שתף קטע נבחר

דו"ח העוני: יהודי ניו-יורק עניים יותר

במנהטן לבדה עלה שיעור העוני בקרב היהודים ב-74% במהלך העשור האחרון. אחד מכל חמישה בתי אב יהודיים בניו-יורק מוגדר עני, ובראש פירמידת העוני - מהגרים ממזרח אירופה ומשפחות חרדיות. דו"ח העוני של הפדרציה היהודית של ניו-יורק

בעשור האחרון חל גידול משמעותי במספר היהודים העניים בניו-יורק. כך עולה מדו"ח חדש שפרסמה הפדרציה היהודית בניו-יורק (UJC), ולפיו למעלה מחצי מיליון יהודים שמתגוררים בעיר מוגדרים כ"עניים".

 

<< עוד חדשות, כתבות ותוכן - בעמוד הפייסבוק של ynet >>

<< הכל על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. כנסו  >>

 

 

על פי הדו"ח, אחד מכל חמישה בתי אב יהודיים בניו-יורק ופרבריה מוגדר עני או על סף עוני, ואחת מכל עשר משפחות מוגדרת ענייה. 35% מהילדים היהודים נתונים להשפעה של העוני ברחבי העיר ניו-יורק רבתי (ניו-יורק, מחוז לונג-איילנד ומחוז ווסצ'סטר). העוני מורגש בעיקר בקרב מהגרים יהודים מרוסיה, ומשפחות חרדיות מרובות ילדים.

 

עוד עולה מהדו"ח, כי שיעור העוני בקרב יהודי ניו-יורק גדול בהרבה על זה שקיים בקרב יהודים בקהילות שיקגו או וושינגטון.

 

על הסיבות: המשבר הכלכלי והוריקן "סנדי"

הדו"ח הקודם על מצבם הכלכלי של היהודים פורסם בשנת 2002, אך מאז פרץ המשבר הכלכלי הגדול

(בשנת 2008) שביחד עם כמה אסונות טבע, ובהם הוריקן "סנדי", השפיעו בצורה משמעותית על מצבם של היהודים. על פי הדו"ח, מספר היהודים העניים הוכפל בשני עשורים האחרונים.

 

הדו"ח של הפדרציה היהודית מתייחס לשמונה מחוזות בניו-יורק רבתי, ומצביע על כך שיותר מ-560 אלף נפשות, שמשתייכות ל-200 אלף משפחות יהודיות, מוגדרות עניות או נמצאות על סף עוני. אחד הנתונים שמבליטים את המצוקה שבה שרויים יהודים רבים ב"תפוח הגדול", הוא ש-36% מהמשפחות העניות כוללות בני משפחה בגיל העבודה, שאחד מבני הזוג או שניהם עובדים במשרה מלאה כשכירים או כעצמאים.

 

כאמור, יוצאי רוסיה וחרדים הם העניים ביותר בקרב היהודים, ואחריהם בדירוג אנשים מבוגרים מקרב הקהילה. בברוקלין, למשל, שתיים מכל שלוש משפחות יהודיות חיות בעוני. רבע מהיהודים העניים חיים בקווינס, וגם ברובע העשיר יחסית, מנהטן, עלה שיעור העוני בעשור האחרון בקרב יהודים בלא פחות מ-74%.

 

שני-שלישים מהמשפחות העניות - חרדיות

ג'רי לוין, נשיא הפדרציה היהודית בניו-יורק, הדגיש כי הדו"ח נותן לו ולחבריו תמונת מצב על משפחות

יהודיות עניות, וזה כולל משפחות חד-הוריות, אנשים עם מוגבלויות ומובטלים, או כאלה שעובדים ומקבלים שכר מינימום או מתחת למינימום. לדבריו, שני-שלישים מהמשפחות העניות הן חרדיות, משפחות דוברות רוסית או זקנים.

 

ג'ון רסקיי, מנכ"ל הפדרציה היהודית בניו-יורק, הבהיר שהדו"ח "מאפשר לנו לתת מענה מהיר ולמקד את השירותים שלנו לאנשים במצוקה, כדי לאפשר להם לחיות חיים בטוחים ומכובדים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AFP
גם בארה"ב: החרדים עניים יותר
צילום: AFP
מומלצים