שתף קטע נבחר

פרס חגג עם חברים: "היה שווה לחכות 90 שנה"

מסיבה כזו יש רק פעם ב-90 שנה. טוני בלייר השווה את שמעון פרס למלכה אליזבת, נתניהו שיבח את סקרנותו "בכל גיל" וקלינטון התבדח: "אתה הישראלי האחרון שהכיר את דוד המלך". שורת מנהיגים ומפורסמים בירכו, ורק עדי אשכנזי עקצה קלות: "זכות הציבור לדעת מה תקציב הנרות לאירוע"

מסיבת יום הולדת שכזו לא זכורה בהיסטוריה של מדינת ישראל. שורת מנהיגים, אנשי עסקים ואושיות תרבות התכנסו אמש (יום ג') בבנייני האומה בירושלים כדי להוקיר את הנשיא שמעון פרס על מפעל חייו – ובעיקר על מי שהוא. ביל קלינטון, טוני בלייר, ברברה סטרייסנד, רוברט דה נירו, שרון סטון ואחרים שנשאו דברים או ישבו בקהל הפכו את האירוע לנוצץ מאבק כוכבים, ובסיכומו הודה הנשיא הנרגש: "היה שווה לחכות 90 שנה בשביל זה". רק נזכיר שפרס נולד בכלל באוגוסט, והחגיגות הוקדמו ביותר מחודש בגלל ועידת הנשיא. ynet העביר שידור חי מהאירוע.

 

חוגגים 90 לנשיא - הסיקור ב-ynet:

קלינטון: "פרס הוא מאנשי החזון הגדולים בעולם"

שמעון ♥ ברברה: הגשימו חלום לילדים חולים

סוגרים חשבון: יום הולדת שמח, נשיא יקר

 

פרס, שנכנס לאולם תוך שהוא לוחץ ידיים עם בלייר ומחליף נשיקות עם סטון, ישב באולם כשמצדו האחד ראש הממשלה בנימין נתניהו ומעברו השני קלינטון וסטרייסנד. "אני באמת נרגש לראות כאן הערב כל כך הרבה חברים וידידים שרבים מהם עמדו לצדי ואני עמדתי לצדם", ציין פרס בתום הערב. "אני מעריך שבחרתם לחגוג יום הולדת של אדם שכל חטאו היה לגדול בעוד שנה. אני חש במעמד זה אסיר תודה, משום שפרקי חיי שזורים עם סיפור הקמתה ובנייתה של מדינת ישראל, והוענקה לי זכות מופלאה לשרת את המדינה הזו, להשתתף בבניין כוחה, ולרדוף אחר השלום שהוא משאת נפשנו".

 

כשקלינטון עלה לבמה כדי לברך את פרס, בפעם השנייה בתוך יומיים, קידמה את פניו שורה של נגני סקסופון. "שמעו, הנגנים האלה טובים מהנאום שלי", התבדח הנשיא האמריקני לשעבר, והמשיך לשעשע את הקהל: "אנחנו פה כדי לכבד את הישראלי האחרון שהכיר את המלך דוד. אסור לשכוח שהיית חבר ב-12

קבינטים שונים ואם שרדת כל כך הרבה ישיבות קבינט משעממות, מגיע לך לחיות 90 שנה נוספות. אנחנו חברים למעלה משני עשורים, קברנו אנשים שאהבנו יחד וחגגנו תקוות גדולות וספגנו אכזבות מרות".

 

קלינטון התייחס גם ליחסיו של פרס עם ראש הממשלה נתניהו, וציין כי "חיבקת הערב את האיש שניצח אותך פעם, אותו אדם הודה לך על ששלחת חיילים לאנטבה והודה לך על מה שאמרת על אחיו. אחד הדברים הגרועים בפוליטיקה האמריקנית של היום הוא שאפשר להפסיד בבחירות במפלגה שלך אם אתה אומר משהו נחמד על אדם במפלגה היריבה. שמענו מה ראש הממשלה אמר וראינו שמדינה הופכת למדינה גדולה כשאנשים שחלוקים ביניהם יודעים שהם עדיין אוהבים ורוצים את אותם דברים". קלינטון הוסיף: "הגיעו לכאן אנשים שאוהבים אותך, אנשים שמסכימים איתך וחולקים עליך. אנחנו התברכנו בכך שהכרנו אותך".

 

נתניהו, פרס, קלינטון וסטרייסנד. ארבעת המופלאים (צילום: EPA) (צילום: EPA)
נתניהו, פרס, קלינטון וסטרייסנד. ארבעת המופלאים(צילום: EPA)

 

 (צילום: קובי גדעון, לע"מ) (צילום: קובי גדעון, לע
(צילום: קובי גדעון, לע"מ)

 

הקהל קם על רגליו בשעה שקלינטון ירד מהבמה, ניגש לחבק את פרס וגם לחץ ידיים עם סטרייסנד. בינתיים על המסך, בירכו את פרס שורה של מנהיגים שלא הגיעו בעצמם לוועידת הנשיא, בהם קנצלרית גרמניה אנגלה מרקל, נשיא צרפת פרנסואה הולנד ונשיא רוסיה ולדימיר פוטין. נתניהו עלה לנאום עוד קודם לכן, ובירך: "מזל טוב שמעון היקר". הוא סיפר כי "אנחנו נפגשים לעתים קרובות ומדברים על שלום וביטחון וכלכלה, ואחר כך לכאורה מסתיימת השיחה, אבל שמעון ממשיך לדבר על רובוטיקה, גנטיקה, חקר המוח, על כל דבר. שמעון, אתה מוכיח שאפשר להיות סקרן וצעיר בכל גיל. בדרך כלל ככל שאדם מתבגר הוא מסתכל אל העבר ואל המוכר, ואתה מסתכל תמיד אל העתיד".

 

בלייר: "לנו יש את המלכה ולכם את שמעון"

נתניהו סיפר על פגישתו הראשונה עם פרס: "זה היה לפני 37 שנים, ביום שבו הבאנו למנוחות את אחי יוני ז"ל שנפל במבצע לחילוץ בני הערובה באנטבה באוגנדה ונשאת אז שמעון, נאום הספד שנגע ללבי וללב משפחתי ואני לא אשכח אותו כל חיי. אתה היית אז שר ביטחון, ויחד עם ראש הממשלה רבין ז"ל, קיבלת את אחת ההחלטות הנועזות בתולדות מדינת ישראל. להשיב את חטופינו לארץ מלבה של אפריקה ולזקוף את קומתה של מדינת ישראל בין האומות. שמעון, איזה שילוב של נחישות, אחריות ואומץ לב היה דרוש כדי לקבל החלטות כאלה. אותה נחישות ואותה אחריות ואותה תעוזה נדרשות גם היום כדי להבטיח שמדינת ישראל תחיה בביטחון ובשלום מול האתגרים החדשים סביבנו".

  

 

טוני בלייר, ראש ממשלת בריטניה לשעבר ושליח הקוורטט למזרח התיכון, זכה בכבוד לפתוח את החגיגה ואמר: "התאספנו מכל פינה בעולם כדי לכבד ולהודות לאחד מהאנשים הגדולים של דורנו, שאני מעריץ כמנהיג וכחבר. לנו יש את המלכה ולכם יש את שמעון".

 

"פרס הוא עושה שלום כי שלום זה בטבע שלו", הוא המשיך, "הוא איש של תשוקה

וחמלה, ואת הדברים הטובים שהוא רוצה עבור הישראלים הוא רוצה עבור כולם. הוא פטריוט אמיתי, שגאה במה שמדינתו מסמלת. הוא גם משורר, והוא ספק הציטוטים הטוב ביותר בהיסטוריה. אנחנו לא חוגגים את גילו אלא את אישיותו", הדגיש בלייר. "שמעון, יום הולדת שמח לאיש בן ה-90 הצעיר ביותר שאני מכיר".

 

לאחר בלייר, עלתה לבמה להקה ששרה לו "יום הולדת שמח" כשברקע 150 ילדים, ועם סיום השיר בירכה את פרס נכדתו הצעירה ביותר, עדן. כיאה לרוחו של פרס, בהמשך שרה הלהקה "give peace a chance" ("תנו הזדמנות לשלום") ומנהיגים נוספים בירכו את הנשיא בסרטון וידאו, בהם מזכ"ל האו"ם באן קי מון ומיכאל גורבצ'וב, מנהיגה האחרון של ברית המועצות.

 

הכוכב האמיתי - רוברט דה נירו?

במוקד התוכנית האמנותית של הערב – לפני שסטרייסנד עלתה לשיר, כמובן – עמדה הקומיקאית עדי אשכנזי עם קטע סטנד-אפ מיוחד שכותרתו "מה זה השטויות האלה, יום הולדת 90?". אולם את אור הזרקורים היא הפנתה בתחילה למישהו אחר: "כמה אני שמחה ונרגשת להיות כאן ולחלוק כבוד לאדם שאני מעריצה ואוהבת שנים וסוף-סוף יש לי הזדמנות לומר לו פנים מול פנים: 'רוברט דה נירו - אני אוהבת אותך'". המצלמה אז הציגה על המסך את פניו של השחקן ההוליוודי, שהופתע למשמע הכבוד הלא צפוי. אשכנזי התייחסה גם לקולות הציבור כשטענה כי "זכות הציבור לדעת מה תקציב הנרות של האירוע הזה", וסיימה בעצה לנשיא: "כשמביאים לך את העוגה אל תנסה לכבות את הנרות. תבקש משאלה – ומטף".

 

ראש ממשלת בריטניה לשעבר בלייר פתח את הערב (צילום: עומר מירון) (צילום: עומר מירון)
ראש ממשלת בריטניה לשעבר בלייר פתח את הערב(צילום: עומר מירון)

רוברט דה נירו הופתע למצוא עצמו באור הזרקורים (צילום: עומר מירון) (צילום: עומר מירון)
רוברט דה נירו הופתע למצוא עצמו באור הזרקורים(צילום: עומר מירון)

החליפה נשיקות עם פרס. שרון סטון בקהל (צילום: עומר מירון) (צילום: עומר מירון)
החליפה נשיקות עם פרס. שרון סטון בקהל(צילום: עומר מירון)

 

בפן המוזיקלי כיכבו שלמה ארצי ואייל גולן, ששר בטקס את "חלומות של אתמול", ובהמשך ירד לקהל ושר עם פרס "ירושלים של זהב". אולם רגע לפני סוף הערב, הגיע השיא האמיתי: לבמה עלתה האישה שישבה לצד הנשיא כל הערב, ברברה בכבודה ובעצמה.

 

"זו הזכות שלי להיות פה הערב ולכבד אותך כשמשפחתך, החברים והאומה שעזרת לבנות חוגגים את יום הולדתך ה-90. זו ההזדמנות שלי לחלוק איתכם את הערצתי לאיש הנפלא הזה. אני מעריצה אותו על מי שהוא, כי יש משהו בנוכחות שלו שמחבק אותך, לא רק פיזית אלא גם רגשית, רוחנית ופילוסופית. הוא לא מפחד לשוט נגד הרוח ולשחות נגד הזרם בעד מה שנכון. שמעון פרס נותן לי תקווה שישראל תעמוד באתגרים שיש לה", הוסיפה הזמרת באמצע השיר ששרה לבקשת הנשיא, "אבינו מלכנו". "אנו חולקים קשר מיוחד שמקשר את כולם, כשחושבים על זה".

 

פרס: מסוניה למדתי משמעותה של אהבה

"היה שווה לחכות 90 שנה בשביל לשמוע את הקול השמימי (של סטרייסנד) ואת הנאומים של כמה ממנהיגינו הגדולים. תודה רבה", סיכם פרס את האירוע. פרס הזכיר בדבריו גם את משפחתו: "מאמי שרה למדתי לאהוב ספרים, מאבי יצחק - לכבד עבודה קשה. הוריי האמינו שבערות, כמו עצלות, זה חטא. מסוניה, אהבת חיי, למדתי משמעותה של אהבה. בעיניה אהבה עמוקה היא נטולת אהבה עצמית, היא כולה אהבת זולתך. לאהוב את שותפך לחיים, הוריך וילדיך ולעשות חסדים ככל שידך משגת ופניך נותרות עלומות. יחד ובאהבה גדולה בנינו לנו את אוצרנו המשותף - 3 ילדים, 8 נכדים, 3 נינים. למזלם הטוב הם ירשו בעיקר את הגנים שלה, לא שלי".

 

 

 (צילום: קובי גדעון, לע"מ) (צילום: קובי גדעון, לע
(צילום: קובי גדעון, לע"מ)

 (צילום: קובי גדעון, לע"מ) (צילום: קובי גדעון, לע
(צילום: קובי גדעון, לע"מ)

 (צילום: AFP) (צילום: AFP)
(צילום: AFP)
 

"בילדותי ישראל הייתה יותר אגדה מאשר מציאות. היא בקעה מתוך חלום והיום היא גדולה מהחלום שהיא הייתה. מתוך תקומות השואה התרוממנו אל פסגות שהן מעל קווי הרקיע של ההיסטוריה. זה לא קרה בן לילה, זה היה מסע ארוך, כרוך במחיר דמים כבד מנשוא", הדגיש פרס, "מדינת ישראל הייתה להוכחה מפורשת

שהשפע החבוי באדם עולה על האוצרות הטמונים באדמה. אני אוהב את הארץ הזאת, אני מאוהב בבני עמי, היודעים להיות סוערים וגם קצרי רוח".

 

"שפתם לעתים איננה בדיוק משוש לדמוקרטיה", הודה הנשיא, "אך בו בזמן תבונתם, היצירתיות שלהם, אומץ וטוב לבם, נדיבותם והחום שהם מרעיפים יכולים להמיס כל קרחון. הישראלי שמטיח בך קללה כי נדמה לו שעקפת את הרכב שלו ללא הצדקה, הוא אותו ישראלי שבשדה הקרב יהיה מוכן להשליך את נפשו מנגד, להגן על המדינה ולהציל את חייך. המלאכה טרם הושלמה. הגענו אל הארץ המובטחת, עכשיו אנו חייבים לעשותה לארץ מבטיחה, למדינת מופת".

 

Read this article in English

 


פורסם לראשונה 18/06/2013 19:47

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AFP
פרס. מסונוור מכוכבים
צילום: AFP
מומלצים