שתף קטע נבחר

לעומקו של עמק: עמק חרוד

עמק חרוד הוא עמק מבורך השוכן למרגלות רכס הרים מקולל שידע תלאות רבות עוד בימי המקרא. ברבות השנים היה האזור לפינת חמד ובה שלל אפשרויות לטיולים בחיק הטבע, וגם גן יפני קסום, מסעדות ועוד. מיכל בן ארי מביאה מכל טוב העמק

העמק הוא חלום - טיולים עמק השווה - אטרקציות כל טוב העמק - חנויות ומעדניות נומה עמק - לינה ואוכל 

"שדות שפוכים הרחק מאופק ועד סף

וחרובים וזית וגלבוע -

ואל ערבו העמק נאסף 

ביופי שעוד לא היה כמוהו.

 

זה לא אותו העמק, זה לא אותו הבית, 

אתם אינכם ולא תוכלו לשוב 

השביל עם השדרה, ובשמיים עיט 

אך החיטה צומחת שוב"

 

(מתוך "החיטה צומחת שוב". מילים: דורית צמרת. לחן: חיים ברקני. ביצוע: הגבעתרון)

 

להקת הגבעתרון שחבריה הם בני קיבוץ גבע הינה תוצר מובהק של עמק חרוד ואחד מענפי הייצוא המוצלחים שלו. שיריה מטיבים לתאר את נופי העמק היפים שכמו לקוחים מגלויה ציונית המשקפת את המיתוס של ארץ ישראל הישנה והטובה.

 

עמק חרוד מהווה את החלק המזרחי של עמק יזרעאל ומופרד ממנו על ידי קו פרשת המים. צורתו של העמק היא כמעין מסדרון המשתרע בין הרי הגלבוע בדרום לרמת יששכר ורמת צבאים בצפון. שמו ניתן לו על שם מעיין חרוד ועל שם הנחל העיקרי הזורם בו - נחל חרוד. 


עמק מבוקש ופורה במיוחד - עמק חרוד (צילום: מיכל בן ארי)

 

דברי ימי העמק

בדומה לתופעות רבות באזורנו, השבר הסורי-אפריקני הוא האחראי ליצירת גושי שברים האחראים להיווצרותו של עמק חרוד. השבר אף ביקע את בסיס רכס הגלבוע וחשף עשרות מעיינות חבויים מתחת לפני הקרקע שהציפו את העמק. בזכות אותם מעיינות ופלגי מים הפך עמק חרוד לעמק מבוקש ופורה במיוחד.

 

עמק חרוד, עמק מבורך למרגלות רכס הרים מקולל, נזכר בתנ"ך כבר בספר שופטים. במעיין חרוד בחר גדעון את חייליו למלחמה במדיינים. העמק מוזכר שוב בספר שמואל, עין יזרעאל היה המקום ממנו יצא שאול לפגישתנו לאין קץ עם בעלת האוב מעין דור, והן המקום בו

ערך את צבאו לפני הקרב האחרון שלו בו מצא את מותו. בתקופת ממלכת אחאב שימשה העיר יזרעאל כבירת ממלכת ישראל ובתל יזרעאל התרחש הסיפור המפורסם על נבות וכרמו.

 

שנים רבות לאחר מכן, ב-1920 רכש יהושע חנקין, בתמיכת קק"ל, את אדמות עמק חרוד עליהם הוקמו בשנת 1921 היישובים עין חרוד (הקיבוץ הגדול הראשון בארץ), כפר יחזקאל ותל יוסף. לאחריהם נוסדו גם הקיבוצים בית אלפא, בית השיטה, גבע, יזרעאל והמושב גדעונה - המרכיבים את עמק חרוד של היום.

 

הצטרפו אלינו לטיול בין פינות החמד של העמק, בין השדות הירוקים חומים המשובצים בבריכות דגים כחלחלות, בין שבילי הטיולים והאטרקציות לכל המשפחה, בין המעדניות, המסעדות והחנויות החינניות שבו.

 

העמק הוא חלום - טיולים

 

עמק חרוד מזמן טיולי טבע בדגש על מים. בתחום שיפוטו נמצא גן לאומי עין חרוד הכולל את מעיין חרוד, הנובע מתוך מערת גדעון בשיפולי הגלבוע. בגן הלאומי מדשאות ובריכת שחייה גדולה, בסמוך לבריכה זורמים מי מעיין חרוד לאורך כל הפארק. המעיין. מעל המערה נמצאת אחוזת הקבר של יהושע ואולגה חנקין ולצידה ביתם של הזוג, בית בסגנון הבאוהאוס שעבר שימור ומשמש כיום כמוזיאון המנציח את פועלו של חנקין.

 

 • איך מגיעים: נוסעים בכביש 71, ופונים ימינה בצומת גדעונה. דמי כניסה: 33 שקל למבוגר. שעות פתיחה: אפריל-ספטמבר 08:00-17:00, יולי-אוגוסט 08:00-18:00, אוקטובר-מרץ 08:00-16:00. פרטים בטלפון 04-6532211 או באתר.


מעיין חרוד (צילום: חיליק שמיר, החברה להגנת הטבע)

 

תל יזרעאל הוא אתר העיר המקראית שבה בנה המלך עמרי את ארמון החורף שלו. במרחב התל שוחזר במלואו "גן נבות היזרעאלי" בבוסתן ענק של עצי ארץ ישראל. במקום גם תצפית רחבה אל העמק, שביל הליכה קצר היורד לעמק ומתקנים מוסדרים לבילוי ופיקניק.

 

עין יזרעאל הוא מעיין לרגלי תל יזרעאל. מי המעיין זורמים דרך מערכת נקבות אל בריכה השוכנת בצל עצי אקליפטוס, בשנתיים האחרונות המעיין יבש.

 

 • איך מגיעים: נוסעים בכביש 71 ופונים ימינה בצומת נבות. הכניסה לאתר מדרך הכניסה לקיבוץ יזרעאל על כביש 675. הכניסה חופשית. 


טיול ופיקניק בתל יזרעאל

 

"גבוה מעל הרי גלבוע..." הנוף של העמק הנשקף מהרים המקיפים אותו הוא אחד מהנופים המרהיבים בארץ - נופים של שדות בגוונים שונים של ירוק וחום משובצים בבריכות דגים כחולות. מנוף העמק ניתן להתרשם בנסיעה, הליכה או רכיבה בשלוש דרכי נוף שהכשירה קק"ל:

 

דרך נוף גלבוע: מסלול שעובר לאורך ציר התנועה הראשי בגלבוע (כביש 667). מחניון כתף שאול וחניון ע"ש ויניה כהן נשקף במלוא הדרו נופו של עמק חרוד. אם תתבוננו היטב תוכלו להבחין בציור של צייר השדה פיטר וינר, בסימן 60 שנה למדינת ישראל. המשכה של דרך נוף גלבוע יביא אותנו לחניון הר ברקן ושביל האירוסים הפורחים בעונה זו.

 

 • איך מגיעים: מכביש 71 פונים ימינה בצומת נבות, ואז שמאלה לכביש 667 לדרך נוף גלבוע.

 

שביל נוף מורדות הגלבוע: מסלול באורך 18 ק"מ המתאים להולכי רגל, רוכבי אופניים ורכבי שטח (בחלקו גם לרכבים רגילים). השביל עובר על מורדות הגלבוע, כ-100 מטר מעל עמק חרוד ומאפשר תצפיות על מאגרי המים ובריכות הדגים, יישובי העמק כמו גם הרי הגלעד, רמות יישכר, התבור וגבעת המורה.

 

 • איך מגיעים: מומלץ להתחיל את השביל בכביש הגישה למעיין חרוד, ליד מושב גדעונה.

 

שביל נוף גבעת המורה-רמות יששכר: השביל היורד מגבעת המורה וממשיך על גב שלוחת צבאים, מתאים לכלי רכב ומזמן נקודות תצפית מרהיבות על עמק חרוד מכיוון צפון, במיוחד בכביש היורד מהשביל לכיוון קיבוץ בית השיטה.

 

 • איך מגיעים: פונים צפונה מכביש 71 לכיוון איזור תעשייה שלוחת צבאים, ומשם שמאלה לדרך כורכר סלולה.


המון נקודות תצפית ליהנות מנופי העמק. נוף רמות יששכר (צילום: מיכל בן ארי)

 

הדרכת טיולים

דר' צפרירה שחם-קורן, ילידת עין חרוד, בת למייסדים, החוקרת את תולדותיהם וסיפוריהם של המתיישבים הראשונים מעבירה סיורי חוויה בעמק חרוד - בעקבות סיפורי התנך ובעקבות חלוצי העמק (לתיאום: 054-4535262).

 

טיולתרון: שילוב של טיול עם הצגת תיאטרון. בכל אתר צופים במיצג קצר, עם שחקנים בתלבושות תקופתיות, הלקוח מסיפורי התנ"ך ומחזיר אחורה בזמן לימי השופטים והמלכים (לתיאום: 050-4674077).

 

חזור למעלה
עמק השווה - אטרקציות

 

בגן לאומי בית אלפא תמצאו בית כנסת עתיק מהמאה השישית לספירה, שגולת הכותרת בו הינה רצפת פסיפס צבעונית ושלמה. באתר מוקרן מיצג הממחיש את הווי החיים בכפר העתיק ואת יצירת הפסיפס.

 

 • מחיר: 18 שקל למבוגר. מיקום: קיבוץ חפציבה. שעות פעילות: אפריל-ספטמבר 08:00-17:00, אוקטובר-מרץ 08:00-16:00. טלפון: 04-6532004. המקום נגיש לנכים.

 

הגן היפני בחפציבה - גן יפני קטן וקסום שהקימו חברי כת המקויה למורדות הגלבוע. מומלץ להלך מעדנות בין שבילי הגן ולהביט משתאים ושלווים אל הנוף הנפרש מתחתיו.

 

 • מיקום: הגן ממוקם מעל בריכת הקיבוץ. הכניסה ללא תשלום, דרך הכניסה הראשית לקיבוץ חפציבה.


גן יפני קסום למורדות הגלבוע (צילום: מיכל בן ארי)

 

המשכן לאמנות ע"ש חיים אתר – אחד המוזיאונים הראשונים לאמנות שהוקמו בארץ. המוזיאון נוסד ע"י חיים אתר, חלוץ ואמן בשנת 1937 בקיבוץ עין חרוד מאוחד וכיום הוא המוזיאון הגדול ביותר בצפון. אוספי המוזיאון כוללים פריטי יודאיקה מקהילות ישראל ממזרח וממערב ויצירות אמנות מהמאה ה-19 עד לימינו בתחומי הפיסול, הציור, הגרפיקה והצילום. כמו כן מוצגות בו תערוכות מתחלפות של אמנות בת זמננו.

 

 • דמי כניסה: 16 שקל למבוגר. שעות פעילות: א'-ה' 09:00-16:30, ו' וערבי חג: 09:00-13:30, שבתות וחגים: 10:00-16:30. פרטים בטלפון 04-6485701 או באתר.

 

פרורובוט – הרפת הרובוטית בכפר יחזקאל בה ניתן לחזות בפרות עצמאיות הנחלבות לבד. מרכז המבקרים מציע סיור מרתק בחדר החליבה הרובוטית בשילוב חיזיון אור קולי ופעילות חווייתית מיוחדת לילדים מעולם הפרות והמשק החקלאי.

 

 • מחיר: 22 שקל לילד. שעות פעילות: בסופי שבוע, חגים וחופשים בין השעות 10:00-15:00, בתיאום מראש.

פרטים בטלפון 04-6531651 או באתר.


הרפת הרובוטית בכפר יחזקאל (צילום: אלעד גרשגורן)

 

חזור למעלה
כל טוב העמק - חנויות ומעדניות

 

חנות עתיקות וחנות בגדים יד שנייה, דרות זו לצד זו במרכז קיבוץ עין חרוד מאוחד. יד אחרת היא חנות מקסימה לחפצים, רהיטים, כלים, תכשיטים וספרים עם חן של פעם.

 

 • שעות פעילות: ג' 17:00-19:00, שבתות וחגים 11:00-16:00. טלפון 04-6485373.

 

סיפורי בגדים היא חנות מיוחדת לבגדים ואביזרי אופנה מיד שנייה בעין חרוד מאוחד.

 

 • שעות פעילות: ב'-ו' 10:00-13:00, שבת 11:00-16:00. טלפון 04-6485313.

 

חובבי הספרים ישמחו לגלות גם בנופש חנות ספרים יד שנייה, מח"ר ספרים, הנמצאת בקיבוץ בית השיטה, ובה אלפי ספרים מכל הסוגים, כולל ספרים נדירים.

 

 • שעות פעילות: ימים ג'-ו' 10:00-14:00, שבת 10:00-16:00. פרטים בטלפון 04-6536347 או באתר.


בגדים ואביזרי אופנה יד שנייה בעין חרוד מאוחד (צילום: מיכל בן ארי)

 

מחלבת ברקנית היא מחלבה משפחתית קטנה, המתמחה מזה כ-30 שנה בייצור גבינות צאן משובחות. למחלבה צמודה חנות "בר-קנית גבינות ויין" בה מוכרים את גבינות המחלבה וכמו כן ניתן לשבת בה וליהנות מגבינות, יין ותפריט קל.

 

 • מיקום: כפר יחזקאל. שעות פעילות: ימים א'-ה' משעה 19:00 ועד הלילה, ו' 10:00-14:00 ומ-20:00 עד הלילה, שבת מ-10:00 עד אחרון המבקרים. טלפון 04-6531431.

 

בבית השיטה נמצאת "מלוא הטנא", מעדניה אורגנית הדוגלת בשימוש במוצרי מזון טריים שגודלו על ידי חקלאים מקומיים. במקום מגוון של לחמים ופסטות אורגניות, מבחר גבינות מחלב צאן ובופלו, יינות, ירקות ושמן זית, וכן תבלינים, חמוצים, סלטים ודגים מלוחים שמכין בעצמו בעל המקום, בני ברוד.

 

 • שעות פעילות: ב'-ה' 19:00-10:00, ג' עד 14:00, ו'-שבת 16:00-8:00, א' סגור. טלפון 04-6536900.


 

חזור למעלה
נומה עמק - לינה ואוכל

 

"בין גלבוע לתבור" הינו מתחם האירוח של קיבוץ עין חרוד איחוד. המתחם מציע 26 חדרי אירוח, עשר בקתות עץ מושקעות לזוגות ומשפחות והדובדבן שבקצפת - שש בקתות חדשות שהינן סוויטות יוקרתיות ומפנקות לזוגות בלבד.

 

הנוף הנשקף מאיזור הבקתות עוצר נשימה. לכל בקתה וסוויטה מרפסת פרטית עם גינה מטופחת הצופה אל הנוף. הסוויטות מרווחות במיוחד, מועצבות כדבעי וכוללות ג'קוזי ענק, טלוויזית פלזמה וקיר שלם המהווה חלון אל הנוף. למתארחים בסוויטות מחכים גם פינוקים קטנים כגון חלוקי רחצה מפנקים, נעלי בית סרוגות ואפשרות להזמין בתיאום מראש ארוחות שף רומנטיות על מרפסת הבקתה.

 

 • לינה בבקתה משפחתית לזוג בסופ"ש: 640 שקל ללילה; סוויטה לזוג בסופשבוע: 1,090 שקל לללילה. פרטים בטלפון: 04-6486083 או באתר.

 

בינהריים הוא מלון קטן ומשפחתי בעל שמונה חדרים הממוקם בביתם של יואב וברכה גל ממושב גדעונה. מתאים במיוחד לכינוסים משפחתיים.

 

 • 670 שקל לזוג ללילה בסופשבוע. פרטים בטלפון 050-3311001 או באתר

 

על שפת הבריכה - שתי בקתות עץ על שפת בריכה מחוממת בחצר משק בכפר יחזקאל. הצימרים מותאמים לאנשים בעלי מוגבלויות, מתאימים לילדים, ואפשר להזמין בהם טיפולי מים "וואטסו" (בתוספת תשלום).  

 

 • 500 שקל לזוג ללילה בסופשבוע. טלפון 04-6532208.


אירוח מפנק עם נוף עוצר נשימה. בין גלבוע לתבור (צילום: מיכל בן ארי)

 

איפה אוכלים

בחרוד התנהג כחרודי ואכול דגים. מסעדת דגים מומלצת ביותר היא דג-דן המסעדה הוותיקה בקיבוץ חפציבה, הממוקמת ברפת הראשונה של הקיבוץ. כל ארוחה נפתחת בסלטים שונים ולאחר מכן ניתן לבחור מתפריט של מנות דגים עשיר במיוחד. חובב דגים אנין טעם שיבח במיוחד את פילה המוסר בטחינה ואילו כותבת שורות אלו נהנתה ממרק הדגים של המקום.

 

 • שעות פעילות: א': סגור, ב'-ה': 12:00-16:00, 19:00-23:00; ו'-שבת 12:00-23:00. טלפון 04-6534359.

 

חוות התבלינים בגלבוע היא מסעדת שף ספונת עץ, השוכנת בנוף מרהיב הצופה אל עבר עמק חרוד ומציעה מטבח בשרי וים תיכוני.

 

 • מיקום: על דרך נוף גלבוע (כביש 667). שעות פעילות: ב'-שבת 12:00-22:00. טלפון 04-6531093.

 

שיטים היא מסעדת שף השוכנת בחדר האוכל הישן של ילדי קיבוץ בית השיטה. השף רונן עזר בנה מטבח המבוסס על טעמים מן המטבח הצרפתי והים תיכוני. זוהי מסעדה רומנטית המציעה לסועדיה ארוחה לאור נרות בעוד ריח של לחם טרי עולה מן הטאבון.

 

 • שעות פעילות: ב'-ו' 19:00-23:00, שבת 12:00-16:00, 19:00-23:00. טלפון 04-6536600.

 

עמק חרוד אינו עתיר בבתי קפה. בתחנת הדלק של צומת בית השיטה נמצא בית הקפה סגפרדו - מקום  מסוגנן, המציע קפה מצויין שמלווה במאפים טעימים לצידו.

 

 • טלפון 04-6531181.

 

חזור למעלה
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: דפנה מרוז, החברה להגנת הטבע
נופי העמק הם מהמרהיבים בארץ. נחל חרוד
צילום: דפנה מרוז, החברה להגנת הטבע
צילום: דוד הכהן
בית חנקין, גואל אדמות העמק, במעיין חרוד
צילום: דוד הכהן
צילום: אודי מטוס
אם יתמזל מזלכם, תוכלו ליהנות מפריחה נהדרת
צילום: אודי מטוס
עתיקות ובגדים יד שנייה. יד אחרת בקיבוץ עין חרוד
צילום: מיכל בן ארי
מומלצים