שתף קטע נבחר

טנקים סורים בגולן, אוסטריה תסיג את הפקחים

ישראל התלוננה בפני האו"ם על נוכחות של טנקים של צבא סוריה ליד מעבר קונייטרה, בניגוד להסכמי הפסקת האש. וינה הודיעה כי לנוכח התחממות הגזרה, תפנה את מאות חייליה מכוח שמירת השלום של האו"ם

על רקע המתיחות הגואה בגבול הסורי ברמת הגולן, הודיעה בצהריים (יום ה') אוסטריה כי חייליה לא ימשיכו לקחת חלק בכוח שמירת השלום של האו"ם בגולן (אונדו"ף). משעות הבוקר נשמעים דיווחים סותרים על השליטה במעבר קונייטרה, מעבר הגבול היחיד בין ישראל לסוריה. המורדים הצליחו להשתלט על המעבר אך מספר שעות לאחר מכן התברר כי צבאו של בשאר אסד כבש אותו מידיהם.

 

ומה דעתכם? כתבו בפייסבוק שלנו  ונפרסם את התגובות הנבחרות

  

מוקדם יותר הציב הצבא הסורי טנקים במרחב המעבר, כמה מאות מטרים מהגבול, במסגרת הלחימה במורדים. במקביל, כלי תקשורת המזוהים עם המשטר הסורי ציטטו גורמים בצבא אסד שטענו כי הצליחו לסכל ניסיון של המורדים להשתלט מחדש על מעבר קונייטרה, והכחישו כי נפל מלכתחילה לידי המורדים. צה"ל הגיש תלונה לאו"ם בטענה שסוריה מפרה את הסכמי הפסקת האש בהכנסת הטנקים.

 

מעבר הגבול. לא שקט (צילום: חגי אהרון) (צילום: חגי אהרון)
מעבר הגבול. לא שקט(צילום: חגי אהרון)

העשן נראה למרחוק (צילום: חגי אהרון) (צילום: חגי אהרון)
העשן נראה למרחוק(צילום: חגי אהרון)

 

הירי ליד הגבול עם סוריה לא פוסק

 

במהלך הלחימה נפצע חייל פיליפיני בכוח שמירת האו"ם. דובר של צבא הפיליפינים אמר שהחייל נפגע ברגלו מארטילריה או מרגמה שנפלה בבסיס האו"ם. כ-300 חיילים פיליפינים משרתים בכוח.

 

ראש כוח האו"ם בגולן, הרוו לדזו, אישר בפני עיתונאים בביקור בפריז את התקריות שנרשמו במעבר קונייטרה, מעבר הגבול היחיד בין ישראל לסוריה. לדזו הוסיף כי האו"ם ימשיך את משימתו ברמת הגולן ולא ישנה אותה לאור הלחימה באזור.

 

עוד בחדשות ynet:

"החשוד ברצח בברנוער הפליל עצמו בחקירה"

אבי הנרצחת בברנוער: "המעצר לא יחזיר את ליז"

 

אולם זמן לא רב לאחר מכן הודיעה וינה כי היא מתכוונת להסיג את חייליה מהכוח. כ-380 חיילים אוסטרים משתתפים בכוח האו"ם, המונה כאלף חיילים בסך הכול. עזיבתם תפגע קשות בפעילותו.

 

הצד הסורי במעבר הגבול מרוחק כ-70 מטרים מעמדת צה"ל ובאמצע נמצאת עמדה של האו"ם. במהלך השנה האחרונה צה"ל עיבה את מרחב מעבר הגבול בגדר חדשה וגבוהה ומגדלי פילבוקס מבוטנים שכעת מאוישים על ידי לוחמי גדוד הסיור של חטיבת הנח"ל.

 

צה"ל הנחה את החקלאים העובדים בסמוך לגבול באזור קונייטרה שלא להתקרב לשטח. אלכס קודיש, מנהל מטעים בעין זיוון השוכנים כמאה מטר מהגבול, עבר עם העובדים למטע מרוחק מהגבול. "התרחקנו מגדר המערכת כדי שלא תהיה סכנה ואנחנו ממשיכים לעבוד כרגיל", סיפר. "שמעתי את הנפילות הבוקר וזה עדיין נמשך. רואים את הנפילות בצד השני של הגבול".

 

מעבר הגבול, שמהווה סמל שלטון מרכזי של שלטון אסד ברמת הגולן, נחשב ליעד מרכזי עבור כוחות המורדים. העיירה קונייטרה עצמה, הצמודה למעבר, נחשבת למקום אסטרטגי מבחינת השליטה ברמת הגולן כולה. כוחות המורדים, שמורכבים בדרום רמת רמת הגולן מג'יהאדיסטים ומפעילי אל-קאעידה ובצפון הרמה מפעילים סלפים ועריקי הצבא, ריכזו את מאמציהם באזורים אלו, אך ככל שחלף הזמן, התקרבו יותר ויותר למרכז הרמה במטרה לכבוש את קונייטרה. המעבר עצמו, שמפוקח על ידי כוחות יונפי"ל, סגור לתנועת הולכי רגל ועיתונאים.

 

בישראל התירו בשנים האחרונות לקבוצות של סטודנטים דרוזים המתגוררים במג'דל שמס,

במסעדה ובבוקעאתא לצאת דרך המעבר לצורך לימודים אקדמיים בדמשק. במקביל, הותר גם מעבר של דרוזים למקרים הומניטריים רפואיים ולטובת חתונות של דרוזים ישראליים עם דרוזיות סוריות ולהפך.

 

בשל מלחמת האזרחים הופסקה תנועת החתונות במעבר הגבול ודוללה משמעותית תנועת הסטודנטים, אך עד לימים האחרונים הועברו דרך המעבר טונות של תפוחים מתוצרת חקלאית של הדרוזים בגולן לסוריה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אביהו שפירא
טנקים ליד קונייטרה
צילום: אביהו שפירא
מומלצים