שתף קטע נבחר

לראשונה: פצמ"רים בחרמון, חלק מהאתר נסגר

קולות נפץ הבוקר בחרמון: לפחות שתי פצצות מרגמה שנורו מסוריה נפלו בשטח ישראל, אין נפגעים ואין נזק. זו הפעם הראשונה שהירי מסוריה מגיע לאזור זה של הגבול. צה"ל הורה לסגור החלק העליון של האתר למבקרים, תלונה הוגשה לאו"ם

הפצמ"רים הגיעו גם אל ההר הלבן: לפחות שתי פצצות מרגמה התפוצצו הבוקר (יום ג') בשטח ישראל, ולראשונה מאז תחילת מלחמת האזרחים בסוריה הן נפלו באזור הר החרמון ברמת הגולן. לפי ההערכות מדובר בירי תועה מסוריה במסגרת הקרבות בין המורדים לצבאו של בשאר אסד. איש לא נפגע כתוצאה מנפילת הפצמ"רים ולא נגרם נזק.

 

טנק ישראלי צופה אל הגולן הסורי, היום  (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
טנק ישראלי צופה אל הגולן הסורי, היום (צילום: מוטי קמחי)

 

עוד עדכונים בעמוד הפייסבוק של ynet

 

עוד חדשות ב-ynet:

 

בעקבות נפילת הפצמ"רים החליט צה"ל לסגור את החלק העליון של אתר החרמון למבקרים. חלקו התחתון של האתר פתוח. ישראל גם הגישה תלונה למפקדת כוח שמירת השלום של האו"ם בגולן. הרמטכ"ל, רב-אלוף בני גנץ, מקיים בעקבות הירי מסוריה דיון התייעצות עם בכירים בצבא, בהם מפיקוד הצפון.

 

הכניסה לאתר החרמון, הבוקר (אביהו שפירא) (אביהו שפירא)
הכניסה לאתר החרמון, הבוקר(אביהו שפירא)

 

הפצמ"רים נפלו בשטח ישראל בסביבות השעה 06:15 בבוקר. הנפילות זוהו בסמוך לגבול עצמו, ובאזור נשמעו הדי פיצוצים עזים. כוחות צה"ל פתחו בסריקות אחר הפצמ"רים שנפלו, תחת ערפל כבד. יצוין כי בשבועות האחרונים החריפו הקרבות בין צבא אסד למורדים באזור הכפר הדרוזי אל-חאדר שבצדו הסורי של הגבול, לא הרחק ממג'דל שמס. 

 

ובינתיים, עוד אירוע חמור מאוד בצד הסורי של הגבול: לפחות עשרה מורדים סורים חמושים פשטו הלילה על מוצב של כוח שמירת השלום של האו"ם בגולן (UNDOF) ליד הכפר הסורי ביר עג'ם, הסמוך לגבול עם ישראל. המורדים לקחו מהמקום בכוח ציוד רב של האו"ם והעבירו אותו לעמדה שלהם, לא הרחק משם. במהלך האירוע במוצב האו"ם חטפו המורדים שלושה פקחי או"ם מהפיליפינים, אולם לקראת הבוקר הם שוחררו. כבר לפני שנה החלו מקרים של ביזת עמדות או"ם בגולן הסורי, אולם האירוע הלילה נחשב חריג בשל האלימות שגילו המורדים כלפי אנשי האו"ם.

 

"איראן שכנעה את אסד שחיזבאללה יתקוף מהגולן"

בשנה האחרונה החלה מלחמת האזרחים בין אסד למורדים בסוריה לזלוג גם לרמת הגולן, ונרשמו בה כמה וכמה מקרים שבהם נורו לעבר שטח ישראל פצמ"רים ואש מקלעים. כמעט בכל המקרים לא היו נפגעים, וכשכבר היו פגיעות - הן גרמו נזק קל מאוד. עם זאת, החשש הוא שהגולן הסורי הופך בחסות מלחמת האזרחים לשטח הפקר, ושכוחות איסלאמיים קיצוניים מתבססים בו.

 

בכניסה לאתר. החלק התחתון נפתח (אביהו שפירא) (אביהו שפירא)
בכניסה לאתר. החלק התחתון נפתח(אביהו שפירא)

 

בשבוע שעבר נפלו פעמיים פצמ"רים ברמת הגולן. ביום שני של אותו השבוע התפוצצו שתי פצצות מרגמה כמה מאות מטרים מבתי מושב רמת

מגשימים שבדרום הרמה, ותושבים דיברו על הדאגה שמסב להם הירי הזה. בניגוד לכמה מהמקרים שקדמו לירי הזה, צה"ל לא השיב בירי של טיל מדויק לעבר סוריה, כנראה בשל רגישות המצב בצפון בעקבות הדיווחים שיומיים לפני כן תקפה ישראל מטרות בשטח סוריה, על רקע החשש שנשק מתקדם או לא-קונבנציונלי יעבור משם לחיזבאללה.

 

למחרת, יום שלישי, נורתה בבוקר עוד פצצת מרגמה שנפלה בסמוך לגדר המערכת בדרום רמת הגולן. בשני המקרים ההם לא היו נפגעים או נזק.

 

ובתוך כך, העיתון הערבי "אל-חיאת" היוצא לאור בלונדון, ציטט הבוקר "גורם יודע דבר" בטהרן שאמר כי איראן הצליחה לשכנע את אסד לתת לחיזבאללה את כל האמצעים של צבא סוריה אם זה ירצה לפתוח נגד ישראל חזית בגולן. אותו גורם אמר גם כי איראן שכנעה את דמשק לאפשר לכל המעוניין לנהל מלחמת ג'יהאד נגד ישראל מאזור הגולן ולהפוך אותו לחזית מול ישראל באופן שיהווה מפנה בתולדות הסכסוך הישראלי-ערבי.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
תותחים ישראליים באזור החרמון (ארכיון)
צילום: רויטרס
מומלצים