שתף קטע נבחר

ה"שינדלר של איטליה" התגלה כנאצי נלהב

במשך עשורים סברו שג'ובאני פלטוצ'י, קצין איטלקי צעיר, היה חסיד אומות העולם, מצילם של אלפי יהודים בזמן השואה. אך צוות חוקרים גילה שהוא למעשה היה מהפשיסטים הבכירים בעירו, שרוב יהודיה נשלחו לאושוויץ

הוא זכה לכינוי "שינדלר של איטליה", לתואר "חסיד אומות העולם" בישראל ולהכרה מהאפיפיור על חלקו בהצלת 5,000 יהודים במהלך השואה. אך ה"ניו יורק טיימס" פרסם היום (יום ה') כי מוזיאון השואה בוושינגטון הסיר את סיפורו של ג'ובאני פלטוצ'י מתערוכה בעקבות ידיעות על כך שהיה למעשה נאצי נלהב ששיתף פעולה עם גירוש יהודים לאושוויץ.

 

"מרכז פרימו לוי" שיגר החודש מכתב למוזיאון שבו נכתב כי צוות מומחים מטעמו בדק כ-700 מסמכים והסיק כי פלטוצ'י היה "מוציא לפועל מרצון של החקיקה הגזעית ולאחר שנשבע אמונים לרפובליקה של מוסוליני, שיתף פעולה עם הנאצים". המכתב הוסיף כי אין כל ראיה לכך שפלטוצ'י סייע ליהודים בזמן המלחמה.

 

החוקרים עסקו בנושא אחר – הם ביקשו להבין את צמיחת הפשיזם בעיר פיומה, שם פעל פלטוצ'י. בדרך, ניפצו את מיתוס הגיבור.

 

פלטוצ'י היה מפקד המשטרה בפיומה (כיום העיר רייקה בקרואטיה) ועל פי האמונה שרווחה עד כה סייע לאלפי יהודים להינצל, בין היתר על ידי שריפת תיעוד שהיה עלול לזהות אותם, לאחר הכיבוש הנאצי של העיר. הוא מת בגיל 35 במחנה הריכוז דכאו.

 

אבל מהמחקר החדש עולה כי רוב יהודי העיר, 412 מתוך 500, נשלחו לאושוויץ וכי פלטוצ'י עצמו נשלח לדכאו בגלל חשד למעילה בכספים. עוד התגלה שהיה בין האחראים הבכירים לאכיפת חוקי הגזע בעיר.

 

ראש מרכז פרימו לוי, ד"ר נטליה אינדרימי, טוענת כי מקורו של המיתוס ברמאות מצדו של דודו של פלטוצ'י, הבישוף ג'וזפה פלטוצ'י, שביקש להבטיח כך מתן קצבה להוריו של אחיינו המנוח.

 

"פלטוצ'י מייצג את השתיקה, הצדקנות ושיתוף הפעולה של קצינים איטלקים צעירים רבים שאימצו

בהתלהבות את מוסוליני בצעדיו האחרונים הרי האסון", כתבה אינדירמי במכתב למוזיאון.

 

פלטוצ'י הוכר כחסיד אומות העולם ב-1990 על ידי יד ושם. המוסד כתב לעיתון כי לנוכח הראיות החדשות, אנשיו פתחו בהליך בדיקה לעומק של המסמכים. גם הוותיקן, שהכיר בפלטוצ'י כ"מרטיר", אחד השלבים המוקדמים בדרך לקדושה, אמר שהיסטוריון התבקש לבדוק את הנושא.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
פלטוצ'י. המיתוס החל בגלל רמאות מצד הדוד
מומלצים