שתף קטע נבחר

הדחת המפקדים מחיל הים: 'זו מלחמה באלכוהול'

חשיפת "ידיעות אחרונות": החייל חנן ממן נהרג אחרי שנתלה על הרכבת, ומפקדיו הודחו כי יום קודם חגגו בשתייה. מפקד החיל לשעבר דוד בן בעש"ט מסביר: "פועלים נגד התופעה". חבר של ההרוג: "ההדחה מובנת, אבל מותו לא קשור לשתייה"

הרוחות בחיל הים עדיין סוערות סביב ההחלטה להדיח את מפקדיו של הלוחם חנן ממן, שנהרג בשבוע שעבר אחרי שנתלה על רכבת נוסעת. כפי שפרסם הבוקר (ב') יוסי יהושוע ב"ידיעות אחרונות", את ההחלטה קיבל מפקד חיל הים, האלוף רם רוטברג, אחרי שנודע לו שיום קודם לתאונה חגגו הלוחמים ומפקדיהם במסיבת אלכוהול בביתו של אחד החיילים.

 

כתבות נוספות בערוץ החדשות של ynet:

 

מפקד החיל לשעבר, האלוף (מיל') דוד בן בעש"ט, טוען בשיחה עם ynet כי ההחלטה מהווה את המשך הדרך שנקט החיל מאז תאונת הדרכים שאירעה בשנה שעברה בקרב חיילים מאותה פלגה, ובה נהרגו סרן עומרי שחר ז"ל וסגן רפאל בובליל

ז"ל, וגם היא התרחשה אחרי בילוי אלכוהולי.

 

בן בעש"ט: "כמי שמכיר את האלוף רוטברג, אני יודע באופן אישי עד כמה הוא לקח ברצינות ובאחריות את האירוע בשנה שעברה ואת ההשלכות שלו. כל חיל הים פועל יחד מאז המקרה ההוא. זה היה אירוע מכונן בחיל. הדחת מפקדיו של החייל שנהרג בתאונת הרכבת מדגישה את הרצינות שבה פועל החיל נגד התופעה". על פי בן בעש"ט, אין הכרח שתאונת הרכבת נבעה מהבילוי האלכוהולי, אך עצם קיום המסיבה לא תאם את נוהלי החיל.

 

מחקירה עלה כי ממן, שהיה בדרכו לבסיסו, שכח את תיקו לאחר שירד בתחנת אשדוד. הוא רץ לעבר הרכבת, אך לא הספיק להיכנס לפני שהדלתות נסגרו. במקום להמתין על הרציף הוא החליט להיתלות על הרכבת עד לתחנה הבאה באשקלון, מרחק של יותר מעשרה קילומטרים.

הוא נפל בדרך ונהרג.

 

אשר שחר, אביו של סרן עמרי שחר שנהרג בתאונה ביוני שעבר, אמר ל-ynet שאין כל קשר בין מותו של בנו לבין המקרה האחרון: "בני ורפאל בובליל נהרגו רק משום שהיו עייפים ובגלל תנאי הדרך. הם היו עייפים מהיום שבו התחילו את קורס החובלים. זו הסיבה היחידה למותם ואין שום קשר בין שני המקרים".

 

מנהג בחיל הים?

חבר של ממן, ששירת איתו יחד מאז הטירונות לפני כשנה וחצי ועד שנפרדו בקורס הנוכחי, סיפר ל-ynet: "מה שקרה זה משהו שלא מתאים לאף אחד לעשות, אבל אם היו אומרים לי שמישהו עשה את זה – זה חנן. מה שהיה בלילה לפני לא היה 'מסיבה'. פשוט יש מנהג שבימים לא עמוסים יוצאת כל הספינה לערב צוות. אז הם הלכו לבית של אחד החברים מהצוות.

 

"הבנתי שהם שתו אלכוהול - וזה ממש ממש מנוגד לחוקים שלנו. זה אפילו לא משהו ש'בכל זאת כולם עושים ולא מדברים עליו'. אני מבין ב-100 אחוז את זה שהעיפו את הקצינים. אבל אני לא יודע להגיד אם באמת יש קשר בין המקרים. אני לא חושב שזה קשור".

 

בפלגת הדבורות שבה שירת ממן באשדוד, טוענים כי לא מדובר בתופעה. "זה לא שאנחנו יוצאים לפעילות מצבעית מול חופי עזה כשיש בקבוקי וודקה בחדרי המגורים בספינה. רמת המקצועיות של הלוחמים פה גבוהה, ללא קשר לאיסור הגורף על צריכת אלכוהול בימים שבהם אנחנו בבסיס או בפעילות", סיפר אחד הלוחמים, "מצד שני, אין יחידה קרבית בצבא שבה לא שותים מדי פעם, בצורה מושכלת, כדי להפיג מעט את הלחץ שנגרם כתוצאה מהבט"ש השוחק והמאומץ".

  

עוד סיפר: "זה היה בסך הכול ערב על האש, כדי לשפר את מצב הרוח בפלגה ולעודד את החבר'ה. אנחנו צעירים, בני אדם, מותר מדי פעם לצאת וליהנות. איך יכול להיות קשר בין ערב שבו שתינו קצת בירות, לאירוע שקרה בערב שלאחר מכן, שעות רבות ולילה שלם אחרי ערב היחידה שלנו? סתם עושים לו עוול" הוא מתח ביקורת על הדחת הקצין: "עם כל הכבוד לקצינים הבכירים בחיל הים, עובדה שהמפקדים שלנו אישרו לנו לשתות כמות קטנה ערב יציאה הביתה, כי הם הבינו דברים שאחרים כבר הספיקו לשכוח".

 

בחיל הים ובמשטרה הצבאית נמשכת החקירה בדבר מותו של ממן. מדובר צה"ל נמסר: "צה"ל משתתף באבלה הכבד של משפחת ממן. בנושא מתקיימת חקירת מצ"ח ועם סיומה יועברו הממצאים לחוות הדעת של הפרקליטות הצבאית. במקביל ננקטו צעדים פיקודיים כנדרש". גורמים צבאיים הוסיפו כי "בשנה האחרונה הנהיג מפקד חיל הים מלחמת חומרה בתופעת שתיית האלכוהול ונעשו פעולות רבות בכל הרמות על מנת לחדד את האיסור על שתיית אלכוהול במהלך שבוע הפעילות".

 

בהכנת הידיעה השתתפו עמית אשל, אחיה ראב"ד ויואב זיתון
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
גופתו של החייל חנן ממן על פסי הרכבת
מומלצים