שתף קטע נבחר

תיעוד הירי ברב מרצבך: החייל יורה מטווח קצר

לידי ynet הגיע הסרטון שתיעד את האירוע בנובמבר 2011 בדרום הר חברון. על פי התיעוד, בניגוד לגרסת החיילים נהג ההרוג באופן סביר. הכוח הגיע לבדוק את תוצאות הירי רק לאחר שנוסעת פצועה קל יצאה מהמכונית והחלה לצעוק. צה"ל: "החיילים חשו סכנה לחייהם. התחקיר הועבר למשפחה"

שנה וחצי לאחר התקרית שבה נהרג הרב דן מרצבך מאש חיילי צה"ל בדרום הר חברון, נחשף התיעוד הקשה של האירוע. בסרטון שהגיע לידי ynet נראה הרב נוהג לקראת חיילי צה"ל, ואחד מהם מאיר לעברו בפנס, יורה לכיוון המכונית וממשיך להתנהל בשגרה. בסרטון נראה שהרב נהג לכאורה באופן סביר. לאחר הירי נראים החיילים מתנהלים באדישות, והם ניגשו למכונית רק לאחר שנוסעת שנפצעה קל יצאה וצעקה לעברם.

 

 

  

כפי שפורסם לראשונה ב-ynet, החייל שביצע את הירי שהרג את מרצבך לא הועמד לדין. האירוע התרחש בנובמבר 2011, כשכוח מגדוד לביא, שהקים מחסום לא הרחק מהיישוב עתניאל, ירה לעבר מכוניתו של מרצבך כי סבר בטעות שמדובר ברכב המנסה להימלט מהם.

 

לאחרונה, בתום תחקיר ארוך, הוחלט בצה"ל שלא להעמיד לדין איש מאנשי הכוח - זאת אף שהתגלו ליקויים בפעולות החיילים. במשפחת מרצבך ביקרו באופן קשה את החלטת הצבא ואמרו היום ל-ynet: "לפני כשנה וחצי נהרג אבינו היקר על ידי חייל צה"ל שפעל ברשלנות. נוסף על כאב האובדן, סבלנו משמועות מרושעות כאילו אבא זצ"ל נהג בפראות, פרץ מחסום, נסע בלי אורות וכדומה.

 

כתבות נוספות בערוץ החדשות ל ynet:

 

"אנחנו, במשך כל התקופה הזאת שתקנו בגלל כאב ומשום שציפינו שהצדק יצא לאור. כמו כן שתיקתנו נבעה מהחשש שזעקתנו תפגע במוטיבציה של חיילים להגן על חיים, ולפתוח באש בעת הצורך.

לתדהמתנו אף אחד לא נתן את הדין.

 

"כיום אנחנו עדים לאינתיפאדה חדשה המשתוללת ביהודה ושומרון ולהפקרות וחוסר האונים של חיילי צה"ל שידיהם כבולות. אנו קוראים לצה"ל לזקוף את קומתם של חיילינו ולנסח הוראות ברורות לפתיחה באש, כך שחיילים לא יחששו בשום אופן להגן על עצמם ועל חיי יהודים".

 

מדובר צה"ל נמסר בתגובה: "נסיבות מותו של הרב מרצבך נחקרו על ידי המשטרה הצבאית החוקרת (מצ"ח). ממצאיה הועברו לעיון הפרקליטות הצבאית ולאחר בחינה מעמיקה הורה הפרקליט הצבאי הראשי שאין מקום לצעדים משפטיים נגד גורם צבאי כלשהו שהיה מעורב באירוע. זאת על בסיס חומר הראיות שנאסף במסגרת החקירה שממנו עלה כי בעת האירוע חשו החיילים סכנה לחייהם. נציין כי התחקיר הועבר למשפחה שנמצאת בקשר עם גורמי צה"ל".

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מתוך סרטון המתעד את הירי ברב מרצבך
מומלצים