שתף קטע נבחר

"ארגון סורי ערך מתקפת סייבר נגד מערכת המים"

יו"ר המועצה הלאומית למחקר ופיתוח, פרופסור יצחק בן ישראל, אמר כי לפני כשבועיים ארגון סורי ניסה לבצע תקיפת סייבר נגד מערכת המים של חיפה, אך נכשל. "יש מאות התקפות בדקה". ראש העיר יהב: "איננו מכירים ניסיון תקיפה שכזה"

יושב ראש המועצה הלאומית למחקר ופיתוח, האלוף במילואים פרופסור יצחק בן ישראל, אמר היום (שבת) באירוע "שבתרבות" בבאר שבע כי סוריה ניסתה לפני כשבועיים לבצע מתקפת סייבר נגד מערכת המים בחיפה. התקיפה, לכאורה, בוצעה בתגובה לתקיפה שביצעה ישראל, לפי פרסומים זרים, בדמשק מוקדם יותר החודש. ראש העיר חיפה יונה יהב ומנכ"ל "מי כרמל" נור אלדן אמרו בתגובה כי לא ידוע להם על ניסיון תקיפה שכזה.

 

 

רוצים שכולם ישמעו אתכם? כתבו את דעתכם בפייסבוק שלנו , ואת התגובות הנבחרות נפרסם לכולם

 

"כל רגע אנחנו צריכים לחשוב מה האיומים הבאים שצריכים לבוא", אמר בן ישראל שהקים בעבר את מערך הסייבר. "יש את 'יחידת הצבא הסורי האלקטרוני' שפועלת נגד ישראל ולא ברור לנו מי מניע אותה. היא תקפה רק לפני שבועיים את מערכת המים בחיפה כי הייתה להם הזדמנות כנראה. הזדמנות שנכשלה".

  

נשיא סוריה אסד. הפעיל את "יחידת הצבא הסורי האלקטרוני"?  (צילום: AP) (צילום: AP)
נשיא סוריה אסד. הפעיל את "יחידת הצבא הסורי האלקטרוני"? (צילום: AP)

 

פרופסור בן ישראל הוסיף כי "יש דרכים לבצע מתקפות סייבר. הדרך הקלה ביותר היא לתקוף מערכת שמחוברת ברשת למערכות אחרות. רוב המערכות האזרחיות מחבורות לרשת כי זה מגביר את היעילות". יו"ר המועצה הלאומית למחקר ופיתוח אמר כי "המספרים של התקפות הסייבר הם עצומים. אנחנו מדברים על מתקפה בכל רגע. המדינה מפקחת על מערכות התשתית הקריטיות - חשמל, מים, בורסה ורכבת. שם אנחנו יודעים שמדובר על כמה מאות התקפות בדקה".

 

ראש העיר חיפה יונה יהב אמר בתגובה לדברים: "איננו מכירים ניסיון תקיפה סורי שכזה, אך אנחנו כן מכירים בזה שחיפה כסמל הצפון היא יעד אסטרטגי לאויבינו ועל כך אנחנו ממשיכים להתאמן בשוטף ולהתכונן לחירום. חיפה הייתה ונשארה איתנה".

 

נור אלדן, מנכ"ל החברה העירונית "מי כרמל" האחראית על מערכת המים בחיפה, אמר כי לא קיבל מידע על ניסיון למתקפת סייבר. "שמעתי על כך רק היום בעקבות הדברים שפורסמו", אמר. "לא הרגשנו בשום בעיה וגם לא קיבלנו עדכון על אירוע כזה. יש לנו את ההגנות שלנו ולא הרגשנו בשום אירוע חריג בשבועות האחרונים. גם לא קיבלנו הודעה או הוראה לשנות משהו במערכות".

 

לפני יותר משבועיים, קבוצת ההאקרים "הצבא הסורי האלקטרוני" טענה כי תקפה את מערכת התשתית הראשית של העיר חיפה ושיבשה את פעילות השרתים של מערכות עירוניות ושירותים ציבוריים של העיר.

 

הקבוצה טענה אז כי פרץ אל מערכת בשם SCADA והשיג נגישות למידע רגיש. בהודעה שפורסמה ברשת טענו חברי הקבוצה כי כעת הם מסוגלים לגרום נזק בלתי הפיך למערכות תשתית ישראליות. התקיפה האלקטרונית בוצעה, לדבריהם, ב-6 במאי, יום שני בערב בשעה 22:00 בתגובה לתקיפה שבצעה כביכול ישראל בסוריה.

 

יש לציין כי גם בינואר לאחר שדמשק הודתה כי ישראל תקפה בסוריה, טענה אותה קבוצת האקרים כי פרצה ל-50 אתרים מרכזיים בישראל כנקמה על התקיפה, אך מבירור עלה כי רוב האתרים המדוברים שנפרצו הם של צימרים בצפון הארץ.

 

"ייתכן שהווירוס במתקני הגרעין עצר הפצצה"

בן ישראל התייחס גם לנושא הגרעין האיראני כשציין כי בניגוד לציור המפורסם של נתניהו באו"ם, אין באמת קו אדום מבחינת הגרעין האיראני. "האיראנים בונים את הצנטריפוגות בעצמם. זאת אומרת, אם תבוא ותמחק את כל המתקן, זה יהיה מצער מאוד מבחינתם, אבל תוך שנתיים-שלוש הם יבנו את זה מחדש. עכשיו אתה שואל את עצמך אם השנתיים-שלוש האלה שוות את זה".

 

נתניהו ב"נאום הקו האדום", ספטמבר 2012 (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
נתניהו ב"נאום הקו האדום", ספטמבר 2012(צילום: רויטרס)

 

האלוף במילואים הוסיף ואמר כי אין דבר כזה נקודת אל חזור. "לאיראן היום יש יכולת העשרת אורניום ברמה צבאית". לדבריו, האיראנים לא מגיעים לפצצה מפני ש"כל העולם יושב להם על הצוואר והם משום מה משוכנעים שאם הם ילחצו על הכפתור, וירוצו להעשרה מלאה, אז האמריקנים והישראלים יפציצו את המתקנים. הם לא עושים את זה וכל עוד הם לא עושים את זה, זה יכול להמשיך ככה עוד 100 שנה".

 

בן ישראל אמר גם כי ייתכן שהווירוס שהוחדר למתקני הגרעין האיראנים עצר הפצצה ישראלית. "אף אחד לא מבטיח שזה הווירוס האחרון", אמר והוסיף כי על המנהיג האיראני להיות מאוד זהיר אם ברצונו להגיע להעשרה מלאה לצורך פצצה. "הוא כבר כשנתיים-שלוש נמצא במצב שאנחנו מדברים עליו היום והוא לא מתקדם קדימה. המתקנים מפוקחים על ידי האו"ם והוא צריך לעשות אחד מהשניים - או להתעלם או לגרש אותם ושני הדברים האלה הם סוג של קו אדום".

 

הוא אמר כי ישראל לא תוכל לנהל מלחמה ממושכת עם איראן ושהוא בטוח ביכולות של האמריקאים. "מבחינת הטכנולוגיה והאמצעים הטכנלוגים - לאמריקנים יש דברים שהם יכולים לעשות שאנחנו לא, כגון מלחמה ממושכת עם איראן", אמר בן ישראל. "אני מדבר על הפצצה מהאוויר. להם יש יכולת יותר טובה לנהל משום שיש להם חיילות אוויר גדולים יותר שיושבים סביב איראן. לכן להם יש יכולת לנהל מלחמת ממשוכת יותר טוב".

 

בתוך כך, השר לעניינים אסטרטגיים, יובל שטייניץ, אמר היום באירוע "שבתרבות" בקריית מוצקין כי ירדן ממש על סף מצב כלכלי מאוד קשה. "אני במגעים עם שרי חוץ ושרי הגנה מהעולם. אני מסביר להם את החשיבות לסייע כרגע לירדן ולא לתת לה חלילה וחס להתרסק."

 

בעניין איראן אמר השר שטייניץ כי יש לעשות כמעט הכל כדי למנוע מאיראן להיות גרעינית. הוא הוסיף כי התפקיד של ישראל הוא להעיר את העולם ששקוע במצב כלכלי קשה, כהגדרתו.

 

Read this article in English

 

בהכנת הידיעה השתתפו אילנה קוריאל, אחיה ראב"ד ורועי קייס
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: יותם פרום
פרופסור יצחק בן ישראל
צילום: יותם פרום
מומלצים