שתף קטע נבחר

ח"כ כץ: האוצר נוהג בבריונות בביטוח הסיעודי

לדברי יו"ר ועדת העבודה והרווחה של הכנסת, ההגבלות שטיל אגף שוק ההון באוצר בתחום הביטוח הסיעודי על האוכלוסיה המבוגרת, לא מאפשרות להם להגן על עצמם במחיר סביר. ראש האגף באוצר: מנענו פצצה מתקתקת. מגיע לנו תשבוחות

דיון סוער התקיים היום (ד') בוועדת העבודה והרווחה של הכנסת, סביב הוראת משרד האוצר בנושא הביטוח הסיעודי הקבוצתי, לפיה לא ייערכו חוזים חדשים לביטוח סיעודי קבוצתי ולא יחודשו חוזים קיימים לתקופת ביטוח של למעלה משנה.

 

לכתבות נוספות הכנסו לעמוד הפייסבוק של ynet

 

הוראת האוצר, מאוגוסט 2011, באה על רקע המציאות בה במשך השנים לא הצטרפו מבוטחים צעירים שלמעשה מסבסדים במידה מסויימת את עלויות המבוטחים המבוגרים בעלי הסיכון הגבוה יותר. בנוסף, לטענת האוצר, קיים חשש כי חברת הביטוח לא תוכל לעמוד בהתחייבויות כלפי המבוטחים במציאות בה הסיכון להפוך לסיעודי גדל, בעוד הפרמיות שמשלמים המבוטחים המבוגרים נשארו נמוכות.

 

יו"ר הוועדה, ח"כ חיים כץ (הליכוד ביתנו), אמר בדיון: "האוכלוסייה המבוגרת מפחדת. מבוטחים חוששים שלא יזכו עוד לביטוח הסיעודי שהיה להם, ולראייה 4,500 מבוטחים הפסיקו את הביטוח מאז ניתנה ההוראה. פתאום התברר להם שהפרמיות הפרטיות גבוהות מאוד. לא ייתכן שגופם, חסכונותיהם ותקוותיהם של מבוטחים יהיו תלויים רק באדם אחד, הממונה על שוק ההון והביטוח במשרד האוצר, ישר והגון ככל שיהיה, מבלי שתהיה עליו ביקורת".

 

כץ הוסיף כי "המתווה החדש לא נותן מענה; סכומי התגמולים החודשיים המוצעים לאדם סיעודי נמוכים מדי ואי אפשר לחיות מזה. נהגתם בבריונות כלפי המבוטחים; מנעתם חוזים חדשים וחידושי פוליסות קיימות. לא יודע אם לא היתה פה השפעה של חברות ביטוח. מדוע לא נתתם זמן נוסף להיערכות ומדוע אין התייחסות במתווה לביטוחים הסיעודיים בקופות החולים?".

 

"מגיע לנו תשבוחות"

הממונה על שוק ההון, הביטוח והחיסכון במשרד האוצר, פרופ' עודד שריג טען מנגד כי "טוב שלתחום הביטוח יש רגולטור, שדואג קודם כל למבוטחים. אם לא היינו שם, כל המבוטחים עלולים היו להיות ללא ביטוח סיעודי כלל. החלטנו לבנות ביטוח סיעודי במתווה אחר, בו הפרמיה גדלה בצורה מדורגת בגיל צעיר, כך שבגיל 65 הפרמיה תתקבע ולא תידרש תוספת תשלום".

 

לדברי שריג, "כיום למבטח אין מחויבות למבוטחים; הפוליסות הקבוצתיות מתחדשות אחת למספר שנים, המבוטחים מתבגרים והתנאים משתנים. אם צעירים מחליטים לעזוב, יש עליה דרסטית במחיר והמבוגרים משלמים. הביטוח שהיה קודם זה כמעט חוזה על הקרח. המתווה החדש יוצר אופציות חדשות ומונע מפצצה מתקתקת להתפוצץ בעתיד. זה נעשה בצורה הכי שקופה שהיתה אי פעם במדינת ישראל. מגיעות לנו תשבוחות".

 

ח"כ דב חנין (חד"ש) אמר בדיון כי "תחום הביטוח הסיעודי הוא אסון חברתי. השוק הביטוחי מתנהל בצורה מופרעת והציבור לא מקבל מענה. הגיע הזמן שהביטוח הסיעודי יהיה בידי המדינה, לפי המתווה שהציע בזמנו משרד הבריאות".

 

משה ויינרב מהתאחדות חברות הביטוח התריע כי לחברות הביטוח לא יתווספו רווחים כתוצאה מהמתווה החדש וכי אם ייווצר עודף אקטוארי הוא יגולגל לטובת המבוטחים. ח"כ כץ הגיב: "זה חמור ביותר. אם כך, אל תבטחו, כי בעתיד לא תוכלו לעמוד בתשלומים".

 

כץ הודיע כי בעתיד הקרוב תתקיים ישיבת המשך בנושא, וכן ייקבע דיון על הביטוחים הסיעודיים בקופות החולים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אלכס קולומויסקי
חיים כץ
צילום: אלכס קולומויסקי
מומלצים