שתף קטע נבחר

שהה 130 יום בכלא צבאי והוכר כנכה צה"ל

הסכם בין משרד הביטחון לבין צעיר מהמרכז קשר בין מחלת הסכיזופרניה שממנה הוא סובל לבין שירותו מרובה העונשים

הסכם בין משרד הביטחון לבין צעיר ממרכז הארץ שריצה 130 יום משירותו הצבאי בבתי כלא הביא להכרה באחרון כנכה צה"ל. בית משפט השלום בראשון לציון אישר בתחילת החודש הסכם פשרה בין הצדדים, ולפיו תוכר החמרה של 40% במצבו הנפשי ויוגדר קשר בין מחלת הסכיזופרניה שממנה הוא סובל לבין שירותו הצבאי.

 

לטענת הצעיר, הוא היה בריא מבחינה נפשית כשהתגייס ואף עבר קורס נהגי משאית לפני גיוסו כדי לשרת בתפקיד זה. בשל קשיי הסתגלות ביחידות שונות שבהן עבר, הוא עבר עבירות רבות, לרבות נפקדות, נשפט 27 פעמים, וריצה - לבד מימי המחבוש הרבים - גם 42 ימי ריתוק.

 

בחוות הדעת הרפואית שהציג באמצעות פרקליטו, עו"ד אלי סבן, נטען כי הסיבה למחלה הנפשית שממנה הוא סובל כיום נבעה מחשש מהמשמעת הצבאית, מהשירות המרוחק מהבית, מהתסכול באשר להצבתו בתפקידים שלהם לא יועד ומהפחדים מימי המעצר הרבים. "למרות הסתמנות המחלה אצלו, היא לא אובחנה ולא טופלה", נטען. "הוא התגעגע רבות לביתו והיה לו קשה לבצע את מטלותיו".

 

קצין התגמולים שדחה תחילה את הבקשה להכרה בנכות טען מנגד בחוות דעת רפואית כי "האפיזודה הפסיכוטית שפרצה אצלו היא על רקע אישיותו ושימוש כבד בסמים שונים. אין קשר סיבתי בין תנאי השירות לבין מצבו הנפשי". הטענה לשימוש בסמים במהלך שירותו הצבאי של הצעיר או בסמוך לאותה תקופה נדחתה על ידי בא כוחו.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אילוסטרציה
צילום: אלעד גרגורן
עו"ד אלי סבן
מומלצים