שתף קטע נבחר

מי בפנים, מי בחוץ: צה"ל מגדיר - מיהו לוחם?

המלצות אגף המבצעים שממתינות לאישור הרמטכ"ל מגדירות מחדש את מעמדם של הלוחמים בצה"ל, של תומכי הלחימה והחיילים העורפיים. בין היתר מומלץ להגדיר את מפעילי כיפת ברזל, שנחשבו לוחמים, כ"מפעילי אמל"ח התקפי"

הלוחמים החדשים: הרמטכ"ל רב אלוף בני גנץ צפוי להחליט אם לאשר את המלצות אגף המבצעים שהוגשו לשולחנו, המגדירות מחדש את מעמדם של הלוחמים בצה"ל ושל תומכי הלחימה והחיילים העורפיים (הג'ובניקים).

 

רוצים שכולם ישמעו אתכם? כתבו את דעתכם בפייסבוק שלנו , ואת התגובות הנבחרות נפרסם לכולם

 

בתום עבודת מטה ממושכת הוחלט לפצל לשלוש את הגדרות המערכים ההתקפיים בצבא - ללוחם, חייל קרבי ומפעיל אמצעי לחימה התקפי. יתר החיילים יוגדרו עורפיים. לפי הודעה שפורסמה אתמול (יום ד') אחר הצהריים באתר צה"ל - והוסרה כעבור זמן קצר בגלל שההמלצות עדיין לא אושרו על ידי גנץ - ההגדרה של הלוחם היא: אדם שנוטל סיכון לחייו, שמאומן ללחימה ולפגיעה במרחב מבצעי המגע, כלומר בשדה הקרב עצמו.

 

הגדרת הלוחם תשתנה. חיילים באימון (ארכיון) (צילום: EPA) (צילום: EPA)
הגדרת הלוחם תשתנה. חיילים באימון (ארכיון)(צילום: EPA)

 

סוללת כיפת ברזל. חייליה יאבדו את סטטוס הלוחם? (צילום: אבישג שאר-ישוב) (צילום: אבישג שאר-ישוב)
סוללת כיפת ברזל. חייליה יאבדו את סטטוס הלוחם?(צילום: אבישג שאר-ישוב)

 

מי שיוגדרו כלוחמים הם חיילי החי"ר, השריון, ההנדסה, התותחנים, הטייסים ולוחמי חיל הים. חייל קרבי הוא "מי שמאומן לפעול במרחב מבצעי תוך סיכון חייו ומשתייך למערך הסיוע המנהלתי ביחידות הלוחמות", כלומר, "חיילי חיל החימוש או טכנאי מערכות טכנולוגיות שנמצאים ביחידות הלוחמות ומשרתים באותן זירות", שהוגדרו עד כה כתומכי לחימה.

 

אחת הסיבות לוויכוח שהתפתח בצבא סביב נושא הגדרת הלוחם בשנה האחרונה, נבעה מהעובדה שחיילים במערכים אחוריים, כמו בסוללות כיפת ברזל, הוגדרו כלוחמים, על אף שאינם מסכנים חייהם ומשרתים סמוך למרכזי אוכלוסייה והרחק ממגע עם האויב. בנוסף, גם מפעילי מל"טים, שלוקחים חלק משמעותי בתקיפות צה"ל, בעיקר ברצועת עזה, קוטלגו כלוחמים. עבודת המטה מגדירה גם אותם מחדש, כ"מפעילי אמל"ח התקפי - חייל שאינו פועל במרחב מבצעי עם מגע". גם חיילי כיפת ברזל, מערך הסייבר ומפעילי מל"טים יוגדרו כך.

 

חיילי גדודי החילוץ וההצלה של פיקוד העורף, שבשנים האחרונות מבצעים תעסוקה מבצעית מלאה בגזרות לחימה כחיילי חי"ר, ובחירום יחלצו פצועים בחזית, יוגדרו ככל הנראה כלוחמים. ההחלטה על הגדרת החיילים תשפיע לא רק על מעמדם של החיילים, אלא גם על כיסם: שכרם ומענקי השחרור שלהם יינתנו להם לפי הגדרתם המחודשת.

 

לפני כשבועיים, הרמטכ"ל גנץ התייחס לנושא כשאמר: "אנחנו חייבים להיות זהירים בביטויים שלנו: 'שדה הקרב העתידי' הוא שגיאה גדולה שאני אחראי עליה, ואני אוציא אותה, יש סביבת פעולה מבצעית חדשה – אבל מי שנוטל סיכון הוא לוחם מסתער. כל השאר הם לוחמים או תומכי לחימה. אסור שבשום פנים ואופן נשכח את זה ברמה הביטחונית של האתוס, אבל גם ברמת הפיתוחים הטכנולוגיים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: דובר צה"ל
אילוסטרציה
צילום: דובר צה"ל
מומלצים