שתף קטע נבחר

מפקד חיל האוויר: מלחמה יכולה להיפתח בהפתעה

אלוף אשל מסביר מדוע צה"ל לא ירשה לאסד להתחזק בנ"מ מתקדם: "העליונות האווירית היא תנאי לניצחון, אבל ב-2013 כבר אין ניצחונות בנוק-אאוט". הוא הזהיר מהתמכרות לטכנולגיה: "אם מישהו חושב שנלחץ אנטר וננצח - הוא טועה"

אתמול הרמטכ"ל שלח מסר מאיים לנשיא סוריה, היום מפקד החיל המשמעותי ביותר בצה"ל מזהיר מ"מלחמה בהפתעה": מפקד חיל האוויר, אלוף אמיר אשל, נאם היום (ד') בכנס במכון פישר למחקר אסטרטגי בבית חיל האוויר בהרצליה ואמר כי טילי הנ"מ המתקדמים מסוג S-300 נמצאים בדרכם מרוסיה לסוריה. בנוסף, הזהיר אשל מ"התמכרות יתר לטכנולוגיה. אם מישהו חושב שנלחץ אנטר וננצח הוא טועה. לא יהיה רצפט למלחמה הבאה. נצטרך לדעת להתמודד גם עם כשלונות והפתעות".

 

 

כתבות נוספות בערוץ החדשות של ynet:

 

"העליונות האווירית היא תנאי לנצח ולנצח מהר והיא בעלת חשיבות אסטרטגית עליונה", הסביר אלוף אשל את ההתחזקות הסורית בטילים נגד

מטוסים. "הצד השני מבין זאת היטב, ולכן אסד השקיע מיליארדים ממעט התקציב שלו ברכישת טילים נגד מטוסים מתקדמים - SA-17, SA-22 ו-SA-24, וגם ה-S-300 שבדרך".

 

לדברי מפקד חיל האוויר, "כולם מנסים לשים יד על היכולות הללו, ויש הבנה ברורה מאוד שהצטיידות ביכולות הללו בצד השני תייצר ביטחון עצמי אצל אויבינו והתנהגות אגרסיבית תחת מטריית ההגנה הזו. זו לא רק בעיה שלנו. האתגר שמתפתח בצפון לא החל אתמול ואין אתגר שאין לו פתרון".

 

אלוף אשל הזהיר שסוריה יכולה להתמוטט בזמן הקרוב, וגורמים שונים עלולים לבזוז את ארסנל הנשק שמחזיק צבאו של אסד: "זה לא אומר שנפעל, אבל זה אומר שאנו חייבים להיות מוכנים עם מטוסים וסוללות הגנה. הרי לא יגידו לנו 'קחו שבועיים ותתכוננו למלחמה הזו'. נצטרך להיות מוכנים לעימותים בעזה בלבנון, וגם בטווחים ארוכים יותר. ואם לא נתכונן - לא נפנים את לקח יום הכיפורים".

 

טילי S-300. בדרך לאסד (צילום: AFP) (צילום: AFP)
טילי S-300. בדרך לאסד(צילום: AFP)
 

האלוף אשל. "מלחמה יכולה להיפתח בהפתעה" (צילום: עופר עמרם) (צילום: עופר עמרם)
האלוף אשל. "מלחמה יכולה להיפתח בהפתעה"(צילום: עופר עמרם)

 

מנגד, סוכנות הביון הגרמנית BND פרסמה היום הערכה שממתנת את דבריו של אשל: אנשיה סבורים שמשטר אסד יציב כיום, וכוחותיו של בשאר אסד מאורגנים יותר משהיו זה תקופה ארוכה. על פי דיווח באתר האינטרנט של העיתון הגרמני "דר שפיגל", שירות המודיעין מסר את הערכתו המעודכנת לדרג הפוליטי בגרמניה.

 

בנאומו התייחס אלוף אשל לאפשרות של מלחמה רחבת היקף והדגיש שעל צה"ל וחיל האוויר להכין עצמם להתמודד בשלוש זירות פעולה בו זמנית: "היום מלחמה יכולה להיפתח בהפתעה בהרבה תצורות, כולל אירועים בודדים שיחייבו אותנו להפעיל את כל הספקטרום של חיל האוויר תוך שעות. ב-2013 אפשר לנצח במלחמה באופן משמעותי, אך אין יותר ניצחונות בנוק אאוט, ואת המטחים האחרונים הם יירו. הצד השני ממקד את המאמצים שלו לשבש את יכולתנו. אנחנו נמצאים בסרט אחר בהשוואה ליום הכיפורים,

ונצטרך להפעיל גמישות רחבה יותר באופן אינטנסיבי ובפרקי זמן קצרים. אפשר לנצח בפרק זמן קצר וזה יחייב הפעלת אש מאסיבית".

 

אתמול גם הרמטכ"ל התייחס לנעשה בסוריה, בזמן שהגבול הצפון-מזרחי ממשיך לבעור. שעות אחרי שדמשק פרסמה הודעה חריגה וטענה כי השמידה כלי רכב צה"לי שחצה את הגבול, אמר רב אלוף בני גנץ כי "אם אסד ידרדר את רמת הגולן, הוא ישלם את המחיר ויצטרך לשאת בתוצאות של העניין הזה. אני לא אדם מתלהם, אבל צריך לדעת שאנחנו נדע גם להגן וגם להגיב במקרה הצורך". 

 

הרמטכ"ל הכחיש בכל תוקף כי הסורים השמידו את הרכב הצבאי הלילה ודחה גם את הטענה שהסיור הצה"לי נכנס לשטח סוריה: "הסיור היה באופן מובהק על גדר המערכת בשטח סוריה. הוא לא חדר לשטח סוריה, אלה שטויות. ירו על הסיור פעם אחת, פעם שנייה ופעם שלישית, במובהק מתוך עמדה סורית".

 

Read this article in English

 


פורסם לראשונה 22/05/2013 16:20

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: עופר עמרם
אלוף אמיר אשל, היום בהרצליה
צילום: עופר עמרם
מומלצים