שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות

  הבורסה ננעלה בעליות; כיל צללה ב-4.6%

  מדד ת"א 25 הוסיף 0.3% ות"א 100 עלה ב-0.4%. הבורסה פתחה ברגל ימין את יום המסחר הארוך: מחזור המסחר הסתכם ב-1.29 מיליארד שקל. החברה לישראל, בעלת השליטה בכיל, צללה ב-6.3%, על רקע הקמת ועדת ששינסקי 2, שתבחן את מיסוי המפעלים המפיקים משאבי טבע

  המסחר בבורסה של תל אביב ננעל היום (ב') בעליות, על רקע פתיחה חיובית של שבוע המסחר בשווקים הבינלאומיים עם זינוק של ניקיי בבורסה של טוקיו ועליות בוול סטריט. היום מומש בפועל בפעם הראשונה החלטת הבורסה על הארכת המסחר בשעה, והבורסה המשיכה את פעילות המסחר עד השעה 17:30. מחזור המסחר הסתכם ב-1.29 מיליארד שקל.

   

  מדדי מניות

  מדד ת"א 25 עלה ב-0.32% ל-1,228.98 נקודות, מדד ת"א 100 עלה ב-0.44% ל-1,102.19 נקודות, מדד בלוטק 50 עלה ב-0.77% ל-305.21 נקודות ומדד נדל"ן עלה ב-1.19% ל-356.68 נקודות.

   

  ברקע המסחר

  ועדת ששינסקי השנייה יוצא לדרך: שר האוצר יאיר לפיד, שמינה את הוועדה, השלים בימים האחרונים את מינוי חבריה וכבר בימים הקרובים זו תתכנס לישיבה ראשונה. בראש הוועדה יעמוד פרופ' איתן ששינסקי, אשר עמד בעבר בראש הוועדה לבחינת תמלוגי המדינה מנפט וגז. ועדת ששינסקי השניה תדון בנושא התמלוגים על השימוש במשאבי הטבע של ישראל ותפעל על מנת להבטיח כי החלק אותו מקבלת המדינה (מיסים, תגמולים, ותשלומים אחרים) ישקף את המגיע לציבור כתוצאה משימוש במשאבים אלה. הוועדה תגיש את המלצותיה לשר האוצר עד חודש יוני 2014.

   

  ''אני רוצה לברך את קדימהסטם שאחרי למעלה משנה וחצי של יובש הגיעה חברה חדשה והנפיקה בבורסה של תל אביב ובכך שברה את הבצורת הארוכה שהיתה לנו", כך אמרה היום אסתר לבנון מנכ"לית הבורסה בפתיחת המסחר באחד העם בהשתתפות נציגי החברות החדשות במדד תל אביב 25 הבינלאומי ומגדל. 

   

  יוסי בן יוסף, מנכ"ל קדימהסטם שהשתתף בפתיחת המסחר אמר: "אני מקווה שעם ההנפקה בבורסה נפתחה הדלת להצטרפותן של חברות חדשות נוספות. קדימהסטם מביאה עמה בשורה חשובה וחדשנות לתחום תאי הגזע. אנו נרגשים ומצפים להמשך הדרך כחברה ציבורית ומקווים לצמוח ולהשביח את ערך החברה עבור שותפינו הקיימים והחדשים לדרך".

   

  היקף המשכנתאות שהעניקו הבנקים בחודש מאי הסתכם בכ-5.6 מיליארד שקל, כך עולה מנתונים שפרסם בנק ישראל. מדובר בזינוק של 47% לעומת היקף המשכנתאות שניטלו באפריל. הזינוק החד בביצועי המשכנתאות בא על רקע העלייה ב-1% בשיעור המע"מ ל-18% בתחילת יוני, שהביאה להאצת ביצוע עסקאות לרכישת דירות חדשות בימים האחרונים של חודש מאי.

   

  הלמ"ס עדכנה אתמול בשיעור קל כלפי מטה את אומדני הצמיחה, וכעת היא מעריכה שהמשק צמח ברבעון הראשון של השנה בשיעור שנתי של 2.7%, לעומת 2.8% באומדן הקודם שפורסם לפני חודש. לעומת זאת, התוצר של הסקטור העסקי עודכן כלפי מעלה, וכעת מתברר כי ברבעון הראשון הוא גדל בשיעור שנתי של 2.2%, לעומת 2% באומדן הקודם.

   

  משקיעים בשוק ההון, יחד עם המדינה כולה, ממתינים בציפייה להכרזה על מחליפו של נגיד בנק ישראל, סטנלי פישר, שעתיד לסיים את כהונתו ב-1 ביולי. בראיון לערוץ 2 בסוף השבוע אמר הנגיד כי הוא "משאיר את המשק עם תעסוקה גבוהה". פישר מונה לתפקיד נגיד בנק ישראל לפני שמונה שנים. המועמדים המובילים להחלפתו הם קרנית פלוג ומנואל טרכטנברג.

   

  מניות במרכז

  אילנית שרף, אנליסטית פסגות ברוקראז' הורידה היום המלצה לכיל (צללה ב-4.6%) ולחברה לישראל (צנחה ב-6.3%) על רקע הקמת ועדת ששינסקי 2. "הקמת הוועדה מעלה את חוסר הוודאות לנוכח האפשרות לפתיחה של הסכם שנחתם אך לפני שנה ולנוכח האפשרות שהממשלה יכולה לשנות לעיתים תכופות הסכמים קיימים. התנהלות זו מעלה את פרמיית הסיכון של המניות. אנו מעריכים כי המלצת קנייה איננה תואמת את תנאי הרקע הרגולטוריים בהם פועל החברות, כאשר אין אנו רואים כרגע קטליזטור חיובי מצד השווקים בהם פועלת החברה".

   

  אמות השקעות דיווחה היום כי היא בוחנת אפשרות לגיוס הון מהציבור בדרך של הנפקת מניות ואופציה. המחיר המינימלי למניה נקבע על 10.50 שקל - בדומה למחיר הבסיס של המניה בשוק.

   

  חברת אלקטרה נדל"ן מעמידה למכירה את כל נכסיה המניבים בקנדה הכוללים. מדובר בשבעה בנייני משרדים בעיר מונטריאול, ששוויים נאמד ב-598 מיליון שקל, כך מדווחת היום החברה לבורסה. כנגד הנכסים המיועדים למכירה ישנה יתרת הלוואות בנקאיות בסך 343 מיליון שקל, כך שהחברה צפויה לעודף תזרימי של 255 מיליון שקל, לפני מס, עם השלמת מהלך המכירה. תהליך המכירה צפוי להסתיים במהלך הרבעון הרביעי של השנה.

   

  עסקת ענק לאליעזר פישמן: כלכלית ירושלים מוכרת נכס בקנדה תמורת 223 מיליון שקל (63 מיליון דולר קנדי). מנכ"ל כלכלית ירושלים דודו זבידה אמר בשיחה ל"כלכליסט" כי מדובר במכירה של נכס מסחרי הממוקם קרוב לטורונטו: "זהו אחד הנכסים הגדולים שמחזיקה כלכלית ירושלים בקנדה, בסדר גודל של 12% מתיק הנכסים שלה במדינה".

   

  חברת קדימהסטם המתמקדת בפיתוח ומסחור תעשייתי של מוצרים על בסיס תאי גזע עובריים אנושיים החלה להיסחר ביום חמישי האחרון. בית ההשקעות אלטשולר שחם רכש במסגרת הנפקה ראשונית שבצעה החברה מניות בשווי של 10 מיליון שקל והפך לבעל עניין בחברה עם החזקה של כ- 11% מהחברה. אתמול רשמה החברה עלייה של יותר מ-16%.

   

  קבוצת דלק, בשליטת יצחק תשובה, ממשיכה לממש את אחזקותיה בדלק US. דלק פטרוליום, המחזיקה במניות דלק US, מוכרת לגולדמן זאקס מניות דלק US בהיקף של 64 מיליון דולר (233 מיליון שקל). בסך הכל מכרה הקבוצה 3.4% ממניות דלק US, ולאחר המכירה החזקותיה החברה הבת האמריקאית עומדות על 33%. מחיר מניית דלק US נקבע לצורך המכירה על 32.18 דולר למניה. 


  פורסם לראשונה 17/06/2013 10:08

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים