שתף קטע נבחר

אפליה בסופרלנד: "נבחן מחדש את ההפרדה"

בפארק השעשועים, שהחלטתו למנוע מתלמידים ערבים להיכנס בשעריו בימים מסוימים עוררה סערה, מנסים למזער נזקים. שר החינוך למורה שחשף את הפרשה: "אני מזועזע". יעלון: "איך היינו מגיבים אם הייתה אפליה כזו נגד יהודים?". הכנסת תדון

סערת הסופרלנד תגיע לכנסת, אבל עוד לפני כן מנסה הנהלת החברה למזער נזקים. יממה לאחר שמורה מבית ספר ביפו התלונן כי פארק השעשועים מנע ממנו להזמין כרטיסים לתלמידים ערבים, תלונה שבעקבותיה הודתה ההנהלה כי הפארק פתוח לבתי ספר יהודיים בימים מסוימים ולבתי ספר ערביים בימים אחרים, נמסרה כבר תגובה שונה. בהודעה בעמוד הפייסבוק הבוקר (יום ה') כתבה הנהלת החברה כי תיערך בדיקה מחודשת של ההחלטה שעוררה ביקורת ציבורית עזה.

 

רוצים שכולם ישמעו אתכם? כתבו את דעתכם בפייסבוק שלנו  ואת התגובות הנבחרות נפרסם לכולם

 

תגובות נזעמות. הסופרלנד, היום (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
תגובות נזעמות. הסופרלנד, היום(צילום: מוטי קמחי)

 

"ברובם המכריע של ימות השנה, הסופרלנד פתוח לקהל הרחב כמובן ללא כל הבדל בין מגזרים שונים באוכלוסייה", ניסתה ההנהלה להסביר את האפליה. "בחודש יוני, בתי ספר שונים מבקשים לערוך בסופרלנד אירועים לרגל סיום שנת הלימודים. הנהלת הסופרלנד קיבלה בקשות של בתי ספר יהודיים וערביים כאחד, לקיים את האירועים בימים נפרדים. התחשבנו בבקשות שקיבלנו והחודש נקבעו כמה ימים בודדים נפרדים לבתי ספר ממגזרים שונים. עם זאת, בימים הקרובים תיערך בדיקה מחודשת של ההחלטה להיענות לבקשות בתי הספר לקיים ימים נפרדים".

 

חשיפת האפליה הובילה את יו"ר ועדת החינוך, התרבות והספורט של הכנסת, ח"כ עמרם מצנע, לכנס ביום שני דיון דחוף בפרשה. מצנע קרא לשר החינוך שי פירון למנוע מבתי ספר לשלוח תלמידים לסופרלנד, למנהלי בתי ספר שלא לצאת לבילוי במתקן האמור ולראש עיריית ראשון לציון לפעול משפטית נגד המפלים. "התנהגות בעלי המקום היא סטירת לחי מצלצלת למאמצים להתמודד עם תופעת הגזענות בקרב החברה הישראלית. לא נעבור על כך לסדר היום", אמר מצנע.

 

"אין לתופעה מקום בחברה הישראלית"

פירון עצמו שוחח בטלפון עם המורה חאלד שאקרה מבית הספר התיכון אג'יאל ביפו, שחשף את הפרשה. "אני מזועזע נוכח תופעות מעין זו שאין להן מקום בחברה הישראלית", אמר לו שר החינוך. "אני רואה בחיים משותפים, בין יהודים לערבים, את אחד הערכים הבסיסיים שעליהם מושתתת מגילת העצמאות. ערכים של שוויון, שותפות וסובלנות - הם בלב מדיניות משרד החינוך".

 

אפילו שר הביטחון משה (בוגי) יעלון התייחס לפרשה החדשה. "כשאני שומע את תיאורו של המורה מבית הספר אג'יאל ביפו על החוויה שעבר בסופרלנד וכשאני קורא את התגובה חסרת התקדים של הסופרלנד לאירוע, אני שואל את עצמי איך כל אחד מאיתנו היה מגיב לו באחת ממדינות העולם היו טוענים מנהלי פארק שהם מבצעים הפרדה בין בתי ספר רגילים ליהודיים", כתב יעלון בפייסבוק. "אני מניח שהייתי מזדעזע ומתבייש בדיוק כפי שאני מזדעזע ומתבייש במקרה הזה".

 

ארגון יוזמות קרן אברהם, שמפעיל מיזם לקידום חיים משותפים בין יהודים לערבים, הגיב לאפליה: "חשוב שמשרד החינוך יעביר מסר חד-משמעי לפיו לא תתקיים כל פעילות עם גופים שמקיימים הפרדה גזעית בין תלמידים יהודים לתלמידים ערבים. שר החינוך פירון דיבר בשבוע שעבר בפני ועדת החינוך של הכנסת על החשיבות שהוא מוצא בהפעלת תכניות מפגשים בין תלמידים יהודים לערבים, והאירוע החמור בסופרלנד מדגיש את הדחיפות בהטמעת צעדים ברוח זו במערכת החינוך".

 

תיערך בדיקה מחודשת להפרדה (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
תיערך בדיקה מחודשת להפרדה(צילום: מוטי קמחי)

 

תנועת השומר הצעיר החליטה בתגובה לדברים כי אלפי

חניכיה לא יגיעו לסופרלנד במהלך קייטנות הקיץ. דובר התנועה, עופר נוימן, מסר כי "גזענות היא דבר נפשע וחולה שחייב להפסיק להוביל את השיח הציבורי בישראל. אם הנהלת הסופרלנד תבצע תחקיר ראוי ותטפל באחראים להתנהגות המביכה נשקול את חזרתנו לשיתוף פעולה עמה".

 

במועצת התלמידים והנוער הארצית אמרו כי "מדובר בביזוי הדמוקרטיה הישראלית. כאן, בפיסת האדמה שלנו, שחזרנו אליה אחרי שנים רבות של רדיפה ואפליה - לא יעלה על הדעת שנעשה את אותו הדבר. אנו קוראים למנהלי בתי הספר לבטל כל עסקה מול הסופרלנד. מועצות התלמידים בכלל המדינה מאמינות שאם לא נשים על ראש התורן את ערך השוויון והחופש, החברה הישראלית תעצור במקומה. אנו דורשים מהחברה המפעילה את הסופרלנד להתנער מהמעשה הנפשע הזה".

 

 

Read this article in English

 

 

בהכנת הידיעה השתתף גלעד מורג
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים