שתף קטע נבחר

עונש קל למתעללים בפלסטיני: 'אלימות ברף נמוך'

ארבעה שוטרי מג"ב לשעבר שהורשעו בהתעללות שתועדה מול המצלמה ירצו עבודות שירות. השופט קבע כי מדובר במעשים חמורים אך ציין כי לא הייתה אינטראקציה בין הפלסטיני לכלב שהוכנס לג'יפ שבו שהה. במח"ש שוקלים לערער על גזר הדין

ארבעה שוטרי מג"ב התעללו בפלסטיני, אבל אף אחד מהם לא ירצה עונש מאסר: בית המשפט המחוזי בירושלים גזר היום (ב') ארבעה חודשי עבודות שירות על אסף קונה, בוזיאר פרחן ודור יעקובי וכן שני חודשי עבודות שירות על מבורך בנימין. בפברואר השנה הרשיע בית המשפט את ארבעת השוטרים לשעבר בהתעללות שאירעה במחסום ליד גבעת זאב ב-2009. השוטר יעקובי הורשע גם באיומים.

 

עוד בערוץ החדשות של ynet:

נדחתה תביעת לוחמי השייטת שצללו בקישון

הורים - בשנה הבאה תשלמו יותר לבתי הספר

 

כתב האישום נגד ארבעת השוטרים לשעבר הוגש לאחר שסרטון וידאו שבו תועדו המעשים הגיע לידי המחלקה לחקירות שוטרים במשרד המשפטים. בעת הגשת כתב האישום לא הייתה ידועה למח"ש זהותו של הקורבן, אך באמצעות הסרטון הצליחו תחקירנים של ארגון "בצלם" לאתר את הפלסטיני.

 

בהכרעת הדין צוין שהשוטרים עצרו פלסטיני בן 27 שסובל מפיגור שכלי ולאחר שלא הייתה בידיו תעודה מזוהה, הוא הוכנס לתוך ג'יפ משטרתי. בהמשך הוכנס לרכב גם כלב. הפלסטיני נשאל שוב היכן תעודת הזהות שלו ובמקביל נאמר לו שתינתן לכלב הוראה לנשוך אותו. בשלב זה הפלסטיני החל לבכות ואז יעקובי היכה אותו בבטנו ופרחן שפך עליו מים.

 

בשלב הטיעונים לעונש, דרש עו"ד רונן יצחק ממח"ש לגזור על השוטרים לשעבר עונש שינוע בין שלוש לחמש שנות מאסר, תוך והדגיש את הפגיעה בפלסטיני ואת הנזק התדמיתי למשטרה ולמדינה. מנגד, סנגוריהם של הנאשמים טענו כי מדובר באירוע קצר ושהאלימות הייתה ברף הנמוך ביותר.

 

השופט רפי כרמל ציין כי מדובר במעשים חמורים וכי הארבעה התעללו באדם שהיה נתון למרותם. יחד עם זאת, השופט הדגיש כי האלימות הייתה במדרג הנמוך ושהכלב שהוכנס לג'יפ היה סמוך לפלסטיני במשך 40 שניות בלבד וכי לא הייתה אינטראקציה ביניהם. כמו כן זקף השופט לזכות הנאשמים את הודאתם ואת העובדה שהם אינם בעלי עבר פלילי.

 

עו"ד יצחק ממח"ש אמר בעקבות גזר הדין כי "צריך לזכור שבית המשפט

 רואה בחומרה את המעשים והגדיר אותם כהתעללות, אנו נלמד את גזר הדין ואז נחליט אם לערער".

 

עו"ד משה אורן, שייצג את השוטר לשעבר דור יעקובי, אמר כי מרשו מביע צער וחרטה על המעשה ושלא היה מדובר באירוע שכלל התעללות קשה. לדבריו, "העונש סביר ונמצא במתחם הענישה, אף ששירות המבחן המליץ להסתפק בשעות למען הציבור בלבד". עו"ד אברהם שי, שייצג את השוטר לשעבר מבורך בנימין, אמר כי "מדובר בעונש שמאזן בין אירוע קל שנמשך כ-45 שניות בלבד, לבין כך שמדובר במעשה פסול".

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
עונשים קלים (ארכיון)
צילום: מורן מעיין
עו"ד משה אורן
מומלצים