שתף קטע נבחר

חווארי מצדה: טיול שכדאי לשמור לליל ירח מלא

בין מצדה לים המלח, יש גן משחקים ענק שהקים הטבע ועשוי מסלע חוואר הלשון - שריד לימה שהתייבשה לפני אלפי שנים. כשהלבנה במילואה, החוויה הרבה יותר מהנה. זה רק אור הירח

בין המצוק הנישא של מצדה לבין ים המלח משתרע משטח גדול ולבן של סלע חוואר הלשון, שהמים והרוח עיצבו בו נקיקים, סדקים וגבעות עגלגלות. המקום היפה יכול להוות תוספת קלילה ופחות מוכרת לאתר מצדה הבומבסטי, או לעמוד בזכות עצמו כטיול קטן במדבר.

 

המסלול עובר בגן משחקים ענקי וקסום שהקים הטבע, שבו הילדים יכולים לרוץ, לדלג ולהתחבא. החוויה נעימה הרבה יותר ומרגשת יותר כשמגיעים בחשיכה ומטיילים באותו השביל לאור הירח המלא של סוכות.

 

משחק מחבואים בין הנקיקים 

איך מגיעים: נוסעים על כביש 90 (סובב ים המלח), ובדרום ים המלח, בין הק"מ ה-226 וה-227, פונים בצומת מצדה מערבה, עם השילוט למצדה. חונים בחנייה החיצונית של מצדה, שתופיע אחרי כקילומטר, משמאל לכביש.

 

לפני שיוצאים לטיול כדאי, אם אפשר, להשאיר מכונית אחת בנקודת הסיום, בצומת מצדה (3) . מחלקה העליון (המערבי) של החנייה (1) יוצא דרומה שביל מסומן שחור. השביל מטפס ויורד חליפות בגבעות העשויות חוואר לבנבן ופריך, ומשתרעות בין מצוק ההעתקים הנישא לבין ים המלח.


מפת הטיול בחווארי מצדה

 

עד לפני 17 אלף שנה - אתמול בבוקר במונחי זמן גיאולוגיים - הציף אגם גדול את כל בקע הירדן, מעמק החולה שבצפון ועד עין יהב שבערבה. לתוך אגם הלשון (שם שקיבל בשל צורתו) נשפכו מי הנחלים שבאזור. עם מותם, שקעו בעלי החיים שבו על הקרקעית.

 

בחורף שקעו בו גם משקעי הסחף של הנחלים, ובקיץ, כאשר התאדה - שקעו בו המלחים. עם היעלמותו, הותיר אחריו האגם כמזכרות את הכינרת, את ים המלח ואת סלע חוואר הלשון שבו עובר הטיול. במבט מקרוב אפשר לזהות בסלע את השכבות הדקות והשונות המרכיבות אותו, כל אחת מהן היא עונה בשנה.

 

השביל יורד לתוך ערוץ של נחל רדוד ויחד איתו זורם מזרחה. המקום כולו בנוי כגן שעשועים של הטבע. אחרי כקילומטר של ריצה בין הגבעות הרכות, התגלגלויות מהגבעות למדרון ומשחק מחבואים בין הנקיקים והחרירים שבחוואר הפריך, יתרחב הנחל למעין אמפיתיאטרון שיד אדם לא הייתה בו (2). התצורות המדהימות שעיצב הטבע יהפכו, בהתערבותו של הדמיון, לפסלים של דמויות וחיות, ארמונות, מלכים ונסיכות.


כל שכבה היא עונה. חווארי מצדה (צילום: עומר יגאל)

 

אפשרות א' - עד כביש 90

ממשיכים כקילומטר נוסף מזרחה על השביל הרחב, עד שפוגשים שוב בכביש 90 (3). אם לא דאגתם מראש לרכב איסוף, יעלה עכשיו הנהג להביא את הרכב בכביש שעליו נסעתם לתחילת המסלול.

 

אפשרות ב' - מסלול מעגלי

ב-2011 סומן שבילון חדש בצבע ירוק שמתחיל ומסתיים בשביל השחור של חווארי מצדה. כדי ללכת גם בשביל

זה בחרו באפשרות המסלול המעגלי. במקרה זה, כשמגיעים אחרי (2) לדרך רחבה, מסתובבים וחוזרים חזרה על המסלול המסומן בשחור עד מפגש השבילים (4).

 

כאן פורשים שמאלה, לשביל המסומן ירוק, כדי ליהנות מקטע הליכה נוסף ומפותל באורך 700 מטרים בין גבעות החוואר. השביל הירוק מתחבר אל חזרה אל השביל השחור מרחק כחצי קילומטר מחניון מצדה ומהמכונית.


תוספת פחות מוכרת לאתר מצדה הבומבסטי. עוד מבט לחוואר

 

נקודת מוצא: חניית מצדה החיצונית

נקודת סיום: כביש 90, בכניסה למצדה

דרגת קושי: קל

עונה: חורף

סוג המסלול: קווי

תחומי עניין: ארכיאולוגיה/היסטוריה, טבע ונוף, מתאים למכשירי ניווט

מפות טיולים וסימון שבילים: מס' 11, דרום מדבר יהודה וים המלח

מתאים לילדים: במיוחד לילדים

כניסה: חופשית

ציוד: נעליים סגורות

 

לקוח מתוך הספר "טיולים קצרים" מאת עומר יגאל, הוצאת מפה

לעוד טיולים לחג היכנסו לאתר מפה


פורסם לראשונה 30/09/2012 16:12

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום:  עומר יגאל
גן משחקים ענקי שהקים הטבע. חווארי מצדה
צילום: עומר יגאל
מומלצים