שתף קטע נבחר

נסתרת מעין, בתוך העין: התגלתה שכבה בקרנית

פריצת דרך מדעית: מדענים בריטים סיפרו כי גילו שכבה חדשה בקרנית העין, בנוסף לחמש המוכרות. "תגלית שתביא לשכתוב ספרי ההדרכה ברפואת עיניים", אמרו. איך יקראו לה?

עד היום איש לא ראה אותה, למרות שכל הזמן הזה היא הייתה בתוך העין: שכבת קרנית שלא הייתה ידועה עד כה התגלתה בעין האנושית, ומומחים אומרים כי תגלית זו כי תביא לשכתוב ספרי ההדרכה באופתלמולוגיה - רפואת העיניים.

 

עוד בערוץ החדשות של ynet:

החשוד שתקף מינית נער: מנהל הברנוער שאול גנון

גבר ואישה נפצעו בנחיתת טרקטורון מעופף בשרון

 

מומחים מאוניברסיטת נוטינגהאם שבבריטניה גילו בתוך הקרנית את השכבה החדשה, שעוביה 0.001 מ"מ בלבד. הם אמרו כי הדבר יכול לסייע דרמטית בסיכויי הצלחת ניתוחי השתלת קרנית. גילוי השכבה החדשה יכול לעזור גם בהסבר מחלות עיניים שונות, שעד כה היה קשה להגדירן. השכבה החדשה כונתה "שכבת דואה", על שם פרופ' הרמינדר דואה שגילה אותה.

 

"זוהי פריצת דרך חשובה, שלמעשה אומרת שיש לשכתב את ספרי ההדרכה באופתלמולוגיה", אמר פרופ' דואה מאוניברסיטת נוטינגהאם. "לאחר שזיהינו את השכבה החדשה ברקמת הקרנית, אנחנו יכולים כעת לנצל את נוכחותה כדי לבצע ניתוחים באופן פשוט ובטוח יותר. מנקודת מבט רפואית, יש מחלות רבות שפוגעות בצד האחורי של הקרנית, שרופאים בכל העולם כבר מתחילים לקשר לנוכחות, להיעדר או לפגיעה באותה שכבה".

 

עד לא מכבר סברו המדענים כי הקרנית מורכבת מחמש שכבות - אנדותל, ממברנת דצמט, סטרומה, שכבת באומן ואפיתל. השכבה החדשה שהתגלתה ממוקמת בצד האחורי של הקרנית, בין סטרומה לממברנה.

 

למרות שעוביה רק 15 מיקרון - עובי הקרנית כולה הוא 550 מיקרון או 0.5 מ"מ - ב"דיילי מייל" הבריטי נכתב כי שכבה זו מאוד חזקה. המדענים הוכיחו את הימצאותה של השכבה על ידי סימולציה של השתלת קרנית. במהלך אותו ניסוי, הוזרקו בועות קטנות של אוויר לקרנית כדי להפריד בין השכבות השונות - מה שהוביל בסופו של דבר לחשיפת השכבה החדשה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: shutterstock
חמש שכבות, ועוד אחת
צילום: shutterstock
מומלצים