שתף קטע נבחר

ח"כ סתיו שפיר: לחייב זיהוי של לוביסטים בכנסת

במהלך דיון של ועדת הכספים בחוק הריכוזיות ביקשה שפיר מהשתדלנים לחשוף בשם אילו גורמים פרטיים הם מפעילים לחץ על החכ"ים. הלוביסטים סרבו ונאלצו לברוח מהישיבה. שפיר: "לרשום בפרוטוקול כדי שנדע מי לחש, התערב והפעיל לחץ"

ח"כ סתיו שפיר (העבודה) נגד הלוביסטים הלא מזוהים בכנסת. במהלך ישיבה של ועדת הכספים בכנסת שעסקה בחוק הריכוזיות, התעוררה מהומה לאחר ששפיר דרשה מהשתדלנים המייצגים חברות גדולות ובעלי עניין להזדהות בשמותיהם ובשם שולחיהם. רק אחרי שהחלה להקריא חלק משמות הלוביסטים שזיהתה בעצמה, יצאו חלקם מהדיון.

 

רוצים שכולם ישמעו אתכם? כתבו את דעתכם בפייסבוק שלנו , ואת התגובות הנבחרות נפרסם לכולם

 

בימים הקרובים תפנה ח"כ שפיר לוועדת הכנסת ותבקש להכניס חובת הזדהות בדיונים, על מנת שכל הנוכחים יופיעו בפרוטוקול בשמם ותפקידם, ולח"כים יהיה ברור אילו אינטרסים הם מקדמים ושל מי.

 

"זהירות, לוביסטים", כתבה שפיר בעמוד הפייסבוק שלה בפוסט שהפך לאחד הפופולאריים שלה מאז החלה כהונתה בכנסת. היא סיפרה שפנתה ליו"ר הוועדה, ח"כ ניסן סלומינסקי, בבקשה שידרוש מהלוביסטים שבחדר להזדהות בשמם, אולם הוא סירב.

 

"לא הייתי מוכנה להשלים עם המצב, ויחד עם אנשי המשמר החברתי בכנסת אספנו בעצמנו את שמות הלוביסטים שישבו בחדר והכנו רשימה... כשהתחלתי לקרוא את הרשימה בקול אל תוך המיקרופון, למען תירשם בפרוטוקול וכולם ידעו לדיראון עולם מי לחש, התערב והפעיל לחץ על ח"כים ויועציהם בהצבעה החשובה על חוק הריכוזיות - סלומינסקי עצר בעדי ומנע ממני לקרוא אותם. יותר מזה: הוא אפילו האשים אותי בכך שאני מסתודדת עם אנשי המשמר החברתי, שאם כבר מישהו מעז לכנות אותם 'לוביסטים', אפשר לומר שהם הלוביסטים היחידים שיושבים כאן מטעם הציבור - ולא כדי לייצג אינטרסים כלכליים של בעלי הון".

 

כתבות נוספות בנושא ב-ynet:

 

קריאת הרשימה העלתה את חמתם של רבים מהנוכחים. לטענת ח"כ שפיר, לוביסטים זעמו על "הפגיעה בזכויותיהם המקודשות", אחרים צעקו שהלוביסטים סתם יושבים בלי לעשות דבר, ורק כמה חברי קואליציה המשיכו להתעקש ש"אין פה בכלל לוביסיטים". לאחר כמה דקות, כשצלמים ועיתונאים זיהו את הנוכחים, קמו כמה מהלוביסטים ועזבו את החדר.

 

"תהיתם פעם איך זה שחלק מחברי הכנסת פועלים נגד הציבור שהם מתיימרים לייצג?", כתבה ח"כ שפיר. "לוביסטים הם אחת הסיבות המרכזיות לכך. אני מבטיחה להפוך את מה שהיה הבוקר לנוהל".

 

ל-ynet אמרה שפיר שבכוונתה לפנות לוועדת הכנסת ולבקש לשנות את הנהלים בוועדות: "נדרוש זיהוי מלא של כל הנוכחים בוועדות. גם לוביסטים, גם משרתי הטייקונים וגם נציגי עמותות וארגונים שונים. יש מי שיש להם מה להסתיר ויש מי שלא. ראוי שכולם יופיעו בפרוטוקול ויזדהו כדי שהח"כים יקבלו מידע מדויק ולא יוטעו".

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גיל יוחנן
סתיו שפיר. "נדרוש לדעת מי הם משרתי הטייקונים"
צילום: גיל יוחנן
מומלצים