז המבקרים מתחיל בהרצאת הכרות קצרה על מקורות ומשק המים בישראל, ולאחריה מוקרן סרטון חביב המסביר בשפה פשוטה למדי אודות המסע של טיפת המים - מימת הכינרת ועד לברז בבית.

 

בהמשך מתוארים מקורות המים בישראל ומוסבר הטיפול בהם בעזרת מגוון עזרים וסרטונים. עם כל הכבוד לאנימציות ופירוטכניקה, דווקא האולם האחרון בסיור, בו תצלום לוויני גדול של מפת ארץ ישראל שטוח על גבי הרצפה, הוא המעניין ביותר. בכמה עמדות מחשב מתקיים משחק קצר המסכם את תכני הסיור ודרך חלונות זכוכית גדולים אפשר להשקיף לעבר מאגר אשכול ומפעלי הסינון. אבל הכי נחמד, לפחות לחובבי המפות, לאתר את הבית הפרטי שלך על המפה או לעמוד עם רגל אחת על מכתש רמון. לסיכום, ההסברים פשוטים למדי, לעיתים חוזרים על עצמם, אך האתר בכללותו מרשים, מסקרן ואל תשכחו שהביקור בחינם.

כניסה: ללא תשלום ובתיאום מראש.

שעות פתיחה: א, ב, ג, ד, ה 15:00-08:30.

טל': 04-6500664, 1800-250270

  • הסיור מתאים לילדים מגיל 10 ומעלה ואורך כשעה וחצי.

 

9. מחלבת חלב אדיר  

במחלבת חלב אדיר באזור התעשייה דלתון משלבים שתיים מהנאות החיים הגדולות ביותר - גבינות ויין. אל המחלבה צמוד יקב משובח וכך אפשר ליהנות כאן, במרכז המבקרים המרווח והמודרני או בלא מעט אתרי פיקניק ירוקים בסביבה מפיקניק מושלם. נסו את השיראז המצוין על היקב יחד עם גבינת תום או את הקברנה סוביניון עם גבינת אדמון, שתיהן מחלב עיזים.

שעות פתיחה: א, ב, ג, ד, ה 17:00-09:00 שישי 14:00-09:00.

טל': 04-6989888, 050-5386326, 04-6991039.


שתיים מהנאות החיים הגדולות ביותר, גבינות ויין

 

אתר קרוב לביקור: החוויה הצ'רקסית בריחניה

שאוקי ח'ון, בן הכפר ריחניה, החליט שלעדה שלו יש סיפור מעניין עבורכם והקים מרכז מורשת של העדה הצ'רקסית, המונה כ-4,000 איש במדינת ישראל. העם הצ'רקסי, שמקורו בהרי הקווקז, הגיע לארץ במאה ה-19 בעקבות גירושו על ידי הרוסים ופיזורו ברחבי האימפריה העות'מאנית.

 

הביקור במקום נפתח בהרצאה, מלווה במצגת, על ההיסטוריה והשפה, הדת והמנהגים של הצ'רקסים. שאוקי מספר, בין השאר, על מנהג חטיפת הכלה לפני החתונה, על האירוח הצ'רקסי הנדיב וגם על אירועים פחות נעימים כמו טבח הצ'רקסים על ידי הקוזאקים הרוסים. ההרצאה מעניינת ומלאת הומור והיא עומדת בניגוד לתצוגת הקבע, הדלה ונטולת החיים, של המוזיאון.

 

מהויטרינות מציצים פריטי לבוש, כלי מוסיקה וכלי לחימה שסייעו ללוחמים הצ'רקסים המעולים להגן על עצמם מפני פלישות האימפריות השונות. ניתן לשלב בביקור סיור בכפר, ארוחה בבית משפחת ח'ון או הופעת פולקלור. בחג השבועות משתתף הכפר ריחניה בפסטיבל "כפר ביקרתם" הנערך בכפרי הדרוזים והצ'רקסים בצפון.

כניסה: בתשלום, בתיאום מראש בלבד.

שעות פתיחה: כל השבוע.

טל': 04-6980349, 050-5203146.

 

10. מחלבת הנוקד  

אביבה ודני הם ממקימי הישוב גילון. דני הוא מוותיקי הנוקדים - רועי הצאן, והיה אחראי על ענף הצאן בבית הספר כדורי. ב-1997 בהתמחה בגבנות בצרפת ומאז הוא כאן במחלבה שלו המתמחה בעיקר בגבינות צאן קשות ורכות מחלב עזים, אבל גם כבשים - שקצת פחות קל להשיג במקומותינו. כך תוכלו למצוא כאן גבינות בסגנון הפקורינו האיטלקית, מנצ'גו ספרדית, תום ביין ועוד ואפילו סבון מחלב כבשים.

שעות פתיחה: א, ב, ג, ד, ה 17:00-08:00. שבת בתיאום מראש בלבד.

טל': 04-9566062, 050-5705229. 

 

אתר קרוב לביקור: החוויה הדרוזית בירכא

יוסוף אבו חמדי, הרוח החיה מאחורי החוויה הדרוזית, מספק למבקרים בביתו את כל הדרכים שיבקשו, כמעט, כדי להכיר את העדה הדרוזית שאליה הוא משתייך. הוא משתמש בידע הרב שצבר כמורה דרך ובהמון קסם אישי וחום, ומוביל את המבקרים לסיור ברחובות הכפר בין אתרי דת, חצרות בתים ואף לוקח לתצפית מהחרמון ועד הים במנזר מבודד במעלה ההר. מי שרוצה לחוות את הפולקלור הדרוזי ואת התרבות, יכול לתאם מראש מופע דבקה ונגינה ולהיפגש עם קוראת בקפה.

 

חמדי ואשתו אף מכירים היטב את הדרך אל הלב שעוברת בקיבה וחלק עיקרי בחוויה הדרוזית הוא ארוחה חמה בביתם.

על מגש כסוף ענקי מוגשות תשאש - פיתות חמות, עבות ונהדרות ממולאות בעלי זעתר, סלט פול חם ותבשיל שומר בר ועדשים שטעים כמוהו תתקשו למצוא במסעדות. מי שלא נרגע מטעמם המופלא של המאכלים יכול להשתתף בסדנת אפיית פיתה דרוזית.

 

הפעילות בתיאום מראש, ליחידים ולקבוצות, המחיר מאוד הוגן ואף נמוך ביחס למה שמקבלים בתמורה. המשפחה מפעילה גם את המסעדה אל-הנא ושם תוכלו להשלים את החוויה בארוחה מקומית. גם הכפר הדרוזי ירכא משתתף בחג השבועות בפסטיבל "כפר ביקרתם" הנערך בכפרי הדרוזים והצ'רקסים בצפון.

כניסה: בתשלום ובתיאום מראש.

טל': 04-9967576, 052-7873834.

 

  

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
יותר מאי פעם - זה הזמן לגבינת עזים
צילום: אייל טואג
יוגורטים בחוות הר הרוח
צילום: אייל טואג
מומלץ לבקר במוזיאון העדה. צ'רקסי בריחניה
צילום: באדיבות אתר מפה
מומלצים