שתף קטע נבחר

שני מאסרי עולם לדניאל מעוז שרצח את הוריו

כמעט שנתיים אחרי שנוח ונורית מעוז נמצאו מתים בביתם, פסק בית המשפט שהבן דניאל רצח אותם וגזר עליו שני מאסרי עולם מצטברים ועוד 5 שנות מאסר בגין השמדת ראיות. "המסכת העובדתית לא מביישת תסריט קולנועי", קבעו השופטים

"זעקה הארץ ורעשו השמיים, דם אם חולת סרטן, דם אב, דם זוג הורים נשפך סתם כך, באכזריות שאין דומה לה, על ידי בנם, הנאשם". בהכרעת דין שנשענת בעיקרה על המקורות ובהשוואה למסופר בתנ"ך, גולל בית המשפט המחוזי בירושלים את הטרגדיה של משפחת מעוז. בית המשפט בראשות השופט צבי סגל הרשיע הבוקר (יום ב') את דניאל מעוז, ברצח הוריו נורית ונח מעוז ז"ל, וגזר עליו שני מאסרי עולם מצטברים ועוד חמש שנות מאסר בגין השמדת ראיות. ynet העביר שידור חי מבית המשפט.

  

שני מאסרי עולם ועוד 5 שנים. דניאל מעוז בביהמ"ש, היום (צילום: אמיל סלמן, הארץ) (צילום: אמיל סלמן, הארץ)
שני מאסרי עולם ועוד 5 שנים. דניאל מעוז בביהמ"ש, היום(צילום: אמיל סלמן, הארץ)

 

לקריאת תקציר הכרעת הדין - לחצו כאן

לקריאת הכרעת הדין המלאה - לחצו כאן

 

עם החזרה לאולם הדיונים לצורך הקראת גזר הדין, התפתחה במקום דרמה כשהרוצח קרא לעברו של אחיו התאום ניר:

"מזל שלא היית צריך לעשות פוליגרף, אה ניר?". השופט צבי סגל נזף בדניאל והורה לו לשבת. בהמשך אמר השופט סגל כי "המעשים שאותם ביצע הנאשם הם חמורים ביותר שבחוק העונשין".

 

השופט אמר עוד בעת הקראת גזר הדין כי "עסקינן בלא פחות מאשר רוצח בדם קר שלא בחל בשום אמצעי להגשמת תכליתו הזדונית, הזויה ככל שתהיה. מדובר בשני אירועי רצח נפרדים, עשרות דקירות בגוף כל אחד מהנרצחים, המבחן המוסרי המהותי הוא המבחן המכריע, כדי לתת ביטוי הולם לערך היסוד של קדושת החיים ולתת מדיניות הרתעה". דניאל קם מכיסאו וצעק לאחיו: "איך אתה ישן ניר? ישן טוב?". השופט סגל קטע אותו: "שב, או שתצא החוצה".

 

השופט סגל המשיך להקריא את עיקרי גזר הדין ואמר כי "מדובר במעשי רצח שטניים שמתוכננים בקפידה מראש. בנסיבות אלו אין כל הצדקה ללכת ולא מרחק פסיעה לטובת הנאשם. נסיבות ביצוע הרצח אינן מורות כי פני הנאשם לשיקום. עצם המשך הטחת האשמותיו כלפי אחיו התאום ניר, לו הוא חייב התנצלות מלאה, מדגישות את הסיכון העצום בנאשם ולסביבתו". עם היציאה מהאולם אמר דניאל לאחיו התאום: "ניר, אני לא שוכח ולא סולח", והאחות תמר השיבה לו: "גם אנחנו".

 

 (צילום: אמיל סלמן, הארץ) (צילום: אמיל סלמן, הארץ)
(צילום: אמיל סלמן, הארץ)

 

"ניר, אני לא שוכח ולא סולח". דניאל מעוז בבית המשפט (צילום: אוהד צויגנברג) (צילום: אוהד צויגנברג)
"ניר, אני לא שוכח ולא סולח". דניאל מעוז בבית המשפט(צילום: אוהד צויגנברג)

 

עוד קודם לכן מסרו השופטים את הכרעת הדין במשפט. דניאל מעוז יצא מהאולם בפנים חתומות וסירב להתייחס לשאלות העיתונאים. עם הקראת הכרעת הדין פרצה תמר, בתם של בני הזוג המנוחים, בבכי. בהכרעת הדין שמסר השופט סגל יחד

עם השופטים משה דרורי ובן-ציון גרינברגר נכתב עוד כי מעוז "דקר את הוריו המנוחים עשרות דקירות סכין, דקירה אחר דקירה, עד שנפחו את נשמתם. הנאשם החל בסמוך לאחר הרצח לנסות לטשטש את עקבותיו, מסכת עובדתית שאין לה לבייש תסריט אימים קולנועי".

 

השופטים הוסיפו בהכרעת הדין המשרעת על 334 עמודים כי "לא בכדי הקדימה התורה את הדיבר 'כַּבֵּד אֶת אָבִיךָ וְאֶת אִמֶּךָ' לדיבר 'לֹא תִּרְצָח' (שמות, פרק כ', פסוקים יב - יג). דבר זה מלמדנו כי בדומה למחוקק, גם עמדת המשפט העברי הינה כי איסור הרצח הוא חמור יותר, שבעתיים, עת מדובר ברצח הורים".

 

מעוז מצדו אמר אחרי מתן הכרעת הדין: "אני דניאל מעוז לא רצחתי את הוריי ז"ל, הרשעתי היא טעות טרגית. מגיע להוריי שהאמת תצא לאור. צר לי שלא כך. אם הייתם מבינים את הקשר האיום שקיים בין שתיקה לאלימות, הכול גלוי וידוע בפני הקדוש ברוך הוא, אמת מארץ תצמח. הסיבה היחידה שהרוצח נמצא באולם (בכך חזר דניאל על טענתו שאחיו התאום ניר ביצע את הרצח. א"מ) זה וידוא הריגה".

 

השופטים ציינו עוד בהכרעת הדין כי "ערכי כיבוד הורים כאבק היו לרגלי הנאשם, קדושים הם החיים ויש לכבדם, אבל לא מצאנו סימן וזכר לדעה זו באמתחתו של הנאשם. אמרה התורה 'לא תרצח', אך הנאשם סכר אוזניו ועיניו ורצח את שני הוריו. זעקה הארץ וזעקו השמים – דם זוג הורים נשפך סתם כך באכזריות שאין דומה לה על יד בנם הנאשם".

 

על הטענה שהפנה דניאל מעוז כלפי האח התאום ניר ציינו השופטים בהכרעתם כי "הנאשם היה אמור להרגיש רגשות נורמליים של כאב, אשמה וחרטה. הנאשם לא ניחם על מעשיו אלא ביקש לפגוע בשמו הטוב של אחיו התאום ניר וטען כלפיו בלי להניד עפעף שרצח את הוריו המנוחים".

 

האח ניר אמר בתום הקראת הכרעת הדין וגזר הדין כי "ההכרעה אינה מקלה במאומה על ההתמודדות עם האובדן הקשה מנשוא של ההורים שלנו, אבל לפחות היום נעשה צדק ובית המשפט שם קץ להתעללות האכזרית במשפחה בידי הרוצח הארור והשפל ומי שנעתרו לסייע לו בבית המשפט ומחוצה לו. צפויה לנו התמודדות ארוכה מבחינה נפשית ומשפטית ואנחנו עדיין חוששים מהרוצח ומהמחשבה של מה שהוא עשוי לעשות לנו בכלא ומחוצה לו".

 

"לא רצחתי". דניאל מעוז בבית המשפט, הבוקר (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
"לא רצחתי". דניאל מעוז בבית המשפט, הבוקר(צילום: גיל יוחנן)

האח התאום ניר (במרכז) בעת הקראת הכרעת הדין (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
האח התאום ניר (במרכז) בעת הקראת הכרעת הדין(צילום: גיל יוחנן)

 

פרצה בבכי עם הקראת הכרעת הדין. האחות תמר (צילום: אוהד צויגנברג) (צילום: אוהד צויגנברג)
פרצה בבכי עם הקראת הכרעת הדין. האחות תמר(צילום: אוהד צויגנברג)

 

נח ונורית מעוז נרצחו ב-13 באוגוסט 2011 בביתם בירושלים. לפי כתב האישום שהוגש על-ידי עו"ד יובל קפלינסקי מפרקליטות מחוז ירושלים, הבן דניאל שנהג להמר וחב מאות אלפי שקלים בגין הפסדיו, חיפש ביום הרצח מידע הנוגע לקבלת כספי ירושה אחרי רצח. כמו כן הוא חיפש מידע על מעשי רצח של הורים בידי ילדיהם ורצח על רקע לאומני. בפרקליטות טענו כי חובות ההימורים היו המניע לרצח שאותו ביקש דניאל מעוז לדמות לפיגוע לאומני.

 

לפי כתב האישום, בליל הרצח הותיר מעוז את הטלפון הנייד שלו בתל-אביב כדי להימנע מאיכון המכשיר וליצור לעצמו אליבי. הוא בילה עם הוריו את הערב ובסביבות השעה 23:00 תקף את אביו בסלון ונעץ בו את הסכין מספר רב של פעמים. במהלך המאבק עמו, נפצע דניאל בידו, ועקבות הדם מהתקרית הובילו לבסוף לגילוי DNA שלו בבית. האב המשיך להיאבק עמו וצעק לאם נורית להזעיק משטרה.

 

אמו, שישנה בקומה העליונה והתעוררה מהרעש, ירדה לסלון והספיקה לצעוק: "הוא רוצח אותי", לפני שנדקרה למוות על ידי בנה. הצעקה נשמעה על ידי שכנים, אך לא הובילה להזעקת המשטרה למקום.

 

"הרשעתי היא טעות טרגית" (צילום: אמיל סלמן, הארץ) (צילום: אמיל סלמן, הארץ)
"הרשעתי היא טעות טרגית"(צילום: אמיל סלמן, הארץ)

הכרעת דין ברוח התנ"ך. הרכב השופטים (צילום: אמיל סלמן, הארץ) (צילום: אמיל סלמן, הארץ)
הכרעת דין ברוח התנ"ך. הרכב השופטים(צילום: אמיל סלמן, הארץ)

 

נורית ונח מעוז ז"ל ()
נורית ונח מעוז ז"ל

 

במהלך חקירותיו ובהמשך באולם בית המשפט חלו תפניות חדות ומפתיעות בגרסתו של מעוז, עורך דין במקצועו. מעוז העלה ארבע גרסאות שונות, ובכולן טען כי לא הוא ביצע את הרצח. בתחילה טען כי כלל לא היה בירושלים בליל הרצח, בהמשך טען כי היה בעיר אך לא בדירת הוריו ולאחר מכן אף

טען כי שהה במקום ונאבק עם הרוצח.

 

בגרסה האחרונה שמסר, ובה הוא נאחז עד היום, הדהים מעוז את הסובבים ואת משפחתו, כשהפנה אצבע מאשימה לעברו של אחים התאום ניר, שחולק עמו את אותו DNA. דניאל אף טען כי ניר הוא הרוצח שעמו נאבק בדירה.

 

דניאל מעוז, שמיוצג על ידי עורכי הדין דוד ברהום וארז בר צבי מהסנגוריה הציבורית, טען כי לא העלה במהלך חודשים ארוכים את טענתו האחרונה משום שאחיו איים שיחשוף את היותו פדופיל ודו מיני. כמו כן טען מעוז כי חשש מאחיו שמשרת במשטרה. המשפט התאפיין בלא מעט מניפולציות מצד דניאל מעוז, שעורר עליו לא פעם את זעמם של השופטים.

 

עו״ד טלי אייזנברג, ממרכז נגה לנפגעי עבירה, מיסודה של הקריה האקדמית אונו, ליוותה את המשפחה ואמרה: "אנו מקווים כי ניר, תמר וגיא יזכו עתה למעט הקלה וישובו לשקם את חייהם. חשוב לזכור, עם זאת, כי דרך ארוכה עוד לפניהם – מבחינה רגשית ומשפטית כאחד. היום הסתיים החלק העיקרי בהליך הפלילי, אולם יש לנאשם עוד זכות ערעור, ישנם הליכים אזרחיים שונים שהנפגעים יזדקקו להם ובעוד שנים מספר יוכל הרוצח כבר לבקש חופשות מן הכלא, קציבת עונשו ושחרור מוקדם".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
דניאל מעוז בבית המשפט, הבוקר
צילום: אוהד צויגנברג
מומלצים