שתף קטע נבחר

ו' הכספים תקים ועדה לבחינת מע"מ דיפרנציאלי

יו"ר הוועדה, ח"כ סלומינסקי, אימץ את הרעיון שהעלתה היועצת המשפטית של הוועדה, עו"ד שגית אפיק, להקמת ועדה מקצועית שתכלול גם נציגי ציבור ואקדמיה. בדיון בוועדה כינו הח"כים את המע"מ - "המס הכי טיפש" ו"מס של עצלנים"

יו"ר ועדת הכספים, ח"כ ניסן סלומינסקי (הבית היהודי), הודיע היום (ב') כי בכוונתו להקים ועדה לבדיקת האפשרות של המעבר לגביית מע"מ דיפרנציאלי לאחר אישור התקציב. הוא אימץ את הרעיון שהעלתה היועצת המשפטית של הוועדה, עו"ד שגית אפיק, בחוות דעת אותה הפיצה אמש בין חברי הוועדה. היא מתכוונת לוועדה מקצועית, שתכלול גם נציגי ציבור ואקדמיה, כשוועדת הכספים עוקבת אחר התקדמותה.

 

רוצים שכולם ישמעו אתכם? כתבו את דעתכם בפייסבוק שלנו , ואת התגובות הנבחרות נפרסם לכולם

 

אפיק מציינת כי בדיונים קודמים של הוועדה בעניין המע"מ חזרה ועלתה השאלה מדוע לא לקבוע את המע"מ כך שיהיה בשיעור גבוה ביחס למוצרי צריכה יקרים יותר משיעור המס למוצרי צריכה חיוניים. אפיק מתייחסת לתשובות שנתנו נציגי רשות המסים באותם דיונים לעצם הרעיון לפיהן "המס הדיפרנציאלי כרוך בבירוקרטיה סבוכה, ישנו קושי באכיפה ובפיקוח עליו, וכן קושי בקביעת סוגי המוצרים השונים".

 

"על הנימוקים הביורוקרטיים ניתן להתגבר", היא אומרת. "למשל, ניתן להשתמש בתעריפון המכס המונה את כל המוצרים הקיימים בפירוט רב לצורך תיוג וחלוקת המע"מ בין המוצרים. התעריפון גם קובע שיעורי מכס משתנים ואותם רשות המסים דווקא אוכפת". בנוסף, היא מדגישה, בשנים האחרונות נדרשים העוסקים לדווח על גביית המע"מ מדי חודש, "כך שאין זה ברור מאליו שהמעבר למע"מ דיפרנציאלי ככל שהוא נכון, אינו אפשרי".

 

סלומינסקי אמר היום: "אם נקים את ועדת הבדיקה הכוונה תהיה רק לייעל את מערכת המסים. אם שר האוצר ירצה להצטרף או להקים ועדה משלו, הוא יבורך. מכל מקום, הוועדה שאנחנו נקים לא תהיה ועדה לעומתית".

 

העלאת המע"מ תכניס 4.6 מיליארד שקל בשנה

בהמשך הישיבה נערכה בוועדת הכספים התייעצות של משרד האוצר עם ועדת הכספים בנוגע להעלאת המע"מ ב-1%, לשיעור של 18%. התייעצות האוצר עם וועדת הכספים מתחייבת בחוק, לאחר פרסום החלטתו בעניין המע"מ. ההתייעצות צריכה להיערך לפני שצו המס החדש מוגש לאישור מליאת הכנסת - בהמלצת הוועדה.

 

בתום הדיון החליטה הוועדה להמליץ לכנסת לאשר את העלאת המס, בתמיכה של 9 ח"כים מהקואליציה לעומת 5 מתנגדים מהאופוזיציה. ההצבעה במליאה נקבע למחרתיים (ד'). כניסתו לתוקף של המס החדש נדחתה למוצ"ש בחצות ה-2 ביוני, כדי למנוע חילול שבת.

 

היו"ר סלומינסקי לא נענה לבקשת כל חברי הוועדה שקראו לו במכתב לדחות את ההצבעה למחר (ג'), לאחר ששר האוצר, יאיר לפיד, יופיע בוועדה (בעניין חוק הריכוזיות). זאת במטרה לדון עם השר גם על העלאת המע"מ ועל ההצעה לעבור למס דיפרנציאלי. הוא נימק את הסירוב בלוח הזמנים הקצר של הליכי החקיקה. סמנכ"ל רשות המסים, ערן יעקב, אמר כי תוספת המס תכניס 4.6 מיליארד שקל בשנה.

 

דיון הוועדה היה סוער. גם מהקואליציה התנגדו להעלאת המע"מ אבל הצביעו בעד. ח"כ אורלי לוי-אבקסיס (הליכוד-ביתנו), למשל, אמרה: "זהו מס של עצלנים. לו נעשתה באוצר עבודת מטה, הם היו מגלים שיש הרבה חלופות צודקות".

 

יו"ר האופוזיציה, ח"כ שלי יחימוביץ (עבודה) אמרה, כי המע"מ הוא "המס הכי טיפש, הכי פוגע והכי לא צודק. ככל שאתה עני יותר אתה משלם יותר".

 

ח"כ יצחק כהן (ש"ס), עד לא מכבר סגן שר האוצר, אמר: "זהו צעד נמהר שמעיד על פאניקה ולא יפתור דבר".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גיל יוחנן
ניסן סלומיאנסקי בוועדת הכספים
צילום: גיל יוחנן
מומלצים