שתף קטע נבחר

בן 850 שנה: התגלה ספר התורה העתיק בעולם

פרופסור לעברית שקטלג מחדש את כתבי היד העבריים באוניברסיטה בבולוניה גילה שקודמיו טעו, כשתארכו ספר תורה בספרייה למאה ה-17. בפועל, הוא מסביבות המאה ה-12, ולכן הוא מגילת הקלף המלאה הקדומה ביותר שהתגלתה עד כה

ספר התורה העתיק ביותר בעולם התגלה בספריית אוניברסיטה בבולוניה, ולפי ההערכה הוא הוכן במאה ה-12. כך מדווח העיתון האיטלקי "לה-רפובליקה". לפי הדיווח, מגילת הקלף שעליה כתובים חמשת חומשי התורה נמצאה בפברואר כמעט במקרה, ואז התברר כי לפני יותר מ-100 שנה היא קוטלגה בטעות כספר שמקורו במאה ה-17, ולכן איש לא ידע עד כמה היא יקרת ערך.

 

עוד חדשות מהעולם :

 

באיטליה מדווחים כי המגילה הגיעה לידי פרופסור מאורו פראני, פרופסור לעברית שבידיו הופקדה המשימה לקטלג מחדש את כתבי היד העבריים בספרייה. לאחר בדיקות מדעיות דקדקניות התברר כי היא הוכנה בין שנת 1155 לשנת 1225.

 

ספר התורה העתיק שנחשף בספרייה בבולוניה (צילום: EPA) (צילום: EPA)
ספר התורה העתיק שנחשף בספרייה בבולוניה(צילום: EPA)

במאה ה-19, חשבו שהוא בכלל מהמאה ה-17 (צילום: EPA) (צילום: EPA)
במאה ה-19, חשבו שהוא בכלל מהמאה ה-17(צילום: EPA)

 

פריני הסביר כי בעולם קיימים עותקים עתיקים יותר של חלקים מהתורה, אולם מגילת הקלף שהתגלתה בבולוניה - ונכתבה על עור כבש - היא המגילה המלאה העתיקה ביותר שלו.

 

באוניברסיטה בבולוניה ידעו לספר כי אחד הספרנים באוניברסיטה, לאונלו מודונה שמו, בחן את הספר בשנת 1889, אולם תיארך אותו בטעות

למאה ה-17. ההבנה המאוחרת כי הספר נוצר בתאריך מוקדם בהרבה, נשענת על סגנון הכתב בספר ועל כך שיש בו מאפיינים שכלילתם נאסרה בעותקים מאוחרים יותר של התורה.

 

כתב היד השלם הקדום ביותר הידוע של התנ"ך הוא כתב יד לנינגרד שמתוארך ל-1008 ומוחזק בספרייה הלאומית הרוסית שבסנט פרטרבורג. כתב יד קדום עוד יותר הוא כתר ארם צובא, אך רק חלקים ממנו שרדו ואחרים אבדו, ככל הנראה בעת פרעות חלב. בכל מקרה, אלה הם כתבי יד שנכרכו לספרים ולא מגילות קלף כמו המגילה שהתגלתה כעת.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: EPA
הקטלוג מחדש חשף את הטעות מלפני 124 שנה
צילום: EPA
מומלצים