שתף קטע נבחר

מצרים: ביהמ"ש העליון הורה לפזר את הפרלמנט

בית המשפט פסק שבית הנבחרים והמועצה שחיברו את החוקה החדשה נבחרו בניגוד לחוק. פיזור הפרלמנט - השנה או ב-2014

מערכה נוספת בקרב הבלתי נגמר בין בית המשפט לבין ההנהגה האיסלאמית: בית המשפט העליון החוקתי במצרים פסק היום (יום א') כי בית הנבחרים ומועצת החוקה נבחרו בצורה לא חוקית והורה לפזר את הפרלמנט. פיזור הפרלמנט יתבצע אחרי הבחירות שייערכו לבית התחתון השנה או בתחילת 2014.

 

עוד חדשות בעולם :

חמסה עליה: אישה מצ'כיה ילדה חמישייה

גם האיסלאמיסטים נגד ארדואן: "למה באלימות?"

"תאונה": נחיתת חירום למסוקו של אחמדינג'אד

עיראק עצרה 5 מחבלים שייצרו גז רעיל לפיגועים

 

לא ברור עדיין אם הפסיקה שהתייחסה ל-100 חברי הפאנל שניסחו את החוקה החדשה תבטל אותה אחרי שכבר אושרה בחודש דצמבר במשאל עם. גם אם החוקה לא תבוטל הרי שהפסיקה מטילה ספק בלגיטימיות של החוקה שאותה דחפו "האחים המוסלמים" והנשיא מטעמם מוחמד מורסי.

 

החוקה החדשה תבוטל?  (צילום: AP) (צילום: AP)
החוקה החדשה תבוטל? (צילום: AP)

 

אין זו הפעם הראשונה שבה בית המשפט במצרים מתנגש עם הנשיא מורסי ו"האחים המוסלמים".

העימות הזכור ביותר בין הצדדים אירע בנובמבר האחרון לאחר שמורסי פרסם צו שהרחיב את סמכויותיו אפילו מעל הרשות השופטת. חלק מהשופטים הגיבו בשביתה והחרימו את משאל העם בעניין החוקה. בעקבות הלחץ הציבורי שינה מורסי את הצו והצהיר כי הוא תומך בעצמאות הרשות השופטת, אך המתח בינו לבינה נותר בעינו.

 

תומכיו האיסלאמיסטים של מורסי טענו בסוף השנה שעברה כי אישור החוקה החדשה הוא צעד חיוני במסגרת המעבר לדמוקרטיה, כמעט שנתיים אחרי הדחתו של הנשיא הכול-יכול חוסני מובארק. לדבריהם, החוקה תספק למצרים את היציבות שלה היא זקוקה ותסייע לחזק את כלכלתה השברירית.

  

אלא שמנגד האשימו אנשי האופוזיציה את מורסי כי החוקה שהוא מקדם נותנת עדיפות לאיסלאמיסטים ומתעלמת מזכויותיהם של הנוצרים במצרים, המהווים כ-10 אחוזים מהאוכלוסייה. המתנגדים טענו גם כי החוקה תפגע בנשים בחירויות הפרט. אגב, חברי הוועדה שניסחה את החוקה היו בעיקרם אישים איסלאמיסטים, אחרי שליברלים פרשו מהוועדה בטענה שקולם אינו נשמע.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים