שתף קטע נבחר

ג'רבי: "מרגישה שאני אחת מהטובות בעולם"

אחרי חמש מדליות רצופות שהונחו על צווארה, ירדן ג'רבי מתפנה לדבר על ההעפלה לראש הדירוג העולמי, המשבר והדמעות בתחילת השנה ופרשת אליס שלזינגר. ראיון

לג'ודוקא ירדן ג'רבי ולמאמנה שני הרשקו יש מנהג קבוע, בסיום כל תחרות הם נפגשים לשיחת סיכום. אחת השיחות הקשות ביותר שלהם הייתה בתום גראנד סלאם פריז בחודש פברואר האחרון. ג'רבי סיימה תחרות שנייה ברציפות במקום החמישי המאכזב עבורה ומאמנה ערך לה רשימה של דברים הפוגעים בה, בין השאר ציין הרשקו, אובדן מוטיבציה חוסר בתעוזה ואי התלהבות.

 

עוד ב-ynet ספורט:

 

את אותה שיחה סיימה ג'רבי בוכה, היא התקשתה להבין להיכן נעלמו כל אותם מרכיבים אשר כל כך איפיינו את הג'ודו שלה בעבר. בעצה אחת עם מאמנה היא החלה להיפגש עם אדם חיצוני, נועם אייל, פסיכולוג ספורט בווינגייט. אייל המליץ לג'רבי לגשת לתחרות הבאה בידיעה שהיא כרגע לא טובה ולנסות להוציא מזה את המירב. 

 

ירדן ג'רבי. מרגעי משבר ועד לראש הדירוג העולמי (צילום: אורן אהרוני) (צילום: אורן אהרוני)
ירדן ג'רבי. מרגעי משבר ועד לראש הדירוג העולמי(צילום: אורן אהרוני)

 

זה הצליח. ג'רבי הגיעה לגראנד פרי דיסלדורף וזכתה במדליית ארד. מאז היא רשמה שורה של הישגים ביניהם מדליית זהב בגראנד סלאם באקו, מדליות כסף בטורניר המאסטרס ובגראנד פרי סמסון ומדליית ארד באליפות אירופה, אשר הקפיצו אותה עד למקום הראשון בדירוג העולמי במשקל עד 63 ק"ג.

 

עד כמה מה שקורה בשנה הזו משקף את מה שיקרה ב-2016, השנה האולימפית?

"שנה אחרי האולימפיאדה היא לא מדד. הרבה ספורטאים מחליפים משקלים ובנוסף נכנסו חוקים חדשים. הלוואי ואגיע לאולימפיאדה כמדורגת ראשונה אבל הרבה דברים יכולים להשתנות".

 

ג'רבי עם מדליית הארד באליפות אירופה (צילום: אורן אהרוני) (צילום: אורן אהרוני)
ג'רבי עם מדליית הארד באליפות אירופה(צילום: אורן אהרוני)

 

את מרגישה הכי טובה בעולם?

"לא, אבל אני מרגישה שאני אחת מהטובות. ג'בריס אמאן (אלופת העולם במשקל של ג'רבי, א.ד.) סיפרה בראיון בצרפת שכבר לפני חצי שנה הייתי איום עבורה ושמאז אני רק עולה ועולה. מצד שני אני מעדיפה להפסיד ליריבות החזקות עכשיו ולנצח אותן באליפות העולם".

 

את לא חוששת באמת שאת מגיעה לשיא מוקדם מדי?

"אני לא מרגישה בשיא, יש לי עוד הרבה מה לשפר, העובדה היא שאני עוד לא מנצחת את כל היריבות. חשוב לזכור גם שבשיטה החדשה של הדירוג כל תוצאה טובה מקפיצה אותנו מאוד".

 

אלופת העולם, ג'בריס אמאן. מפרגנת (צילום: gettyimages) (צילום: gettyimages)
אלופת העולם, ג'בריס אמאן. מפרגנת(צילום: gettyimages)

 

מה את מרגישה שחסר לך?

"כוח פיזי. אנחנו עובדים על זה הרבה, אבל עדיין זה לא מספיק. המעבר שלי מעמידה לקרקע צריך להיות מהיר יותר. מה גם שהיריבות מתחילות להכיר אותי, הטכניקה שלי אמנם מגוונת אבל אני כל הזמן צריכה להשקיע במשחק הזה של הטעיית היריבות".

 

כשג'רבי אומרת שהיא עדיין לא מנצחת את כל היריבות, היא מצביעה בין השאר על הג'ודוקא המגיעות ממולדת הג'ודו, יפן. עד כה רשמה ג'רבי בקריירה שלה רק ניצחון בודד על יפנית, מיקי טאנאקה בגראנד פרי דיסלדורף בשנה שעברה.

 

למה כל כך קשה נגדן?

"רוב ההפסדים שלי נגד יפניות היו בקרקע, אני טובה בקרקע אבל לא מגיבה מהר כמוהן. שתי היפניות במשקל שלי (מיקי טאנאקה ואבה קאנה, א.ד.) חזקות מאוד פיזית שהן לא משהו שלרוב מאפיין ג'ודוקא מיפן. האחיזה שלהן גורמת לך להרגיש בנוח, אבל בפועל להן הרבה יותר נוח. אני עובדת עם שני על איך לנטרל אותן".

 

קאנה אבה. יותר פיזית מהג'ודוקא היפנית הממוצעת (צילום: gettyimages) (צילום: gettyimages)
קאנה אבה. יותר פיזית מהג'ודוקא היפנית הממוצעת(צילום: gettyimages)

 

בסופו של דבר לרוב הג'ודוקא מישראל יש מאזן רע נגד היפנים. אולי יש לנו פיק ברכיים לפני קרבות נגדם בגלל שהם מגיעים ממעצמת ג'ודו?

לא. עברנו את השלב הזה, אנחנו כבר חלק מהטופ העולמי. אני אישית לא מפחדת מאף יריבה. אני בטוחה שיגיע השלב שננצח את היפנים, זה מתקרב".

 

הערה נוספת ששמעה ג'רבי מהרשקו באותה שיחה בפריז, הייתה שהיא חברותית מדי. ואכן, ג'רבי מצליחה לנהל קשרי חברות קרובים מאוד עם כמה מהיריבות איתן היא מתמודדת דרך קבע על המדליות. "בפריז ניצחה אותי קלאריס אגבגננו הצרפתייה שהיא חברה טובה שלי. כמה שהיה לי קשה, היא ניגשה אליי באולם חימום וחיבקה אותי. אחר כך גם יצאנו למסיבה ביחד. בקרב אנחנו רוצחות אחת את השנייה ושם זה נגמר. הסברתי לשני שאני יודעת להפריד בין המזרן למה שקורה מחוצה לו, הוא הבין את זה".

 

ג'רבי ואגבגננו (עם הזהב) על הפודיום. חברות קרובות (צילום: AFP) (צילום: AFP)
ג'רבי ואגבגננו (עם הזהב) על הפודיום. חברות קרובות(צילום: AFP)

 

אם כבר הזכרת את המאמן שלך, הוא מביע התלהבות עצומה במהלך הקרבות, צועק לך המון ורוצה בהצלחתך. זה מפריע לפעמים?

"זה מדרבן אותי. אם שקט מדי, אני מרגישה רדומה. אנחנו גם עובדים הרבה על מה לצעוק ומה לא לצעוק. אמרתי לו נגיד שלא יצעק: "את מפסידה" אלא שיצעק "את צריכה לעלות", כי זה נשמע אחרת לגמרי".

 

ספורטאית בכירה אחת החסרה במשקל של ג'רבי היא אליס שלזינגר שהקדימה אותה בקרב על הכרטיס לאולימפיאדת לונדון. שלזינגר נמצאת בסכסוך ארוך מול איגוד הג'ודו בשל רצונה להתאמן אצל מאמנה האישי וארוסה, פאבל מוסין ולא אצל מאמן הנבחרת ומאמנה האישי של ג'רבי, הרשקו כפי שדורשים ממנה. בקרב היחיד שנערך ביניהן בקמפיין הנוכחי, בגראנד פרי בטורקיה, ניצחה ג'רבי את אליס באיפון.

 

ג'רבי עם הרשקו. "הוא מדרבן אותי" (צילום: אורן אהרוני) (צילום: אורן אהרוני)
ג'רבי עם הרשקו. "הוא מדרבן אותי"(צילום: אורן אהרוני)

 

את חושבת שהיא תחזור להתחרות?

"אני בטוחה שכן, ימצאו את הדרך לפתור את זה. חשוב להבין שמבחינתי זו לא 'אליס היריבה הישראלית', אלא יריבה שניצחה אותי פעמיים בעבר וברגע שניצחתי אותה מבחינתי זה עוד שלב בדרך. אם היא תתחרה זה רק ידרבן אותי".

 

חסרה לך ההתמודדות מולה?

זה היה לי מוזר קצת בהתחלה לא לראות אותה בתחרויות, אבל אני בטוחה שזו רק תקופה קצרה".

 

ג'רבי ושלזינגר. "אין לי ספק שהיא תחזור" (צילום: אורן אהרוני) (צילום: אורן אהרוני)
ג'רבי ושלזינגר. "אין לי ספק שהיא תחזור"(צילום: אורן אהרוני)

 

לדעתך שתיכן יכולות להתאמן ביחד אצל שני?

"אין לי בעיה עם זה. כל קרב איתה תורם לי. מבחינתי היא ספורטאית טובה

שאני יכולה להתמודד איתה. למה שאצטרך לנסוע לחו"ל כשיש בארץ ספורטאיות כאלו?".

 

תחרות המטרה העיקרית של ג'רבי השנה היא אליפות העולם בסוף אוגוסט בריו דה ז'ניירו. שם תנסה ג'רבי להשיג את המדליה היחידה למעט האולימפית שעדיין חסרה לה בתחרויות בסבב העולמי. "אני חושבת שזה אפשרי. אני ושני נסיק מסקנות מבחינת ההכנה הפיזית שלי כדי שאגיע במצב הטוב ביותר. נעשה הכנה ספציפית לכל אחת מהיריבות, גם אלו שאני מסתדרת איתן יותר וגם אלו שפחות ואני מאמינה שאפשר לעשות את זה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אורן אהרוני
ירדן ג'רבי
צילום: אורן אהרוני
מומלצים