שתף קטע נבחר

בנפתולי המחשב: איפה נמצאים הקבצים שלי?

איפה בדיוק יושבים הקבצים שלנו על ההארד דיסק במחשב, ולמה לא נוכל ליישם את הטכניקה של הסידור על ארון הבגדים שלנו? רמז: זה קשור למספריים

נראה שסוף סוף מגיע הקיץ, ויותר לא נופתע מימים חורפיים. הגיע הזמן לאחסן את בגדי החורף ואת השמיכות החמות בארון. כל מי שאחראי על הפעולה הזאת (כמו גם על הפעולה של סידור המטבח אחרי הקניות השבועיות) יודע שזה לא פשוט. זה תמיד נראה ומרגיש כאילו אין מקום, ואחר כך גם שוכחים איפה כל דבר נמצא. לרוב הפתרון הוא לנסוע לאיזה חנות (או.קיי, איקאה) ולחפש "פתרונות אחסון" מקוריים, שמבטיחים שהשימוש בהם יפתור את בעיית הבלגן התמידי בבית.

 

 (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
(צילום: shutterstock)
 

 

תלמדו מהמהנדסים

דעו לכם כי את הבעיה הזאת פתרו, כבר מזמן, מהנדסי התוכנה, והדיסק הקשיח של כל אחד מהמכשירים הדיגיטליים שיש ברשותכם מתמודד אתה בהצלחה. איך? בואו ונראה. לשם פשטות ההסבר בואו ונניח שהגודל של הדיסק הקשיח שלכם הוא רק 10 MB. רק לצורך השוואה היסטורית, זה היה הגודל של הדיסק הקשיח הראשון שקניתי לפני 25 שנה. היום יש לי דיסק קשיח בגודל 500 GB, שזה פי 51,200.

 

בשבת יצאתם לטיול בנחל ציפורי, מאד נהניתם, וצילמתם 5 תמונות. שלוש מהן בגודל 1 MB, ושתיים בגודל 2 MB. אחרי ששרדתם את הפקקים והגעתם הביתה, חיברתם את המצלמה למחשב ושמרתם את התמונות בדיסק הקשיח, ותפסתם בסך הכל 7 MB.

 

המספרים מ 0 עד 10 מציינים MB (צילום: ניר כץ ) (צילום: ניר כץ )
המספרים מ 0 עד 10 מציינים MB(צילום: ניר כץ )

 

 תמונה "ציפורי-1" נמצאת במקום 0 בדיסק וגודלה 1 MB.

תמונה "ציפורי-2" נמצאת במקום 1 בדיסק וגודלה 1 MB.

תמונה "ציפורי-3" נמצאת במקום 2 בדיסק וגודלה 1 MB.

תמונה "ציפורי-4" נמצאת במקום 3 בדיסק וגודלה 2 MB.

תמונה "ציפורי-5" נמצאת במקום 5 בדיסק וגודלה 2 MB.

 

עוד תמונות? העלילה מסתבכת

שבוע אחר כך, שוב יצאתם לטיול, והפעם ליער חניתה ושוב מאד נהניתם. גם הפעם לקחתם את המצלמה וצילמתם 5 תמונות. ארבע הן בגודל 1 MB, ואחת בגודל של 4 MB. שוב שרדתם את הפקקים וכשהגעתם הביתה חיברתם את המצלמה למחשב, והפעם נתקלתם בבעיה, כי אין מספיק מקום לשמור את כל התמונות.

 

אחרי מעבר על כל התמונות, אתם מחליטים לשמור מהטיול ליער חניתה רק את התמונה הגדולה, זאת שבגודל 4 MB, וכדי לפנות מקום אתם מוחקים את אחת התמונות הקטנות מהטיול לנחל ציפורי. מאחורי הקלעים מעדכנת מערכת ההפעלה את הרשימות שלה שאין יותר תמונה "ציפורי-1".

 

 (צילום: ניר כץ ) (צילום: ניר כץ )
(צילום: ניר כץ )

 

עכשיו אתם רוצים לשמור את התמונה הגדולה, וראה איזה פלא, יש מקום! אבל איך? איך אפשר להכניס תמונה שלמה בגודל 4 MB כשיש מקום רק לתמונה בגודל 3 MB או לתמונה בגודל 1 MB? התשובה היא Fragmentation (פרגמנטציה), או בעברית קיטוע. מערכת ההפעלה מחלקת את התמונה הגדולה לשני חלקים. את החלק הראשון, בגודל של 1 MB, היא שומרת במקום בו הייתה התמונה הקטנה "ציפורי-1" ואת החלק השני, בגודל של 3 MB, היא שומרת במקום שהיה פנוי. אם הייתם מיישמים את הפתרון על בגדים, אז זה כמו לקחת חולצה שאין לה מקום בארון, לגזור ממנה את השרוול ולשים אותו במגירת הגרביים.

 

 (צילום: ניר כץ ) (צילום: ניר כץ )
(צילום: ניר כץ )

 

עכשיו הרישומים הפנימיים של מערכת ההפעלה נראים כך:

תמונה "ציפורי-2" נמצאת במקום 1 בדיסק וגודלה 1 MB.

תמונה "ציפורי-3" נמצאת במקום 2 בדיסק וגודלה 1 MB.

תמונה "ציפורי-4" נמצאת במקום 3 בדיסק וגודלה 2 MB.

תמונה "ציפורי-5" נמצאת במקום 5 בדיסק וגודלה 2 MB.

תמונה "חניתה-1" מורכבת משני חלקים: חלק 1 – במקום 0 בדיסק וגודלו 1 MB. חלק 2 – במקום 7 בדיסק וגודלו 3 MB.

 

חוט ומחט

כאשר אתם רוצים לצפות בתמונה "חניתה-1", מערכת ההפעלה יודעת היכן נמצאים כל החלקים של התמונה בדיסק, מאחה אותם בזיכרון, ומציגה לכם אותה. כפי שאתם יכולים להניח, ככל שעובר הזמן ויש יותר מחיקות ויותר הכנסות של תמונות חדשות, הקיטוע של התמונות נעשה יותר נפוץ. בדיסקים קשיחים מהסוג המכאני (שעדיין מהווים את רוב הדיסקים כיום) התהליך הזה גורם לבעיית ביצועים קשה, בגלל שבדיסקים אלו יש זרוע מכנית המבצעת איסוף פיזי של כל חלקי התמונה, וזה לוקח זמן. לכן, מדי פעם יש צורך לעשות פעולה שנקראת De-Fragmentation (איחוי), אשר מסדרת את כל התמונות (או קבצים) כך שלא יהיו מפוזרים ברחבי הדיסק. לדוגמה במקרה שלנו זה יכול להראות כך:

 

 (צילום: ניר כץ ) (צילום: ניר כץ )
(צילום: ניר כץ )

 

שאלת השאלות היא האם שיטה זאת יכולה לעזור לכם גם ליעל את סידור ארונות המטבח או ארונות הבגדים שלכם? במקרה של בגדים זה בעייתי, כי אי אפשר לשמור את הבגדים בחלקים ולתפור אותם בחזרה.

- "אימא! איפה השרוול של החולצה האדומה שלי?"

- "במגירה השנייה, יחד עם הבטנה של המעיל החום".

 

אבל אם במטבח יהיו לכם המון קופסות בגודל זהה אתם יכולים לחלק את הקמח, הסוכר והפסטה בין הקופסות ,ורק לרשום בצד, כמו מערכת ההפעלה, איפה נמצא כל דבר, איפה יש מקום פנוי ומדי פעם לעשות De-Fragmentation, ולשים לב שלא מערבבים אותם. מה אתם אומרים, מוכנים לנסות? חוץ מזה, סעו לטייל בנחל ציפורי וביער חניתה. מאד יפה שם.

 

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים