שתף קטע נבחר

מבט מהאוויר: צה"ל "הלבין" תפיסת שטח פלסטיני

הגישה לשטחי חקלאות של תושבי הכפרים עוורתא ורוג'יב הוגבלה על ידי אלוף פיקוד מרכז והקרקע הוסבה לשביל ביטחון מסביב לאיתמר. צה"ל: מאזנים בין זכויות הפרט לביטחון

שטח פלסטיני שנתפס באופן בלתי חוקי על ידי תושבי ההתנחלות איתמר "הוסב" לאחרונה לשביל ביטחון על ידי צה"ל. תצלום אווירי של האזור מבהיר כי שטח התפיסה הצבאי (מסומן באדום) מקביל ברובו המכריע לשביל ביטחון שאותו פרצו התושבים לפני כעשור באופן לא חוקי, ומאז הוגדר כשטח אסור לכניסת פלסטינים. מצה"ל נמסר כי צו התפיסה נועד לשיפור הביטחון ולא משנה את מעמדן של הקרקעות. על פי צה"ל, בעל הקרקע הפלסטיני יורשה לעבד את האדמות המגודרות בתיאום מראש. 

 

לפני כחודשיים חתם אלוף פיקוד המרכז ניצן אלון על צו תפיסת מקרקעין לצרכים ביטחוניים שנגע בשטח בגודל 63 דונם סביב היישוב. הקרקע שנתפסה שייכת לתושבי הכפרים עוורתא ורוג'יב, שנמצאים בסמוך, ואלו לא יוכלו מעתה להיכנס לשטח החקלאי אלא בתיאום מוקדם עם גורמי הצבא.

 

באדום - צו שטח התפיסה וסביבו שביל הביטחון (צילום: שלום עכשיו) (צילום: שלום עכשיו)
באדום - צו שטח התפיסה וסביבו שביל הביטחון(צילום: שלום עכשיו)

 

הצו מאפשר לפלסטינים גישה לחלק קטן בשטח שהיה אסור לכניסתם עד כה, אך מכיוון שהקרקעות שנתפסו מקיפות וגובלות בחלק גדול מאותו שביל - הוא למעשה מעניק תוקף חוקי לתיחום הפיראטי של האדמות הפרטיות.

 

מאז רצח בני משפחת פוגל באיתמר בשנת 2011, על ידי שני תושבי עוורתא, שינה צה"ל את מערך האבטחה של ההתנחלות, ותפיסת השטח היא חלק מהשינוי. מהצבא מסרו שהתוואי שנבחר מאזן בין צורכי הביטחון לבין הפגיעה בזכויות הפרט והדגישו כי הוא הוצא לצורך הקמת גדר ושביל ביטחון מסביב ליישוב, שמטרתם לשפר את ההגנה עליו, "כנהוג סביב יישובים רבים באיו"ש". על פי הצבא, "המהלך אינו משנה את מעמדן של הקרקעות שנמצאות בין הגדר ליישוב, ובעליהן יורשו, לאחר תיאום מראש, להיכנס למתחם המגודר על מנת לעבד אותן. לפי תוואי הגדר החדש יקטן תחום האדמות הפרטיות שבשטח היישוב".

 

"לא ניתן להעניש את כל תושבי הכפר ולהדביק להם תווית של רוצחים בגלל מעשיהם הנפשעים של השניים", אמר סמיר עבדאת, תושב עוורתא שבבעלותו קרקע חקלאית בשטח שנתפס. הוא התייחס בביטול לאפשרות שיוכל להיכנס כעת לאדמתו לאחר תיאום, וציין כי בשלוש השנים האחרונות הוא לא נכנס לשטח, בין היתר משום שעימותים בין תושבי האזור הובילו להוצאת הפלסטינים.

 

מארגון "בצלם'' נמסר בתגובה כי "במקום לאכוף את החוק על המתנחלים בזמן שפרצו את השביל הלא חוקי, הרשויות משתפות פעולה ומכשירות את הגזל בדיעבד. על הצבא למצוא את הדרך להגן על מתנחלי איתמר באופן שלא יפגע אנושות בפרנסתם של בעלי הקרקע הפלסטינים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: שלום עכשיו
השטח שנתפס באדום
צילום: שלום עכשיו
מומלצים