שתף קטע נבחר

פקיסטן: מל"ט אמריקני חיסל את מס' 2 בטליבאן

מכה קשה לארגון הטרור האיסלאמי: במשך שנים היה וואליור רחמן על הכוונת של וושינגטון בשל מעורבותו בפיגוע התאבדות באפגניסטן שבו נהרגו שבעה אנשי CIA וקצין מודיעין ירדני. אתמול הוא נהרג מירי טילים על בית באזור צפון וזיריסטן השבטי

מכה קשה לארגון הטרור האיסלאמי: מל"ט אמריקני חיסל אתמול (יום ד') בפקיסטן את מספר 2 בטליבאן, וואליור רחמן. כך מסרו גורמי מודיעין פקיסטניים בעוד הטליבאן מכחיש את מותו של רחמן.

 

רוצים שכולם ישמעו אתכם? כתבו את דעתכם בפייסבוק שלנו , ואת התגובות הנבחרות נפרסם לכולם

 

עוד חדשות בעולם :

מועמד אובמה לראשות ה-FBI: בכיר אצל בוש הבן

"איראן בנתה רשת טרור באמריקה הלטינית"

נחשפה רשת הלבנת הכספים הגדולה בהיסטוריה

ארה"ב לחיזבאללה: הסיגו את לוחמיכם מסוריה

 

מותו של רחמן מהווה מכה קשה לארגון הטרור שאחראי למאות פיגועי ירי ומכוניות ממולכדות ברחבי פקיסטן. הממשל בארצות הברית הציע פרס על ראשו של רחמן בסכום של 5 מיליון דולר, אחרי שזה נאשם על ידה במעורבות בפיגוע התאבדות ב-2009 בבסיס אמריקני באפגניסטן שבו נהרגו שבעה אזרחים אמריקנים שעבדו עבור סוכנות הביון המרכזית, ה-CIA, וקצין מודיעין ירדני.

 

בטליבאן מכחישים את מותו של רחמן: "דיווחים שקריים" (צילום: AP) (צילום: AP)
בטליבאן מכחישים את מותו של רחמן: "דיווחים שקריים"(צילום: AP)

 

גורמים פקיסטניים מסרו כי אתמול, בשעת בוקר מוקדמת, פגעו טילים בבית במיראן שאח, העיר המרכזית באזור השבטי צפון וזיריסטן, והרגו חמישה בני אדם, בהם מספר 2 בטליבאן. שני גורמים סיפרו מודיעים שהיו באזור תקיפת המל"ט ראו את גופתו של רחמן בעוד גורם שלישי אמר שסוכנויות המודיעין הפקיסטניות יירטו תשדורות של אנשי טליבאן, שבהן נאמר שרחמן נהרג.

 

צפון וזיריסטן - קרקע פורה לארגוני טרור

דובר הטליבאן הפקיסטני אחסאנוללה אחסאן הכחיש את הדיווחים על מותו של מספר 2 בארגון. "זה נראה לי כמו חדשות שקריות. אין לי כל מידע מסוג זה", אמר אחסאן. הטליבאן הפקיסטני הוא ארגון נפרד מהטליבאן של אפגניסטן, אולם הוא בעל בריתו. בשנים האחרונות ביצע הארגון הזה שורה של פיגועים קשים נגד צבא פקיסטן ואזרחים פקיסטנים.

 

דובר הבית הלבן ג'יי קרני סירב לאשר את הדיווחים על מותו של רחמן, אך אמר כי אם הם נכונים הרי שארגון הטרור איבד את מפקדו האסטרטגי שהיה מעורב ב"התקפות נוראות" על בסיס CIA באפגניסטן והתקפות נוספות נגד צבא פקיסטן ואזרחי המדינה המוסלמית.

 

רוב צפון וזיריסטן נמצא תחת שליטה של גורמים איסלאמיים קיצוניים, בראשם הטליבאן, ועיתונאים לא יכולים להיכנס לאזור הסלעי הסמוך לגבול האפגני - דבר שמקשה על אימות דיווחים באופן עצמאי.


 (צילום: AFP) (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

 

התקיפה האמריקנית מהאוויר הייתה הראשונה בפקיסטן מאז הבחירות שנערכו ב-11 במאי, שאחד מהנושאים המרכזיים בה היה תקיפות המל"טים האמריקניות בשטח המדינה. הייתה זו גם התקיפה הראשונה בפקיסטן מאז שנשיא ארה"ב ברק אובמה נשא בשבוע שעבר את נאומו המיוחד בנושא המלחמה בטרור. במהלך נאומו אמר אובמה כי יש להטיל מגבלות יותר נוקשות על השימוש במל"טים למטרות חיסות במקומות כמו פקיסטן ותימן.

 

"המחסל האמריקני"

מאז כניסתו לבית הלבן הגביר אובמה בצורה משמעותית את השימוש במל"טים מסוג "פרדטור" של ה-CIA לחיסול ממוקד של חשודים בטרור, בעיקר בפקיסטן, בתימן ובסומליה. בפקיסטן לבדה נהרגו 3,336 בני אדם בתקיפות מל"טים מאז 2003. כך על פי נתוני ארגון New America Foundation שעוקב אחר התקיפות.

 

האזור השבטי בצפון וזיריסטן משמש כאמור בית לארגוני טרור מקומיים ואפגניים, בהם אל-קאעידה וטליבאן. ארה"ב מתחה לא פעם ביקורת קשה על פקיסטן ואמרה שהיא לא משקיעה מאמצים רבים בלכידה וחיסול של לוחמים איסלאמיים באזור זה שאחר כך מבצעים פיגועים פיגועים נגד כוחות אמריקניים באפגניסטן.


מדיניות החיסולים מהאוויר הוגברה מאז כניסת אובמה לתפקיד. "פרדטור" אמריקני ( צילום: AFP) ( צילום: AFP)
מדיניות החיסולים מהאוויר הוגברה מאז כניסת אובמה לתפקיד. "פרדטור" אמריקני( צילום: AFP)

  

פקיסטן טוענת מנגד כי צבאה מעורב עמוקות בלחימה בגורמי טרור באזורים השבטיים ובמחוז הדרום-מערבי בלוצ'יסטן ואיבד לוחמים רבים שנהרגו בקרבות.

 

וואליור רחמן היה במשך שנים רבות על הרדאר של ארה"ב. בשנת 2010 הציעה וושינגטון פרס בסך 5 מיליון דולר למי שימסור מידע שיוביל ללכידתו או חיסולו. בעוד רחמן היה ידוע בעיקר בפעולותיו בפקיסטן, ארה"ב טוענת כי הוא השתתף גם בתקיפות בשטח אפגניסטן נגד כוחות ארה"ב ונאט"ו.

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AFP
היה במשך שנים על הרדאר האמריקני. רחמן
צילום: AFP
מומלצים