שתף קטע נבחר

מקלחת קרה מגבירה איכות הזרע? מיתוסים על פריון

אכילת חריף עוזרת להקלטות העובר? חשק מיני מצביע על איכות הזרע? ישנו מגוון רחב של מיתוסים הנוגעים לפריון וטיפולי פוריות. מה נכון ומה לא? רופאה עושה סדר

אין ויכוח על כך שרובנו, בשלב כזה או אחר בחיינו, מתעניינים בנושא פריון הגבר והאישה. אך על אף העובדה שיש הרבה מידע זמין, קל מאוד ללכת לאיבוד בעולם הזה, ולמרבה ההפתעה, יש הרבה מאוד אנשים שדבקים באמונות שונות ומשונות שלדעתם יסייעו להם להביא ילד לעולם. פעמים רבות משתרשות תפיסות מוטעות בנושאי פריון, אשר במקרה הטוב הן סתם מגוחכות ומיותרות ובמקרה הרע הן עשויות לגרום נזק למאמצי ההפריה.

 

אז מה נכון ומה לא? כל התשובות - לפניכם: 

 

כבר ביקרתם בערוץ הריון ולידה שלנו?

 

עוד על תקופת ההריון והחודשים הראשונים:

יחסי מין באמת מזרזים? כל המיתוסים על לידה  

תינוק חדש: איך להתמודד עם הקשיים אחרי הלידה

נשים אמיצות חושפות: מה ההריון עשה לגוף שלי

 

1. קיים קשר בין זמן קיום היחסים, זמן ביוץ ומין העובר

לא חד משמעי. נמצא כי ככל שקיום היחסים קרוב יותר לזמן הביוץ הסיכויים לעובר ממין זכר גדלים. ההסבר לכך הינו שתאי זרע הנושאים כרומוזום Y (לזכר) קלי-משקל לעומת אלו שנושאים כרומוזום X (לנקבה) והם יכולים להגיע מהר יותר ממחסום הריר הצווארי של הרחם ועד לביצית הממתינה להפריה באזור החצוצרה.

 

2. שטיפת הנרתיק בזרם מים חזק מסייעת להפריה

לא נכון. למעשה ההיפך המוחלט הוא הנכון. שטיפת הנרתיק אחרי קיום יחסים גורמת להרס מוחלט של תאי הזרע אשר אינם מסוגלים לשרוד בסביבת מים מתוקים. יתר על כן, עדיף לא להשתמש בחומרי סיכה כימיים בזמן קיום היחסים או ישירות לאחר מכן.

 

3. אין קשר בין אורח חיים למצב פריון הגבר

לא נכון. נמצא כי ישיבה ממושכת במהלך היום, תזונה לקויה, סטרס, עישון ושתיית אלכוהול עלולים להשפיע באופן שלילי על איכות הזרע.

 

4. יש קשר בין חשק מיני ליכולת פריון אצל גברים

יתכן קשר כזה, אך לא באופן ישיר. כאשר נוצר חוסר איזון הורמונלי לעתים קרובות תיתכן השפעה על איכות תאי הזרע הנוצרים.

 

5. עישון מריחואנה לא משפיע על איכות הזרע

ישנם מחקרים סותרים בנושא זה, אך לדעת הרוב, בעישון ממושך תיתכן השפעה משמעותית על יכולת תנועת תאי הזרע.

 

6. יש צורך במנוחה אחרי הזרעה בטיפולי הפריה חוץ גופית

לדעת רוב המומחים אין צורך בכך. גוף האישה מותאם לתנועה בזמן השרשת העובר, בתנאי שהמאמץ הפיזי הוא מתון. אולם כל מקרה נבחן לגופו ולכן כדאי להיוועץ ברופא.

 

7. אם שני זרעים נכנסים לביצית נוצרים תאומים

לא נכון. כאשר יש בביוץ יציאה לחצוצרה של יותר מביצית אחת תיתכן הפריה של תאומים או שלישיה, וזה בהתאם למספר הביציות. לכל ביצית נכנס תא זרע בודד אחד בלבד. אם יחדור יותר מתא זרע אחד לא ייווצר עובר תקין. במקרה של עוברים זהים למעשה מדובר ביצירת עובר מתא זרע אחד וביצית אחת אשר מתחלק לשניים ויוצר שני עוברים זהים.

 

8. צורה לא תקינה של הזרע מובילה להולדת ילד פגום

לא מדוייק. תא זרע לא תקין מורפולוגית לא מביא ליצירת ילד פגום. מורפולוגיה לא תקינה עלולה להעיד על קושי בסיכויי הפריה טבעית. עם זאת, למרות שפרמטר המורפולוגיה הינו חשוב מאוד יש לזכור כי עדיין תיתכן הפריה גם כאשר תוצאות בדיקת הזרע מעידות על בעיה מורפולוגית.

 

9. אסור לגבר לשתות אלכוהול יום לפני ההפריה

לא בהכרח. שתייה לא חריגה יום קודם להפריה אינה משפיעה על סיכויי ההצלחה. באופן כללי הזרע שיוצא הינו תוצר שהחל כשלושה חודשים לפני כן. השפעה ביחס של דקות ושעות צריכה להיות קיצונית מאוד בכדי שזה יקרה.

 

10. אין קשר בין זיהומים במערכת המין ליכולת הפריון

לא נכון. זיהומים כרוניים עלולים לגרום לבעיות של הדבקויות במערכת הנקבית ולחסימות במערכת הזכרית מה שעלול להוביל לפגיעה ביכולת הפריון.

 

11. אכילת חריף עוזרת להקלטות העובר

לא נכון. לא נמצא מחקר שמעיד שדבר זה הוא נכון. מערכת העיכול הנה מערכת חיצונית למערכת הגניטאלית.

 

12. שחייה בבריכה אחרי טיפול הפריה פוגעת בסיכויי ההצלחה

לא נכון. שחייה בבריכה נקייה וללא בעיה רפואית אינה מפריעה ליכולת יצירת העובר והשרשתו ברחם האישה כיוון שלא הוכח כי רמת הכלור בבריכות משפיעה באופן שלילי על סיכויי הקלטות העובר. עם זאת, בכל מקרה מומלץ להיוועץ ברופא על מנת לוודא שאין השפעה ספציפית אצל המטופלת.

 

13. לפני קיום יחסים מומלץ לגבר לעשות מקלחת קרה

לא נכון. ידוע כי חום פוגע בייצור תקין של הזרע. עם זאת, הפתרון ההפוך, של ביצוע מקלחות קרות, אינו הוכח כמסייע לשיפור איכות הזרע אצל הגבר. השהיית הגוף במים קרים יכולה אף להזיק ולגרום להתקררות.

 

14. אם אמי הרתה בגיל מבוגר גם לי לא תהיה בעיה

לא בהכרח. ישנו קשר גנטי לפוריות אולם אין זה מחייב כי יכולת הפריון בגיל מאוחר תעבור בתורשה.

ישנן השפעות רבות על יכולות הפריון ובהן אורך חיים, סטרס נפשי, פוריות, חשיפה לרעלים ועוד מדדים שונים שהשפעתם אינה ברורה.

 

15. אחרי הפריה במעבדה אין לקיים יחסי מין לפחות שבוע

אם לא ידוע על בעיה בריאותית, אין חשש של קיום יחסים אחרי טיפול הפריה. לעתים זה אף יכול לסייע בסיכויים להרות. בכל מקרה, עדיף להיוועץ ברופא כיוון שיש לבחון כל מקרה לגופו.

 

הכותבת היא מומחית בתחום הפריון ומנהלת המרכז הארצי לפריון. היא תקיים הרצאה בכנס הארצי "מפריון להריון" של המרכז הארצי לפריון שיתקיים בין התאריכים 19-21.6.2013 במכללת אפקה תל אביב. הכנס פתוח לציבור הרחב. פרטים והרשמה באתר 

  

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: shutterstock
הריון לידה אולטרסאונד
צילום: shutterstock
מומלצים