שתף קטע נבחר

תמונת לפיד במדי נאצי ברשת: "לא למדנו כלום?"

פחות מיממה אחרי אישור חוק התקציב הועלתה לרשת תמונה המשווה בין שר האוצר להיטלר, ועליה נכתב: "צורר כלכלת ישראל". המפכ"ל הורה לפתוח בחקירת משטרה

המחאה נגד שר האוצר וחוק התקציב שאושר אתמול עוברת לפסים אחרים: ברשת האינטרנט הופצה הבוקר (ג') תמונה של יאיר לפיד במדים נאציים ושפם תוך השוואה לאדולף היטלר. תחת התמונה, שכללה גם תמונת שטרות של דולרים, נכתב: "צורר כלכלת ישראל".

 

 

כתבות נוספות בערוץ החדשות של ynet:

 

אנשי מפלגת יש עתיד פנו בעקבות הפרסום לגורמים הרלוונטיים בכנסת. מפכ"ל המשטרה, רב-ניצב יוחנן דנינו, הנחה את ראש אגף החקירות לפתוח בחקירה. במקביל, על קיר בניין ברחוב הלפר בבת ים רוססה הכתובת "פרס תתבייש לך" וכן צלב קרס.

משטרת מרחב איילון פתחה בחקירה. שרת המשפטים ציפי לבני אמרה ש"התמונה שמשווה בין שר האוצר יאיר לפיד להיטלר היא בלתי נסבלת ובגדר הסתה לאלימות ויש לקוות שמי שהגה את הרעיון המעוות הזה ייתפס. אפשר להתווכח על הכל, מותר לא להסכים, אבל מסוכן ואסור להשוות משהו לשואה ומישהו להיטלר. זה המקום שבו חופש הביטוי צריך להיעצר".

 

ח"כים מהמפלגה הביעו זעזוע מהתמונה ואמרו שמדובר בהסתה פרועה: "נדמה שלא למדנו כלום. צריך לעצור את הטירוף הזה לפני שיקרה פה אסון". שרת הבריאות יעל גרמן: "בין התמונה של לפיד לבין מעשי הטרור שביצע מי שפגע במכוניות באבו גוש, לבין רצח ראש ממשלה, נמתח קו אחד של גזענות חשוכה ומסוכנת. כולנו צריכים להתריע נגדה, להוקיע אותה, למחות ולהזכיר שגם לפני רצח רבין הוא הוצג במדי אס.אס".

 

שר החינוך שי פירון הוסיף: "רק בשבוע שעבר חנכנו את הבית הישראלי בבלוק 27 באושוויץ. מדאיג מאוד לראות שעדיין ישנם אנשים שלא לומדים מטעויות העבר. כל השוואה של דמות ציבורית בישראל לצורר היהודים מהווה תבוסה קשה לשכל הישר ולמוסר".

 

ח"כ ראובן ריבלין (הליכוד ביתנו) הגדיר את הפרסום "חרפה", והוסיף: "לאן הגענו כחברה אם גם סדרי העדיפויות הכלכליים הפכו להיות סיבה להסתה ושימוש שפל בשואה? הסתה וארס הם מחוץ למשחק. הם שומטים את הקרקע שעליה כולנו יושבים".

 

במערכת הפוליטית נשמעו גינויים מכיוון האופוזיציה, שם אמרו שיש להמשיך ולבקר את לפיד באופן ענייני על הגזירות הכלכליות, אולם אין להוריד את הדברים לפסים מסוכנים שכאלה. ראש השב"כ לשעבר עמי אילון אמר: "אם למדתי משהו בשב"כ, זה שמילים הורגות. אנחנו יודעים היום להגיד ברמה המודיעינית ששימוש בצלב קרס על אישי ציבור מהווה היתר בעיני אלפים להרוג". הוא דיבר במרכז לחקר הביטחון הלאומי באוניברסיטת חיפה.

 

מ"יד ושם" נמסר: "השימוש בסמלים ודימויים שמטרתם לעשות גזירה שווה בין המציאות שלנו לבין תקופת השואה, פסול מעיקרו. זו מניפולציה לשמה ופגיעה בזיכרון השואה. גם בוויכוח ציבורי יש לשים גבולות ולהבין שהשוואה של שר אוצר במדינת ישראל לגדול הצוררים היא חציית קו אדום שתפגע בחברה הישראלית".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
התמונה שעלתה לרשת. "לעצור את הטירוף"
מומלצים