שתף קטע נבחר

מרגל בפאה בלונדינית: מעצר האמריקני במוסקבה

הדיפלומט פוגל נעצר במוסקבה בחשד לריגול. רוסיה, שדרשה כי יעזוב מיד את המדינה, הציגה את העדויות שהובילו למעצרו: פאה, 500 יורו ומכתב למרגל שניסה לגייס ל-CIA. "חבר יקר, זו מקדמה. נסכים לשלם לך מיליון דולר לשנה ובונוסים". צפו במעצר

פאה בלונדינית, שלושה זוגות משקפיים, מצפן - וגם מכתב שמפרט את התשלום למרגל. אלו, לפי רוסיה, רק כמה מהעדויות והפריטים שהובילו למעצרו במוסקבה של הדיפלומט האמריקני ראיין פוגל, מעצר שמחיה מחדש את המתיחות בין שתי המעצמות. בעקבות ההודעה על המעצר בחשד לריגול, זימן משרד החוץ הרוסי לשיחה את השגריר האמריקני במוסקבה, הכריז על פוגל כעל "פרסונה נון גרטה",  ודרש שהוא יעזוב באופן מיידי את המדינה.  

 

עוד עדכונים בעמוד הפייסבוק של ynet

 

כתבות נוספות בעמוד החדשות

סרטון מזעזע: מורד אוכל לב של חייל בצבא אסד

גדר תיל ואופניים: תמונות ראשונות מבית הזוועות

 

תחנות הטלוויזיה ברוסיה הראו תמונות ממעצרו של פוגל, המזכיר השלישי בשגרירות האמריקנית במוסקבה, ובתמונות אחרות נראה אדם בפאה בלונדינית שנטען כי הוא אותו דיפלומט שחשוד בריגול. תמונה אחרת מראה שתי פאות, שאחת לפי הנטען שייכת לפוגל, וכן שלושה זוגות משקפיים, פנס, טלפון סלולרי ומצפן. בנוסף, נראה צרור של 500 אירו ומכתב שממוען ל"חבר יקר".

 

צפו במעצר הדיפלומט האמריקני

  

"זוהי מקדמה ממישהו שהתרשם מאוד מהמקצועיות שלך, ושיעריך מאוד את שיתוף הפעולה שלך בעתיד", נכתב. לפי הרוסים המכתב מוען לאזרח הרוסי שאותו ניסה פוגל לגייס לסוכנות הביון האמריקנית. "אנחנו מוכנים לשלם לך 100 אלף דולר ולדון בניסיון, במומחיות ובשיתוף הפעולה שלך. התשלום יהיה אף גבוה יותר, אם תסכים לענות על כמה שאלות קונקרטיות", נאמר בו. למרגל הוצע מיליון דולר לשנה על שיתוף פעולה ממושך, בנוסף לבונוסים אפשריים על מידע שימושי.

 

דובר בשירות הביטחון הרוסי התייחס לצרור הכסף ולפאות שנמצאו ואמר כי החשוד נשא סכומי כסף במזומן, "ציוד טכני מיוחד", אמצעים שסייעו לו לשנות את הופעתו והוראות לאזרח הרוסי אותו ניסה לגייס. "פעולה פרובוקטיבית שכזו, ברוח המלחמה הקרה, לא תסייע בדבר לחיזוק האמון ההדדי", נאמר בהודעת משרד החוץ הרוסי.

 

המכתב שלטענת הרוסים מוען למרגל (EPA) (EPA)
המכתב שלטענת הרוסים מוען למרגל(EPA)

דיפלומט על הקרקע. רגע המעצר (AP) (AP)
דיפלומט על הקרקע. רגע המעצר(AP)

 

ה-FSB, שירות הביטחון הפדרלי ברוסיה ויורשו של הקג"ב הסובייטי, טען כי פוגל עבד עבור ה-CIA. לאחר מעצרו הוא הועבר לגורמים בשגרירות האמריקנית, אבל הרוסים דרשו שיגורש מיידית מהמדינה. ההודעה על המעצר הגיעה בזמן שוושינגטון ומוסקבה מנסות דווקא לשפר את היחסים ביניהן, ולהביא את הצדדים בסוריה לוועידת שלום בינלאומית.

 

השגרירות האמריקנית סירבה להגיב להתפתחות הדרמטית. השגריר מייקל מקפול, יועץ לשעבר לנשיא אובמה, ענה בשידור חי בטוויטר לשאלות שהופנו אליו, בזמן שהחדשות על המעצר פורסמו. הוא סירב להשיב לשאלות בנושא זה. בתקשורת הרוסית נמתחה לא פעם ביקורת על מקפול, בגלל דעותיו הביקורתיות על רוסיה ומכיוון שנפגש עם מתנגדיו של הנשיא הרוסי ולדימיר פוטין.

שתי פאות, ועוד (AFP) (AFP)
שתי פאות, ועוד(AFP)

פוגל בחקירה. הועבר לגורמים אמריקנים (AP) (AP)
פוגל בחקירה. הועבר לגורמים אמריקנים(AP)

 

גם במחלקת המדינה לא הסכימו להרחיב בנושא פרשת המעצר במוסקבה. "חבר המשלחת שלנו נעצר ושוחרר", אמר פטריק ונטרל, דובר במחלקת המדינה "אנחנו מחויבים להמשיך לפעול בשיתוף פעולה עם רוסיה, בעיקר בנושא סוריה". בוושינגטון טענו כי השגריר מקפול לא נקרא בינתיים לשיחה עם הרוסים.

 

יחסי רוסיה וארצות הברית השתפרו מעט בזמן כהונתו הראשונה של נשיא ארצות הברית ברק אובמה, אבל התקררו שוב לאחר שפוטין, בעצמו סוכן קג"ב בעבר, חזר לתפקיד הנשיא בשנה שעברה.

 

פרשת הריגול המרכזית האחרונה בין המעצמות נחשפה ב-2010, אז נעצרו בארצות הברית 11 איש בחשד לריגול עבור רוסיה, וביניהם גם הצעירה אנה צ'פמן, שהפכה מאז לידוענית.


פורסם לראשונה 14/05/2013 21:28

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
AP
נעצר במוסקבה. ראיין פוגל
AP
מומלצים