שתף קטע נבחר
אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  השוותה בין מוסלמים לנאצים: לה פן תועמד לדין?
  התבטאות של מנהיגת הימין בצרפת לפני שנתיים בגנות מוסלמים עלולה לעלות לה ביוקר. האם הפרלמנט האירופי יסיר את חסינותה ויאפשר לצרפת להעמידה לדין על פשע שנאה?

  מרין לה פן, מנהיגת הימין הקיצוני בצרפת, עלולה לעמוד לדין בגין הערות גזעניות שהשמיעה לפני כשנתיים נגד מוסלמים במדינה. כך דיווח שלשום "הטלגרף" הבריטי.

   

  עוד חדשות בעולם:

   

  בנאום שנשאה בפני תומכי מפלגתה בצרפת בדצמבר 2010, גינתה לה פן עריכת תפילות של מוסלמים ברחובות צרפת. היא אמרה אז: "תפילות הרחוב של המוסלמים בצרפת מזכירות את הכיבוש הנאצי". בעקבות גל של גינויים היא כינסה מסיבת עיתונאים והבהירה: "אני אומרת בקול את מה שהרוב חושב בשקט. אוהבים מאוד לדבר על מלחמת העולם השנייה. אוהבים לדבר על הכיבוש - אז הבה נדבר על כך, שהרי מדובר בכיבוש טריטוריאלי".

   

  לה פן במהלך מסע הבחירות שבו הגיעה למקום השלישי  (צילום: AFP) (צילום: AFP)
  לה פן במהלך מסע הבחירות שבו הגיעה למקום השלישי (צילום: AFP)

   

  לה פן, אחת הפוליטיקאיות המוכרות והפופולריות ביותר ביבשת הודות לעמדתה הנחרצת נגד מוסלמים ונגד מהגרים באירופה, אף הוסיפה בזמנו: "אני עומדת מאחורי כל מילה, שהרי איני אלא מתארת מציאות. המסגדים עמוסים כל כך במתפללים, עד שהם יוצאים ומתפללים ברחובות".  

   

  הפוליטיקאית הידועה בהתבטאויותיה הלאומניות נגד מהגרים וזרים בצרפת, זוכה בחסינות משפטית מתוקף היותה חברה בפרלמנט האירופי.

  לפני כחצי שנה ביקשו התובעים בצרפת מהפרלמנט האירופי להסיר את חסינותה כדי שיוכלו להעמידה לדין. האפשרות שתועמד לדין הופכת לריאלית יותר לאחר שוועדת החקיקה של הפרלמנט האירופי המליצה על כך.

   

  סג'אד כרים, חבר פרלמנט אירופי וחבר המפלגה השמרנית בבריטניה, הצביע בעד הסרת חסינותה של לה פן. "בין חופש הביטוי לבין הסתה לגזענות עובר קו אדום", אמר כרים, "אני בטוח שרוב חברי הפרלמנט האירופי יתמכו בהסרת חסינותה".

  בתחילת יולי ידון בית המחוקקים של האיחוד האירופי אם להסיר את חסינותה ולאפשר למדינתה להעמידה לדין בגין פשע שנאה.

   

  לה פן, שהפכה להפתעת הבחירות האחרונות בצרפת כשהגיעה למקום השלישי בסיבוב הראשון עם כמעט חמישית מקולות הבוחרים, קראה בספטמבר לאסור חבישת כיסויי ראש הן של מוסלמים הן של יהודים.

   

  בכך הולכת לה פן בדרכו של אביה, ז'אן-מרי, מייסד מפלגת החזית הלאומית בצרפת, שחסינותו הוסרה, והוא הועמד לדין ב-1998 בגין הכחשת שואה, והורשע. מפלגה זו היא השלישית בגודלה בצרפת, ולה פן עומדת בראשה מאז ינואר 2011.

   

  Read this article in English

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים