שתף קטע נבחר

זהירות, צבי נמני ותוכי זיקרי מסוכנים לטבע

בחברה להגנת הטבע מודאגים משחרור של חיות מחמד ביתיות שעלולות לפגוע בטבע המקומי. מסע הסברה משעשע בשיתוף עם חברת האנימציה "השרוטונים", אמור להזהיר את הציבור מסכנת צבא המינים הפולשים של ארנולד שוורצנאוגר וחייליו הנאמנים צבי נמני, דג חלוץ, ארנבי מלר וסנאילנה דיין

בהתחלה זה סיפור אהבה. ההורים נענים לבקשת הילד וקונים לו חיית מחמד. מתחילים עם דג זהב, מתקדמים לאוגר או שרקן. אחרים מעדיפים דווקא נחשים, כלב, חתול או תוכי צבעוני. אך מה קורה כשבני המשפחה מחליטים לוותר על החיה?

 

החלופה האנושית היא למצוא לה בית חדש, אך פעמים רבות החיות ננטשות לגורלן ברחובות או משוחררות לטבע בעל כורחן. בחברה להגנת הטבע מודאגים כי שחרור של חיות מחמד שאינן מצויות בטבע המקומי, לא רק שעלול לגרום סבל לחיות, אלא גם עלול לפגוע בטבע ולהפר את האיזון האקולוגי.

 

איך משפרים את המודעות לנושא כבד משקל? מתחילים בהומור ומקווים לטוב. קמפיין רשת חדש שהפיקה החברה להגנת הטבע יחד עם חברת האנימציה "השרוטונים" בשיתוף עם משרד הפרסום "אברהם", מנסה להגביר את המודעות לשמירת הטבע עם אנימציה משובחת והומור.

 

באדיבות ערוץ "השרוטונים" והחברה להגנת הטבע
 

דג חלוץ ונחשאקירה רעבה

למרות שלא מדובר בסרט הוליוודי, הצליחו היוזמים לגייס לקמפיין את ארנולד שוורצנאוגר הטורף שמפקד על צבא המינים הפולשים. בין החיילים המסורים ניתן למצוא את צבי נמני בכיכובו הדמות המאויירת של אבי נמני כצבגון אדום אוזן, מעצב השיער שוקי זיקרי כתוכי זיקרי שניתן לראותו בכל הארץ כדררה ירוקה.

 

גם פרשן הספורט אבי מלר התגייס למשימה בתור ארנבי מלר וכן דמויות נוספות כמו דן חלוץ שמתפקד בתור דג חלוץ ואשת התקשורת אילנה דיין בתור סנאילנה דיין. בשרוטונים לא מרחמים גם מפורסמים מחו"ל וייבאו גם את הזמרת והאמא הטרייה שאקירה בתור נחש רעב שבולע הכל.

 

סנאילנה דיין - אילנה דיין. במציאות סנאי דקלים חמש פס (איור: שרוטונים) (איור: שרוטונים)
סנאילנה דיין - אילנה דיין. במציאות סנאי דקלים חמש פס(איור: שרוטונים)

 

 

מתחיל בחנות ומסתיים בטבע

עם כל ההומור, קלות הרכישה של חיות מחמד וחוסר יכולת של הרשויות לפקח אחר שחרורן לטבע, מהווה מבחינת החברה להגנת הטבע סכנה למערכת האקולוגית המקומית.

 

קחו לדוגמא את הצבגון אדום האוזן. צב קטן עם פס אדום בצידי צווארו. זהו צב צב מים שאסור כיום על פי חוק בייבוא לישראל או בסחר דרך ישראל.

 

בשנות ה-70 עוד ניתן היה לייבא את צבי המים המיוחדים הללו לארץ ואף לגדלם כחיות מחמד אקזוטיות, אך למרות שהוא אסור לגידול או ייבוא, עדיין ניתן למצוא אותו בשפע בחנויות שונות ובחיפוש מהיר באתרי לוחות מודעות ברשת. בעולם הוא נחשב לאחד ממאה המינים הפולשים והמסוכנים ביותר לטבע.

 


צבגון אדום אוזן שהוברח לישראל (צילומים: ד"ר צביקה אבני, משרד החקלאות)

 

הצבים הקטנים נראים כלא מזיקים והינם בגודל של כחמישה סנטימטר, אך לאחר מספר חודשים הם עשויים להגיע לגודל של כ-40 סנטימטר. אחת הבעיות של צב זה, הנחשב למין פולש, הוא תחרות על מזון ושטחי מחיה עם צבי הביצות המקומיים בישראל. הצבים הללו הצליחו להסתגל לטווח הטמפרטורות בארץ ומתרבים במהירות באזורי נחלים, תוך כדי שהם טורפים בעלי חיים מקומיים.

כלב זאב נחמה ותוכי זיקרי - זאב נחמה מ"אתניקס" ככלב מתפרא ומעצב השיער שוקי זיקרי כתוכי דררה (איור: שרוטונים) (איור: שרוטונים)
כלב זאב נחמה ותוכי זיקרי - זאב נחמה מ"אתניקס" ככלב מתפרא ומעצב השיער שוקי זיקרי כתוכי דררה(איור: שרוטונים)

 

"הטבע אינו מקום טבעי לחיות מחמד"

ד"ר עפרי גבאי, אקולוגית החברה להגנת הטבע סבורה שקודם כל יש להפעיל מחשבה לפני אימוץ או רכישת חיית מחמד.

 

"היוזמה לקמפיין באה מתוך רצון להסביר לציבור שהטבע הוא לא המקום הטבעי לחיות המחמד שלהן. אם ישחררו אותן זה לא יגרום להם לחיים מאושרים ופעמים רבות, חיות שגדלו בשבי לא יודעות כיצד להסתדר בכוחות עצמן", היא מסבירה. "לעיתים יש מינים שברחו מגני חיות או מתקני להצגת חיות למבקרים ומתאקלמים בישראל בצורה אגרסיבית כמו המאינה והדררה, שפשוט מתחרים עם מיני ציפורים מקומיות על מזון ושטחי מחייה".  

דג חלוץ - דן חלוץ. דגי זהב מסכנים את המעיינות (איור: שרוטונים) (איור: שרוטונים)
דג חלוץ - דן חלוץ. דגי זהב מסכנים את המעיינות(איור: שרוטונים)

 

"החוק מתייחס רק לנטישת כלבים וחתולים"

גבאי מציינת כי לאחרונה, גוברת תופעה של אנשים שקצו בגידול דגי זהב, שופכים אותם למעיינות מתוך רצון לדאוג לדגים. "בדרך הם פוגעים בדגים ולעיתים גם על הדרך שופכים מהאקווריום רכיכות, חלזונות שלא היו מודעים לקיומם. מי שאוהב בעלי חיים לא צריך לשחרר אותם לטבע".

 

מה הסכנות לטבע? בחברה מציינים כי כלבים שננטשים הופכים במרוצת הזמן לכלבים מתפראים, שחיים בטבע ושורדים באמצעות טריפה של חיות בר מוגנות, החל מארנבות, צבאים ארצישראלים ויחמורים פרסיים נדירים, בנוסף להיותם גורם להפצת מחלת הכלבת. חתולים חסרי בית צדים לעיתים ציפורים, לטאות, נחשים ודו-חיים.

 

"לצערי, כיום חוק צער בעלי חיים מתייחס רק לנטישה של כלבים וחתולים ואין התייחסות עדכנית לבעלי חיים אחרים שלהם יכולה להיות השפעה גדולה על משאבי הטבע שלנו", היא מציינת ."בעלי הכנף כדוגמת המאינות, הדררות והתוכים הנזיריים פוגעים במטעי חקלאות ומתחרים עם הציפורים המקומיות על מקומות קינון ומזון".


 (איור: שרוטונים) (איור: שרוטונים)
(איור: שרוטונים)

 

בחברה מציעים לכל המגדלים לבדוק אפשרויות השבה של החיות או לחנויות מהן רכשו את החיות, למסור למגדלים אחרים ואפילו לפינות חי. "אם אתם אוהבים חיות ואת הטבע הישראלי, אל תפגישו ביניהם", היא מסכמת. "הטבע אינו ביתם של חיות הבית והן עלולות לפגוע בו, בחיות אחרות ובעצמן".

 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
איור: שרוטונים
תוכי זיקרי
איור: שרוטונים
איור: שרוטונים
צבי נמני
איור: שרוטונים
איור: שרוטונים
סנאילנה דיין
איור: שרוטונים
איור: שרוטונים
דג חלוץ
איור: שרוטונים
איור: שרוטונים
ארנבי מלר
איור: שרוטונים
איור: שרוטונים
כלב זאב נחמה
איור: שרוטונים
מומלצים