שתף קטע נבחר

אובמה מתחמם: ייאבק באקלים, בלי הקונגרס

כבר ב-2008 הבטיח אובמה להיאבק בהתחממות הגלובלית, אך רק הערב הוא מציג לראשונה תוכנית שאפתנית להתמודדות עם התופעה, תוך עקיפת הקונגרס. על הכוונת: "זיהום חסר גבול של תחנות הכוח"

נשיא ארה"ב ברק אובמה הציג הערב (יום ג') תוכנית שאפתנית לטיפול בשינוי האקלים וקבע לוח זמנים להפחתת הזיהום שנוצר מפליטת גזי חממה ולהכנת ארה"ב לאסונות טבע קטלניים שעלולים להיגרם מהתחממות כדור הארץ. היעד של אובמה הוא להוריד את פליטת גזי החממה ב-17 אחוזים עד שנת 2020, לעומת הרמה שבו היא הייתה בשנת 2005. הוא אמר כי הוא מנחה את הרשויות לפתח תוכנית שתשים קץ ל"זיהום הפחמן חסר הגבולות" של תחנות הכוח האמריקניות.  

 

אובמה מדגים התחממות מהי ופושט את המקטורן (צילום: AP) (צילום: AP)
אובמה מדגים התחממות מהי ופושט את המקטורן(צילום: AP)

 

בנאום באוניברסיטת ג'ורג'טאון הכריז הנשיא מלחמה על הקונגרס הרפובליקני ועל תעשיית הפחם ותעשיות מזהמות אחרות המנסות לבלום את מהלכיו בנימוק שהם יגרמו לפיטורי עובדים ולפגיעה בכלכלה האמריקנית. אובמה מזהיר כי השינוי האקלימי הוא הסכנה העולמית הגדולה ביותר של זמננו, המחייבת אותו לנקוט פעולה חד צדדית. הוא יפעל למימוש התוכנית באמצעות סדרה של צווים נשיאותיים שיאפשרו לו לעקוף את הקונגרס.

 

כבר ב-2008 הבטיח אובמה הבטיח לטפל נמרצות בהתחממות, ונשא כמה נאומים בנושא, אבל לאחר שנחסם על ידי הרפובליקנים בקונגרס, זו הפעם הראשונה שבה הוא מציג תוכנית פעולה נשיאותית עוקפת קונגרס לטיפול להתמודדות עם התופעה.

 

התוכנית שהציג אובמה כוללת הגבלת פליטת פחמן דו חמצני מתחנות כוח והצגת חוקים נוקשים להפעלת תחנות כוח חדשות. אובמה הורה לסוכנות להגנת הסביבה לעבוד יחד עם המדינות והתעשיות בקביעת סטנדרטים לכמויות פליטת פחמן דו חמצני וגזים אחרים, שייכנסו לתוקף בדיוק בעוד שנה. הוא גם הורה לסוכנות להגנת הסביבה להשלים עד ספטמבר כינון תקנים לתחנות כוח המופעלות בדלק.

 

ממשל אובמה מתכוון לקבוע תקנים לדור חדש של משאיות עם ניצולת דלק יעילה יותר, מעבר לסטנדרטים שכבר נקבעו לדור המשאיות החדש שייוצר מהשנה הבאה ועד 2018. התוכנית כוללת מבנים חסכוניים יותר באנרגיה ומכשירים ביתיים מתקדמים המקטינים את הזיהום הסביבתי.

 

ארה"ב תעניק ערבויות של שמונה מיליארד דולרים לעידוד המצאות בתחום ניצול אנרגיה,

הכולל חיפוש דרכים ללכוד פליטה של פחמן דו חמצני מתחנות כוח ששורפות פחם וגז טבעי. אובמה מקדיש סכום של שבעה מיליארד דולרים לסיוע במלחמה בהתחממות כדור הארץ למדינות מתפתחות ולמדינות הנתונות בסכנה הגדולה ביותר בגלל השינוי האקלימי.

 

יש מדענים הסבורים כי השפעת האדם על ההתחממות העולמית קלושה וכי ההתחממות חלק ממחזוריות של שינויים אקלימיים. אובמה חלק על כך בנאומו ואמר כי המדענים מסכימים כי פעילות האדם תורמת להתחממות וכי הוויכוח בנושא הזה הוא נחלת העבר. הוא התייחס בזלזול לאלה שסבורים ששינוי אקלימי אינו אמיתי ואמר: "אין לנו זמן לפגוש את החבורה שחושבת שכדור הארץ הוא שטוח".

 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AP
אובמה מוחה זיעה בנאום. יש ויכוח מדעי?
צילום: AP
מומלצים