שתף קטע נבחר

אולטימטום לחרדים: לימודי ליבה או חוק בכפייה

פרסום ראשון: המדינה תשיב מחר לבג"ץ כי משרד החינוך יקציב למערכות החינוך החרדיות ארבעה חודשים כדי להגיע להבנות לגבי לימודי הליבה - או שהממשלה תכפה הצעת חוק

בדרך לעימות נוסף עם החרדים: ל-ynet נודע כי משרד החינוך יודיע מחר (יום ג') לבג"ץ כי אם תוך ארבעה חודשים מערכות החינוך החרדיות לא יגיעו להבנות עם המדינה לגבי לימודי הליבה בבתי הספר החרדיים - הממשלה תקדם הצעת חוק שתכפה עליהם את כללי בתי הספר הממלכתיים, כולל מבחני המיצ"ב.

 

ליבה בכותרות - כתבות נוספות

 

תשובת משרד החינוך תימסר לבג"ץ על רקע עתירה שהגיש בשנת 2010 המרכז לפלורליזם יהודי - התנועה ליהדות מתקדמת בישראל. בימים הקרובים ייפתחו שיחות בין משרד החינוך ובין נציגי החרדים בניסיון להגיע בחודשים הקרובים להבנות מסכמות, כדי למנוע עימות עם המגזר החרדי.

 

שר החינוך, שי פירון, הודיע במהלך דיוני התקציב כי יפעל להקמת בתי ספר ממלכתיים חרדים ויקצץ בתקציבי הזרמים החרדיים. המשא ומתן שיחל הוא חלק המהלך. מנכ"לית משרד החינוך, דלית שטאובר, צפויה לזמן בימים הקרובים את נציגי הרשתות כדי לקדם את המתווה.

 

במסגרת העתירה החליט בית המשפט ליצור הפרדה בין נושא יישום הליבה והחלת המיצ"ב. במשרד החינוך סבורים, מנגד, כי הנושאים קשורים אלה באלה ולא ניתן להפריד ביניהם.

 

בחודש מאי קיבלה הממשלה החלטה בנושא "חיזוק לימודי היסוד ומערכת החינוך הרשמית ממלכתית". ההחלטה מבקשת לשנות את המצב הקיים, לפיו בתי ספר מוכרים שאינם רשמיים מחויבים ב-75% מתוכנית היסוד בבתי הספר הרשמיים, ומוסדות פטור מחויבים ב-55% מתוכנית היסוד.

 

בהתאם להחלטה, בתי ספר מוכרים שאינם רשמיים ומוסדות פטור יהיו מחויבים בלימוד שלושת מקצועות הבסיס – מתמטיקה, אנגלית ושפה עברית או ערבית, בהיקף 100% של שעות הלימוד הקבועות למקצועות אלה בתוכנית היסוד לבתי ספר רשמיים.

 

לימודי יתר המקצועות יהיו בהיקף 75% בבתי הספר המוכרים שאינם רשמיים ובהיקף 55% במוסדות הפטור. ההחלטה מורה, כי יישום השינוי יבוצע בהדרגה על-פני שנות הלימודים תשע"ד-תשע"ז. בין היתר, החלטת הממשלה מסמיכה את שר החינוך לפעול להקמת זרם חינוך ממלכתי רשמי לאוכלוסייה החרדית ולפעול, ככל הנדרש, לתיקון חוק חינוך ממלכתי בעניין זה.

  

תוכנית הליבה, ששמה הרשמי הוא תוכנית היסוד, היא המכנה הלימודי המשותף של תלמידי ישראל. שעות הלימוד המחייבות בתכנית היסוד מתחלקת ל-4 אשכולות: "שפות היסוד" - שפת אם, מתמטיקה, מדעים ואנגלית.

 

"ליבה חינוכית" - ארבעה תחומי חינוך - חינוך אזרחי, חינוך למורשת תרבותית, חינוך חברתי וכישורי חיים וחינוך גופני. "ליבה חינוכית-אקדמית: רוח וחברה", כמו תנ"ך, היסטוריה, ספרות, גיאוגרפיה, תרבות, מורשת ודת והאשכול הרביעי שכולל שפות נוספות ולימודי בחירה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: נועם מושקוביץ
שר החינוך פירון
צילום: נועם מושקוביץ
מומלצים