שתף קטע נבחר

ביטוח לאומי הפר הוראת בית דין וישלם 3,900 ש'

נפגע עבודה שזומן להופיע בפני ועדה רפואית של ביטוח לאומי, טען כי כשהגיע גילה שהרכב הוועדה שגוי, והדיון התבטל. בתביעה שהגיש דרש פיצוי על עוגמת הנפש שנגרמה לו, בכך שנאלץ להגיע מאילת לת"א לשווא. ביהמ"ש פסק לטובתו

לאחר שהוכר כנפגע עבודה על-ידי ביטוח לאומי, ביקש התובע כי תיקבע לו דרגת נכות. מאחר שקביעת הוועדה הרפואית בעניינו לא סיפקה אותו, הגיש ערר לבית הדין לעבודה. זה קיבל את התביעה, והורה לביטוח לאומי לזמן את התובע להופיע בפני ועדה רפואית לעררים, בהרכב אחר מזה שהתובע עמד בפניו קודם לכן. אולם בפועל, בניגוד גמור להוראת ביה"ד, הוועדה הורכבה מאותם אנשים בדיוק. לפיכך, הדיון בפניה התבטל.

 

 

זומן לוועדה רפואית לא נכונה - ויפוצה (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
זומן לוועדה רפואית לא נכונה - ויפוצה(צילום: shutterstock)

 

בתביעה שהגיש כנגד המוסד לביטוח לאומי לבית משפט השלום בחיפה, ביקש פיצוי של 10,000 שקל עבור עוגמת הנפש שנגרמה לו. בנוסף דרש תשלום עבור הוצאות בא-כוחו, אשר הופיע לאותו דיון שלא התקיים.

 

לטענתו, הוא נאלץ להגיע במיוחד ממקום מגוריו באילת לוועדה בתל-אביב. לאחר שנאלץ להמתין לכינוסה באיחור של שעתיים, גילה שטורטר לשווא. כל זאת, כשביטוח לאומי ידע היטב כי הוא סובל מסכרת ובעיות גב.

 

ביטוח לאומי העלה טענות שונות בניסיון להטיל את האשם לפתחו של התובע. למשל טען כי אשמתו שלא הודיע שעבר מראשון-לציון לאילת. אילו היה עושה זאת, ייתכן שהיה נשלח לוועדה במיקום קרוב יותר לביתו.

 

אין ספק: ביטוח לאומי התרשל

השופט אחסאן כנעאן קיבל את התביעה בחלקה. הוא קבע כי אין ספק ביטוח לאומי התרשל, כאשר זימן את התובע להופיע בפני ועדה בעלת הרכב זהה לזו שכבר בדקה אותו - תוך הפרת הוראתו של בית הדין לעבודה. זימון שווא של אדם חולה גורם לו נזק. זוהי אינה ההתנהלות המצופה מביטוח לאומי, קבע.

 

עוד פסק כי אין כל קשר למקום המגורים של התובע, שכן העוולה המיוחסת לביטוח לאומי היא זימון בפני ועדה בהרכב שגוי. אין זה חשוב אם התובע גר בראשון-לציון או במקום אחר. בסופו של יום, הדיון התבטל בשל הפרת הוראת ביה"ד.

 

מעדות התובע שלא נסתרה, עולה כי עליו לשלם לבא-כוחו 600 שקל בתוספת מע"מ עבור הופעתו בוועדה. משכך, ביטוח לאומי חויב לשלם לתובע את הוצאות עורך דינו, וכן לפצות אותו ב-1,500 שקל בגין עוגמת הנפש שנגרמה לו. בנוסף, חויב בהוצאות משפט של 1,800 שקל - ובסך הכל עלתה הפרת הוראת בית הדין למשלם המסים 3,900 שקל.

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים