שתף קטע נבחר

"מדהים", "מגניב": גם לבאר שבע יש מוזיאון מדע

בירת הנגב חנכה את "פארק קרסו למדע". הנשיא פרס צפה ב"תערוכת הגרעין" וגילה כי שר החוץ לשעבר של מצרים ביקש לבקר בכור בדימונה. "הוא אמר 'אני יודע מה יש שם' ועניתי לו שאנחנו רוצים לעשות הרתעה, שיפסיק לחלום על מלחמה"

"המוזיאון מדהים, כיף לי ואני רוצה להמשיך". אביב בת ה-8, שסיימה את לימודיה בכיתה ב', נמנתה עם הראשונים שזכו להציץ היום (א') מבפנים ב"פארק קרסו למדע" החדש בבאר שבע. הקומפלקס כולל בתוכו מוזיאון מדע אינטראקטיבי וגן מדעי. "הייתי רוצה לבלות פה עוד בקיץ, זה מקום מאוד נחמד", סיכמה אביב.

 

עוד בערוץ החדשות של ynet:

חשד: בכירה במפעל הפיס ניסתה להרעיל עובדת

מפגינות נגד לפיד: "שוטרים היכו והשפילו אותנו"

 

גם דוד פרביאש בן ה-12, שסיים היום את לימודיו בכיתה ו', הביע התפעלות. "התערוכות מדהימות, למדתי דברים שלא ידעתי, למשל על שיפור בטכנולוגיה בין פעם להיום, למה תאים כל כך קטנים ושאין אף אחד שדומה לאדם אחר בעולם".

 

יובל שמואלי (12) מרעננה, שהגיעה לטקס חנוכת הפארק כדי לשיר לכבודו של אורח הכבוד - נשיא המדינה שמעון פרס - אמרה לאחר התצוגה המקדימה שבה צפתה כי "היה ממש מעניין ונורא מגניב לראות את כל המכשירים. למדתי על ה-DNA, על הדברים שיש לנו בגוף ואיך כל אחד יחיד ומיוחד ושאין אנשים זהים".

 

בפארק מוצגת תערוכת הגרעין, שהוכנה בשיתוף פעולה עם הקריה למחקר גרעיני בדימונה. "היוזמה ממלאת חלום ישן שלנו זה 10 שנים להקים תערוכת גרעין", אמר דב ברק, מהנדס בקריה וממקימי התערוכה. "במשך שלוש שנות עבודה אינטנסיבית בנינו את התערוכה כדי להביא לידיעת הציבור והנוער תחום שאנחנו לא מדברים עליו, שלפעמים מפחיד, בגלל חוסר ידע. צריך לפזר את הערפל".

 

"שמירת הסוד הייתה חשובה". פרס במוזיאון, היום (צילום: הרצל יוסף) (צילום: הרצל יוסף)
"שמירת הסוד הייתה חשובה". פרס במוזיאון, היום(צילום: הרצל יוסף)

 

במהלך הצפייה בתערוכה הוצג בפני הנשיא סרטון על אודות תרומתו להקמת הכור הגרעיני בדימונה. פרס עצמו אמר כי "המדע ניטרלי. גרעין יכול להיות הרסני או בונה. האדם מחליט איזה שימוש הוא עושה בגרעין, או פצצה או התפלה. דימונה נועדה לקדם את השלום במישרין ובעקיפין ולדעתי עשתה זאת. לא האמינו שאנחנו יכולים לעשות את זה, אבל במדע זה לא העניין של גודל אלא גדולה. אתה יכול להיות ארץ קטנה ומדינה גדולה, זה היה היסוד הטכנולוגי הגדול של ישראל".

 

פרס אמר עוד כי "הכור הזה לא סובל רשלנות, יש אפס סובלנות בכור. לכן ההקפדה בכל פרט חשובה. שמירת הסוד הייתה חשובה. שר החוץ לשעבר של מצרים עמרו מוסא אמר לי יום אחד

 'שמעון, אנחנו יודעים מה יש שם, קח אותי לדימונה'. אמרתי לו 'השתגעת?, אם אקח אותך לשם תראה שאין כלום ותפסיק לפחד. מה שאנו רוצים לעשות זה הרתעה, שתפסיק לחלום על מלחמה'".

 

נצח פרביאש, סמנכ"ל מדעי בפארק, הסביר על המוזיאון הייחודי: "המוזיאון מציע בפעם הראשונה בצורה חווייתית לפגוש את המדע בצורה בלתי אמצעית. הפעילות במוזיאון מתאימה לילדים בקיץ. זו חוויה פנטסטית, בילוי של שעות ארוכות. יש מיצגי פנים וחוץ ושפע של פעילויות וחוויות".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: הרצל יוסף
חונכים את המוזיאון. פרס וילדים
צילום: הרצל יוסף
מומלצים