שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות

  הסדרה "שומרי הסף": חשובה יותר מהסרט

  הפרק הראשון בסדרה "שומרי הסף", הוא מסמך קשה המתאר את הקלקולים במדיניות ישראל, ועושה זאת טוב יותר מהסרט המלא ממנו נגזר. רון בן ישי שחווה את האירועים בזמן אמת, מודאג מעדויות ראשי השב"כ בו

  הפרק הראשון של הסדרה "שומרי הסף", ששודר אמש (א') בערוץ 1 - חשוב יותר ואולי אפילו מעניין יותר מהסרט עצמו. למרות שהייתי עד ממש בשטח לחלק ניכר מהסיטואציות שהוצגו בו, הדברים כפי שנראו מנקודת מבטם של ראשי השב"כ נצבעים באור הרבה יותר מפחיד ממה שחווינו בזמן אמת.

   

  "שומרי הסף": ראשי השב"כ מטלטלים בחקירה

  "שומרי הסף": מקימים את השב"כ

  עוד ביקורות, כתבות ועדכונים לפני כולם - בעמוד הפייסבוק של ynet

   

  מדוע? מפני שששת ראשי השב"כ שרואיינו לסדרה ולסרט, היו בדיוק בנקודת החיבור שבין הממשלה - כלומר הקברניטים הפוליטיים שאמורים לשלוט במצב ולהנחות את גורמי השטח, לבין "הידיים" - כלומר אנשי השב"כ וצה"ל שפועלים בשמה של מדינת ישראל כדי להגן על אזרחיה בהנחייתם של אותם קברניטים פוליטיים.

    

  בין השולטים במצב, לאלה שאמורים לפעול. יובל דיסקין (צילום: אבנר שחף) (צילום: אבנר שחף)
  בין השולטים במצב, לאלה שאמורים לפעול. יובל דיסקין(צילום: אבנר שחף)

   

  בפרק הראשון שכותרתו "אין אסטרטגיה, רק טקטיקה", אתה - כלומר האזרח הישראלי וכל מי שמתעניין - לומד שממשלת ישראל לא משלה, שיתפה פעולה עם פורעי חוק ובעצם רימתה את אזרחיה. אני לא מתכוון רק לממשלות הליכוד, אלא לכל ממשלות ישראל ממלחמת ששת הימים ועד עצם הרגע הזה.

   

  ה"ישראבלוף" הוא האסטרטגיה (צילום: אבנר שחף) (צילום: אבנר שחף)
  ה"ישראבלוף" הוא האסטרטגיה(צילום: אבנר שחף)

   

  אתה למד מהפרק הראשון בסדרה שה"ישראבלוף" - הוא למעשה האסטרטגיה, והטקטיקה מתאימה את עצמה לתפניות או לחידושי האסטרטגיה של הוגי הדרג המדיני. למשל, אחרי מלחמת ששת הימים החליטה מדינת ישראל שלא לספח את השטחים כדי לשמור עליהם כקלף מיקוח לשלום עתידי. מדובר בממשלת תנועת העבודה, אם תרצו - מפא"י, אבל אותה ממשלה ממש מתבטלת בפני המתנחלים ובעצם משלימה בקריצת עין כפי שאומר ראש השב"כ לשעבר והיום השר יעקב פרי: "הממשלות נגררו ונתנו למתנחלים תחושה שהם אדונים".

   

  אם להאמין לראשי השב"כ, המתנחלים אנסו את הממשלה. כרמי גילון (צילום: אבנר שחף) (צילום: אבנר שחף)
  אם להאמין לראשי השב"כ, המתנחלים אנסו את הממשלה. כרמי גילון(צילום: אבנר שחף)

   

  "ההתנחלויות נשארו בדיוק במקום שבו הוקמו באופן לא חוקי, וממשלת ישראל קרצה עין והמשיכה הלאה", מספר אברהם שלום שבהזדמנות זאת גם סוגר חשבון עם ראש הממשלה המנוח, יצחק שמיר. האמירות הללו על ההתנחלויות שומטות לחלוטין את השטיח מתחת טענת המתנחלים כאילו "ממשלת ישראל שלחה אותם לגבעות יהודה ושומרון".

   

  אם להאמין לראשי השב"כ, המתנחלים אנסו את ממשלות ישראל. כך

  היה גם עם המחתרת היהודית שכנסת ישראל שיחררה אותם אחרי תקופת מעצר קצרה, כך היה גם אחרי רצח אמיל גרינצוויג שהיה בעצם תקדים לרצח יצחק רבין. שניהם נרצחו בידי רדיקליים לאומניים שלקחו את החוק לידיהם ממש כפי שניבא ראש השב"כ כרמי גילון בעבודה אקדמית שכתב ב-1988. 7 שנים לפני שרבין נרצח.

   

  הסדרה, כמו הסרט, היא מסמך קשה וניכר שיש בו הטייה ברורה לצד התפישה הרווחת בשמאל הפוליטי. אבל עובדה זו, אינה משנה את העובדות שראשי השב"כ מתארים ביושר אינטלקטואלי ובפנים חתומות. כשאתה רואה את הפרק הראשון המתאר את הקלקולים שאותם אנו חווים גם היום במדיניות ממשלת ישראל ובעיקר באופן שבו מתבצעת מדיניות זו, מנקרת בך שאלה אחת: האם אותם ראשי שב"כ חשבו מה שהם אומרים כעת, גם כאשר הם היו בתפקיד? ואם חשבו, האם דפקו על השולחן?


   

  גילוי נאות: במאי "שומרי הסף", דרור מורה - יצר בעבר סרט אודות הכותב, רון בן ישי

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: אבנר שחף
  עמי אילון. שומרי הסף
  צילום: אבנר שחף
  לאתר ההטבות
  מומלצים