שתף קטע נבחר

כבוד סלקטיבי: חופש דת? לרפורמיות בלבד

כיפות שחורות זוכות להכרה רק כשהן על ראשיהן של נשים, והכבוד במרחב הציבורי נמנע דרך קבע מהחרדים. בישראל 2013 מותר לרמוס חוקים דתיים ברגל גסה. בקרוב: עתירה להסרת המחיצות בבתי הכנסת

אין לי שום תקווה כי מי שגדלו על ברכי "החרדים זורקי שקיות הזבל והטיטולים", "החרדים המתפרעים" ו"החרדים שלא עובדים ולא משלמים מיסים", ישנו את תפיסת עולמם, ויכירו בכך כי הציבור החרדי בן מיליון הנפשות, בכל זאת מכיל כמה אנשים שפויים. 

 

<< עוד חדשות, כתבות ותוכן - בעמוד הפייסבוק של ynet >>

<< הכל על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. כנסו  >>

 

 

אין סיכוי. הטוקבקיסטים ימשיכו בשלהם, ואבא שלי, המתגורר במרכז תל אביב, יצעד, כמדי בוקר ב-07:50 אל מקום עבודתו, בתקווה שאולי הפעם ייחסכו ממנו הקריאות "לך לעבוד יא-פרזיט".

 

בואו נדבר רגע על המושגים שאליהם נהנים להתייחס כל תומכי הפלורליזם הדתי במרחב הציבורי, ומדרבני הכבוד ההדדי וכיבוד החוק.

 

של מי המרחב הציבורי הזה? (צילום: אוהד צויגנברג) (צילום: אוהד צויגנברג)
של מי המרחב הציבורי הזה?(צילום: אוהד צויגנברג)

 

בואו נדבר על אלה שמבקשים לכבד את יום השואה בדרכם שלהם. על אלה שביום הזיכרון בחרו לאכול ארוחת ערב שקטה במרחב הציבורי בגן סאקר בירושלים. על אלה שבחרו לחנך את ילדיהם במוסדות משלהם בדרך שלהם, מבלי שיכפו עליהם במחי חוק הסדרים אחד לשנות סדרי עולם, ועל אלה שמבקשים להשתלב במעגל העבודה בכל שדרות המרחב הציבורי - אך נדחים על הסף כי "אנחנו לא קולטים פינגווינים". בואו נפתח את זה.

 

בקרוב: איסור על מחיצות בבתי הכנסת

שימחתם את הרצל. בישראל 2013 כיפות שחורות ורצועות תפילין מקבלות הכרה רק כשהן על ראשיהן של נשים.

בישראל 2013 לימוד הגמרא מקבל הכרה רק עם פירוש ר"קי (רות קלדרון, "יש עתיד"). בישראל 2013 מותר לרמוס ברגל גסה ובריש גלי את חוק שעות העבודה והמנוחה, חוק החמץ, ועוד אין ספור חוקים הנוגעים לסטטוס-קוו, אבל בשמה של הסובלנות במרחב הציבורי אסור למנוע מ"נשות הכותל" להפר את פסיקת בית המשפט העליון, ולהתפלל מדי חודש במקום הכי מקודש לעם היהודי.

 

בישראל 2013 מכבדים מסגדים ומנזרים, ומזדעקים על כל קשקוש על חומותיהם, אך כשבתי כנסת מחוללים וספרי תורה נקרעים, תש כוחו של הנשיא להוציא הודעה מצועצעת.

 

יש כבוד? יש מימוש זכויות הפולחן? וודאי שיש. חכו לישראל 2014. העתירה לבג"ץ להסרת המחיצות בבתי הכנסת כבר בדרך. לפחות חוזה המדינה מרוצה.

 

  •  מאיר ברגר הוא הפרשן הפוליטי של העיתון החרדי "המבשר"

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ככה חזית? ככה ראית? ככה רצית?
מומלצים