שתף קטע נבחר

המורדים נגד חיזבאללה: 18 רקטות בבקאע

האלימות זולגת לתוך לבנון. אמש נורו שתי רקטות אל אזור בעלבק בבקאע. ביממה האחרונה נורו עוד 16 רקטות ופצצות מרגמה. יוסף אל-קרדאווי, מהפוסקים החשובים בעולם הסוני, קרא להתגייס נגד אסד. ישראל עוקבת אחר ירי הסקאדים בסוריה

מתקפת הרקטות העוצמתית ביותר של המורדים נגד חיזבאללה. אמש (שבת) נורו שתי רקטות אל פאתי העיירות בריטל ונחלה באזור בעלבק - מעוז חיזבאללה בגבול סוריה-לבנון. נוסף לכך נורו 16 רקטות ופצצות מרגמה בלילה שבין יום שישי לשבת אל אזור בעלבק. בכך נרשמת הסלמה נוספת בקרבות בין המורדים בסוריה לחיזבאללה המסייע למשטרו של אסד. ביום ראשון התפוצצו שתי רקטות בדרום ביירות, באזור הנשלט על ידי חיזבאללה.

 

רקטות פגעו במעוז חיזבאללה. בוחנים את מקום הפגיעה  (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
רקטות פגעו במעוז חיזבאללה. בוחנים את מקום הפגיעה (צילום: רויטרס)
 

מקום פגיעת אחת הרקטות באזור הבקאע  (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
מקום פגיעת אחת הרקטות באזור הבקאע (צילום: רויטרס)

 

לאורך השבוע החולף ירו המורדים עשרות רקטות אל אזור הרמל בלבנון, אך סוכנות AP מציינת כי מתקפת הרקטות בסוף השבוע הייתה החמורה ביותר בקרבות בין הצדדים. בתקרית אחרת פתח חמוש באש לעבר מסגד בבעלבק. מהעבר השני של הגבול, נלחמים אנשי חיזבאללה בקוסייר כבר עשרה ימים בסיוע מסיבי של הצבא הסורי ואינם מצליחים להכניע את המורדים. בכירים באו"ם קראו להפסקת אש בעיר כדי לפנות נפגעים.

 

יותר מ-10,000 נמלטו מהעיר לשתי עיירות סמוכות והם זקוקים למזון, שתייה ותרופות. הצלב האדום מסר שהוא מוכן להיכנס לעיר, כאשר ניתן יהיה. משטרו של אסד זקוק לניצחון בקוסייר כדי להנחית מכה מוראלית על המורדים וכן כדי לשמר שליטה על אזור חומס. גם עבור המורדים מהווה קוסייר מוקד חשוב, שכן דרכה עוברת האספקה מלבנון, מרחק של 10 קילומטרים בלבד מהגבול. המורדים שיגרו כוחות נוספים לאזור.

 

צה"ל עוקב אחר הסקאדים של אסד

ישראל עוקבת מקרוב אחר ירי הטילים של צבא סוריה נגד המורדים וערוכה ליירט טילים - אם יחליט אסד לשגר לעבר ישראל. כך אמר אלוף-משנה צביקה חיימוביץ' ממערך ההגנה האווירית של חיל האוויר ביום חמישי האחרון בראיון לסוכנות רויטרס מבסיס פלמחים.  

 

אל"מ חיימוביץ' ליד סוללת "חץ 2" (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
אל"מ חיימוביץ' ליד סוללת "חץ 2"(צילום: רויטרס)

סוללת "חץ 2" ערוכה ליירט סקאדים מסוריה  (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
סוללת "חץ 2" ערוכה ליירט סקאדים מסוריה (צילום: רויטרס)

 

לדבריו, "הסוללות הסוריות נמצאות במצב מוכנות גבוה וערוכות לשגר בהתראה קצרה. כל מה שנדרש הוא שינוי של כמה מעלות כדי לסכן אותנו". המידע על הטילים שיורה הצבא הסורי מועבר לבור הפיקוד שבו מתפעלים החיילים את סוללת טילי ה"חץ 2" האמורים ליירט טילי סקאד סוריים. הוא נשאל על הדיווח בערוץ 10 לפיו אסד השתמש כבר בקרוב למחצית ארסנל הסקאדים שלו נגד המורדים, ואמר ש"זה נשמע אמין".  

 

הפוסק הסוני נגד חיזבאללה: מפלגת השטן

חיזבאללה הצליח להפוך את עצמו למטרה של הסונים. עדות לכך ניתנה אתמול כאשר המנהיג המוסלמי הבכיר ד"ר יוסף אל-קרדאווי קרא לכל הסונים להצטרף לקרב נגד אסד: "אני קורא לכל המוסלמים לסייע לאחיהם לנצח", אמר בדרשה ששודרה מדוחה בירת קטאר, "אם הייתי יכול, הייתי הולך ונלחם איתם. כל מי שהתאמן ויכול להרוג - מתבקש להגיע לשם. איננו יכולים לדרוש מאחינו להיהרג ולהביט מנגד".

 

נסראללה סופג אש מהפוסק הסוני הגדול  (צילום: AFP) (צילום: AFP)
נסראללה סופג אש מהפוסק הסוני הגדול (צילום: AFP)

 

הוא תקף במילים קשות את העלווים, בני עדת אסד: "הם כופרים יותר מהנוצרים ומהיהודים". את חיזבאללה הגדיר "מפלגת השטן". אל-קרדאווי הוא אחד הפוסקים החשובים בעולם הסוני, והוא מכהן כראש התאחדות חכמי הדת המוסלמים.

 

ברקע הדברים נמשכת הסתננות של לוחמים סונים מעיראק ומלבנון בניסיון

לסייע למורדים. מנגד, מסתננים שיעים מעיראק וכן לוחמי חיזבאללה נלחמים לצד הצבא הסורי. מקורות מערביים אומרים שיש הגזמה בהערכות של כמויות אנשי חיזבאללה בסוריה. בעבר דובר על אלפים רבים, אך נראה שהם מונים כ-2,000 בסך הכול.

 

בצל הזליגה המתמשכת של הלחימה בסוריה לזירה הלבנונית אישר שלשום הפרלמנט בלבנון את דחיית מועד הבחירות לרשות המחוקקת. הבחירות היו אמורות להיערך בחודש יוני ונדחו בשנה וחמישה חודשים. האמתלה להארכה, שנתמכה ברוב קולות, הייתה המצב הביטחוני בלבנון כתוצאה מהמשבר בסוריה. חברי הפרלמנט לא הצליחו להגיע להסכמה על חוק בחירות חדש.

 

Read this article in English


פורסם לראשונה 01/06/2013 22:49

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
בוחנים מקום נפילת רקטה
צילום: רויטרס
מומלצים